Ensimmäinen alarmisti väittää että he,alarmistit eivät ole koskaan esittäneet ennustetta tietyistä vuosimääristä milloin Arktis olisi jäistä vapaa,vaan tämä väite on täysin denialistien disinformaatiota viimeisen 10 vuoden ajalta.
Hetken kuluttua tänne ilmestyy toinen alrmisti ja esittää uudestaan väitteen, # uusimpien arvioiden mukaan jäämeri voi olla vapaa kesäaikana jo muutaman vuoden kuluttua. #
Eikö olisi selvempi että sopisitte alarmistit ensin keskenänne mitä linjaa vedätte ja väitättekö tai ette väitä onko tuo Arktis vapaa jäistä ja milloin?
Teillähän oli se kuulu 97% konsensus,missä se nyt on.
Hetken kuluttua tänne ilmestyy toinen alrmisti ja esittää uudestaan väitteen, # uusimpien arvioiden mukaan jäämeri voi olla vapaa kesäaikana jo muutaman vuoden kuluttua. #
Eikö olisi selvempi että sopisitte alarmistit ensin keskenänne mitä linjaa vedätte ja väitättekö tai ette väitä onko tuo Arktis vapaa jäistä ja milloin?
Teillähän oli se kuulu 97% konsensus,missä se nyt on.
Vastaukset 15
Vanhimmat
Vain sinun housusi repeilevät.
Mainitut väitteet ovat denialistien keksimiä, tyypillistä olkiukkojen rakentelua.
Hohhoijaa.
Hoi Jöns!
Mihin hävisit "Maailman vaikein tehtävä" -ketjusta? Oliko tässä linkissä jokin olkiukko? http://usatoday30.usatoday.com/tech/science/2008-06-23-1642922053_x.htm
Siitä käy ilmi, että vuonna 2008 James Hansen sanoi Arktiksen olevan kesällä sula 5 - 10 vuoden kuluessa.
Ei ollut, eikä ole, joten Hansenin ennuste meni pieleen. Jos olet eri mieltä, sano se. Mitään järkeenkäypää perustelua et kuitenkaan pysty esittämään.
Siinä ketjussa kun oli tarkoitus opettaa sinullekin lähdekritiikkiä, niin vedät Usa Today-lehden esiin jonkinmoisena auktoriteettina.
HOHHOIJAA.
Kyse ei ollut siitä, kuka tai mikä toi viestin, vaan siitä, mitä Hansen ennusti. Tuossa ketjussahan osoitin juuri lähdekritiikin käytöllä, ettei ollut syytä epäillä julkaisualustan vääristelevän sitä, mitä on sanottu.
Yritätkö väittää, että James Hansen ei ennustanut vuonna 2008 Arktiksen olevan kesällä sula 5 -10 vuoden sisällä tuosta hetkestä?
Jos, niin millä perusteella?
James Hansen todisti USA:n senaatissa 2008 senaatin kuulemisessa että arktinen alue on jäästä vapaa 5-10 vuodessa.Todisti sanatarkasti että Arktis ja sen jäätömyys 5-10 vuoden kuluessa on se ensimmäinen näkyvä käännekohta ilmastonmuutoksessa.
https://www.cbsnews.com/news/nasa-climate-scientist-says-were-toast/
Kyllä on jönssirassukkaa tänään kurmuutettu oikein huolella.
Mutta sitä saa mitä tilaa.
Eikä jönssin eväät tunnu riittävän oikein mihinkään.
Ei ole jönssillä tietoa, saati kykyä esittää mitään argumentteja, ja kaikki keskustelut päättyvät solvauksiin.
Siinäpä sitä on "asiantuntijaa" kerrakseen.
Hyvä+että+jöns+saa+sitä+mitä+tilaa.+Jöns+on+kyllä+maailman+järjettömin+jankuttaja+ties+kuinka+monella+nimimerkillä.+Näyttää+siltä,+että+vahvistaa+oman+aloituksensa+toisella+nimimerkillä.+Onkohan+näillä+palstoilla+lainkaan+muita+alarmistidenialisteja.+Kaikkien+jankkaajien+tyyli+on+niin+sama.
