Helteet kestää 4 viikkoa

MATTI_NÄSÄ

eilen oli säätiedotuksessa aivan mahtavia uutisia. Nämä lähes 30 asteen helteet kestää viellä seuraavat 4 viikkoa ainakin. Jollei jopa pisempään. Ja elokuun lopullakin voi olla viellä hellettä.

16

460

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ihankivakesä

      Onko tämä enää millään muotoa normaalia? Mites ne polaaripyörteet nyt? Nytkö se pallon ylikuumeneminen oikein kunnolla alkoi? En muista tällaista koskaan olleen pohjolassa, ainakaan viiteenkymmeneen vuoteen.

      • Vuodenajatvaihtelee

        Ei niitä polaaripyörteitä kesäaikaan ole. Se olisi jo fysiikan lakien kirjoittamista uusiksi.


      • lopputuloo

        Mistä johtuu tällainen lämpöaalto? Miksi tästä ei puhuta enempää missään. Kerrotaan vaan kuinka helle hellii Suomalaisia, mutta aivan kuin tätä tilannetta ei pidettäisi yhtään poikkeavana ja uhkaavana?


      • asddasdsaasd

        eihän siitä puhuta kun ei puhuta monesta muustakaan asiasta. en nyt edes yritä tätä sälyttää ilmastonmuutoksen, tai ihmisen kiihdyttämän ilmastonmuutoksen piikkiin.

        jokin muutos joka tapauksessa on käynnissä, elämme lopun aikoja ystävä hyvä.


      • kaikki_kärventyy
        Vuodenajatvaihtelee kirjoitti:

        Ei niitä polaaripyörteitä kesäaikaan ole. Se olisi jo fysiikan lakien kirjoittamista uusiksi.

        Totta kai polaaripyörteet ja suihkuvirtaukset ovat kesäaikaankin. Ne eivät vaan kulje Suomen yli nyt vaan tekevät mutkan atlantin yllä ja tästä syystä taikka korkeapaineen paikoilleen jäämisen takia meillä on tätä hellettä jatkuvasti. Ei ole mikään normaali tilanne, että hellettä on toukokuusta elokuuhun ja ties minne saakka.


    • sdawdaswdas

      Varoisin vähän mitä sanon, jos olisin sinä. Tälläiset helteet voi olla vaarallisia ja varmasti kuukahtelee porukkaa vähän joka paikassa, kun ei ole oikein Suomalaiset tottuneet tähän keliin. Pahimmanlaatuista vittuilua oikeastaan.

    • syksylläsyntynyt

      Toivon todella, että ennustukset menevät pieleen ja viikon päästä viimeistään viilenee.

      • KKKS

        voin tuottaa sinulle suuren pettymyksen sillä joka päivälle 28 ensiviikolla.

        Mahtavaa.


      • huhuhuh

        nyt näyttää 32.. 33 viikon päähän. onko tämmöistä ollut koskaan?

        hyvät ihmiset hankkikaa ilmastointi nyt välittömästi, terveydellä ei ole leikkimistä. kukaan ihminen ei selviä näissä oloissa ilman viilennystä edes amerikassa.


    • KaikenNähnyt

      Tämä ole vielä mithän,mutta ootappa 26-30.7 silloin on poika lämmintä,että ei paljon naurata

    • Näin_se_on

      Poikkeuksellisen kuumia kesiä tulee ja menee, kovia helteitä itsessään ei siis voi yhdistää suoraan ilmastonmuutokseen, ne eivät todista mitään puolesta tai vastaan. Mutta kuitenkin, ääri-ilmiöiden on ennustettu yleistyvän ilmastonmuutoksen vuoksi.

      Sinällään on hauskaa, että tämän palstan "itseoppineet ja kaikkia tiedenmiehiä viisaamaan nerot" sekä ilmastonmuutoksen kieltäjät ovat hiljaa hellekaudella ja alkavat räkyttämään ilmastonmuutoksen valheellisuudesta heti kuin kelit kylmenevät. -Aivan kuin säällä olisi jotain tekemmistä ilmastonmuutoksen kanssa.

