Meni keulasta jouset ja nyt olisi uusi keula odottamassa vaihtoa, mutta miten tuon vanhan saa irti? Siinä se pyörii rungossa kiinni, mutta ei liiku mihinkään suuntaan vaikka kaikki irtilähtevä tuosta tankoputkesta on jo irrotettu. Varressa näkyy vähän pinttynyttä öljyä tai ruostetta, voisiko se olla juuttunut kiinni tuohon siksi?
Joustokeulan irrottaminen rungosta
pyörän.huoltoa
2124
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Otat ohjaustangon kannattimen(=stemmi) kokonaan irti. Tämän jälkeen koko joustokeula tippuu alas kun nostat fillaria. Jossei tipu niin tarjoa vasaraa :)
Joo tosiaan se joustohaarukan putki oli jo vähän ruostumassakin jonka takia varmaan siellä se viimeinen kiinnipitävä osa oli todella tiukassa. Annettiin kaverin kanssa tuohon putken päähän isoa puupölkkyä muutama kerta niin sitten irtosi. Pitäisi ilmeisesti tuokin putki rasvata ettei juutu kiinni?