Jöns+vaatii+muilta+perusteluita,+mutta+en+ole+häneltä+nähnyt+yhtään+ainutta+perusteltua+kommenttia.+Jos+on+pari+vuotta+seurannut+keskustelua+ilmastonmuutoksesta+ei+tietä+muuta+kuin+yhä+kiihtyneen+propagandan+aiheesta.+
Minä+olen+seurannut+asiaa+1970-luvulta+lähtien,+jolloin+luin+artikkelin+kasvihuoneilmiöstä.+Pistin+sen+teorian+perusteet+uusiksi+välittömästi,+ja+käytäntö+on+todistanut,+että+olin+oikeassa.+Se+mitä+tosielämässä+tapahtuu+todistaa+totuuden.+
Ei+teoriat+mitään+todista,+vaikka+koko+maailma+niihin+uskoisi.+Silloin+vaan+maailma+on+mennyt+harhaan.+Suomalaisistakin+kuitenkin+30%+on+järjissään+ilmastonmuutosteorian+suhteen.+Näin+siis+törkeästä+aivopesusta+huolimatta.+Sitähän+jönskin+yrittää.
Ei jöns osaa hävetä. Häpeä on hänelle täysin tuntematon asia. Pakkomielle taas on hyvinkin tuttu asia, mutta sitäkään hän ei itsessään tunnista. Muut kyllä tunnistaa. Taitaa fobiakin olla tuttu juttu, mutta sitäkään hän ei tunnista. Pystyykö reppana edes nukkumaan, kun pelkää hukkuvansa.
Rannikolla minäkin asun, enkä pelkää lainkaan. On niitä byrokratiassaki sellaisia, jotka ei pelkää. Helsingissä uusi asuntoalue on kaavoitettu korkeuteen 2,5 metriä merenpinnasta.
Mutta ei sille ihminen mitään mahda. Ilmastonmuutosta käytetään verukkeena, kun rikkaammat haluavat köyhiltä verottaa rahat pois. Kikkailu jatkuu ja ilmastonmuutos etenee, kuten tulette lähivuosikymmeninä näkemään.
Haukku alkakoon, yy kaa koo, nyt!
Ilmasto on muuttunut aina, ja tulee jatkossakin muuttumaan.
Ei sitä veroja maksamalla saada muuttumattomaksi.
Ilmastosopimusten tarkoituksena on siirtää rahat rikkaiden maiden köyhiltä köyhien maiden rikkaille. Miten se muka muuttaa ilmastoa mihinkään?
Denialistit käyttävät ilmastonmuutosta verukkeena oman katkeruuden ja kateuden purkamiselle.Eihän denialistit edes ymmärrä mistä on kyse ilmastonmuutoksessa,siis kun ihminen työntää taivaalle hiilidioksidia joka lämmittää ilmakehää..
Olet hölmö joka uskoo valheisiin. Tajuat asian joku päivä ja sitten sinua vasta nolottaakin ..
Metsäpaloja on ollut jo paljon ennen ihmistä. Ihminen ei siis voi mitenkään vaikuttaa metsäpaloihin.
Mihinköhän tämäkin liittyy?
Meinaatko tosiaan, että ihminen kykenisi estämään esim. salaman aiheuttamat metsäpalot?
Olipas höllmö kommentti.
Metsäpaloja on ollut aina kautta Maapallon historian.Ne ovat luonnollista hiilidioksidin lisäystä ilmakehään.
Ihminen vaikuttaa kahtatietä metsäpaloihin.Toisaalta tehokas palokunta sammuttaa ne nopeasti.Toisaalta ihmisen aiheuttama ilmastonlämpeäminen lisää niitä.Ilmastonmuutos lisää äärisäitä kuten kuivuutta ja tuulia jotka ruokkivat metsäpaloja.Joten,siis,ihminen vaikuttaa suuresti metsäpaloihin,hyvin suuresti..