    • ninjamummo

      Mielenkiintoinen artikkeli melkein kymmen vuoden takaa,muistan kyllä vuoden 2009,ei ollut ihan samaa "lämpöä" (näille uuden sukupolven mutanttiapinoille korventava helle on lämpöä,kroppa vähän erinlainen kuin meillä muilla lol) kuukausikaupalla putkeen ilman oikeita vesisateita,niin,mihin ihmeeseen ne rajut myräkät ja tulvat oikein jäivät??
      Niimpä niin..olo on kuin suurennuslasin alla,hitaasti paistuen...Mielenkiintoista että juuri nyt,hellekuolemista ei puhuta juuri ollenkaan koska ihana "lämpö". "Lämmöstä" pitää nauttia vaikka kaivot on tyhjänä, luonto palanut,eläimet sekaisin,porukkaa terveyskeskuksissa ja osa kuolon partaalla helvetinpätsi kerrostalo kuutioissa..
      ninjamummo ei oikeasti vielä ole mummo mutta kärsii autoimmuunisairauksista ja kun tämä kostea korventava helvetti jatkuu,jatkuu,jatkuu pari kertaa "slaagien" aikaan jotka kuumuus aiheutti tuli mieleen,joko tuli lähtö..
      https://www.uusisuomi.fi/kotimaa/64856-vaiettu-ilmio-helle-tappaa-suomalaisia

    • matkailunkannalta

      Japanissa on nyt poikkeukselliset 40 astetta ja ihmisiä kuukahtelee, vaikka sisukkaita ninjoja ovatkin.

      Kuumimmat ajat ovat siellä vasta edessä, elo-syyskuussa. Ne jotka pystyvät, matkustavat silloin pohjoiseen viileämpiin oloihin, kuten Hokkaidon saarelle - tai turisteina Suomeen.

      Olen tavannut viime vuosina monta japanilaisturistia, jotka ovat kertoneet tulleensa Suomeen juuri siksi, eli pakoon sikäläistä läkähdyttävän kuumaa kesää ja trooppista sadekautta.

      Että saisi tämä siinäkin mielessä viilentyä, että Suomi säilyttäisi maineensa mukavana turistikohteena vilpoisine kesineen ja alkusyksyineen.

    • Hikoileva_shonni

      Vituttaa työskennellä ja hikoilla, kuin sika. Syksy on onneksi jo lähellä.

    • Kansankynttilä

      Hullu se, joka töitä tekee näillä keleillä! T. Ope

    • RikasChristianSMäkelä

      Hei. Me ollaan Kaivopuistosta, Helsingistä. Täällä oli joku väärin kirjoittanut tyyppi, jonka kirjoitus ei pitänyt ollenkaan paikkansa. Haluan oikaista asian. Kesä 2016 oli yksi lämpimimmistä koskaan täällä Kaivopuistossa, Helsingissä, joten Suomenkin sisällä on suuria eroja. Tietyillä alueilla Suomessa oli silloin jopa normaalia viileämpi kesä, mutta tietyillä alueilla kuten täällä Kaivopuistossa, Helsingissä oli yksi kaikkien aikojen kuumimmista kesistä. Olen itse Pohjois-Suomesta kotoisin, vaikka asuttu monta vuotta täällä Kaivopuistossa, Helsingissä, joten vertailukohtaa löytyy minulta Suomen säästä sekä yliopistossa opiskellut sääilmiöitä ja maantiedettä aikas paljon talouden ohella. Antaa nämä 31C lämmöt täällä jatkua, jätskiä lisää :) Miljonääri aviomies, / Millionaire Husband, Christian S. Mäkelä

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mistä puhuitte viimeksi kun näitte

      Kerro yksi aiheista
      Ikävä
      101
      7393
    2. 78
      4903
    3. Se on hyvästi

      Toivottavasti ei tavata.
      Ikävä
      79
      4799
    4. Olenko saanut sinut koukkuun?

      Hyvä. Rakastan sua.
      Ikävä
      132
      4218
    5. Alavuden sairaala

      Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan
      Ähtäri
      8
      2998
    6. Miksi sä valitsit

      Juuri minut sieltä?
      Ikävä
      52
      2629
    7. Sisäsiittosuus

      Tämän kevään ylioppilaista 90% oli sama sukunimi?
      Suomussalmi
      40
      2531
    8. Kerro nyt rehellisesti fiilikset?

      Rehellinem fiilis
      Suhteet
      46
      2186
    9. Törkeää toimintaa

      Todella törkeitä kaheleita niitä on Ylivieskassakin. https://www.ess.fi/uutissuomalainen/8570818
      Ylivieska
      10
      2181
    10. Suudeltiin unessa viime yönä

      Oltiin jossain rannalla jonkun avolava auton lavalla, jossa oli patja ja peitto. Uni päättyi, kun kömmit viereeni tähtit
      Ikävä
      21
      1810
    Aihe