Riisipuuro kysely

En kyl tiedä onko tämä oikea palsta tälle, mutta miten teillä syödään riisipuuroa? Tarkoitan puuro sokeri kaneli vai puuro voisilmä? Onko se joku kotoa opittu juttu, niin kuin minulla? Minä syön aina riisipuuron voisilmän kanssa. Minusta, jos sen syö kaneli sokeri sekoituksella, on kuin söisi jotain jälkiruokaa. Voisilmällä on jotenkin ruokaisempaa. Minäkin kyllä syön joulupuuron sekahedelmäsopan kanssa.
71834
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Joulupuuro sekametelisopan kanssa, muuten keralle pelkkää kanelia, joskus loraus maitoa.

Äänestä
  • lapsena inhosin riisipuuroa kun siihen piti tunkea kanelisokeria tai sekametelisoppaa.Ja pakko oli syödä.Aikuisena aloin syödä voisilmän kera ja tykkään.Harmi kun ei tullut keksittyä aikaisemmin.Meni monta vuotta "hukkaan".

    Äänestä

Takametsien Miehen ruokapöydässä syödään Riisipuuro kaikilla mausteilla:

- voisilmän kanssa, jolloin lautaselle annostellaan usein lisäksi reilu annos hyvälaatuista öljyyn säilöttyä tonnikalaa paloina

- sokerin ja kanelin kanssa. Perheen Ponsse-mies kyllä haluaa silloinkin annokseensa myös oikean voisilmän, jolloin se on tosiaan puuro kaikilla mausteilla - lienee oppinut tavan Tädiltään :o)

- hillasopan kanssa. Takametsien hillasopassa on runsaasti marjaa, ja hillankuoria & kiviä ei siivilöidä pois.

- Takametsien Mies itse saattaa joskus tekaista vieläpä sinappivoileivän juhlistamaan jokasunnuntaista Riisipuuroaamiaistaan :o)

Äänestä

Tykkään makeesta, joten sokerin ja kanelin kanssa syön puuroni. Ei se mun mielestä muuten edes kunnon riisipuurolta maistu. Edesmennyt mummoni tarjoili riisipuuron kanssa aina itse tehtyä mustikkasoppaa, joten tykkään myös sitä syödä puuroni kanssa. Kaupan mustikkasoppaan on tosin ollut "tyytyminen" nykyään kun itse en jaksa metsään lähteä :) Sekahedelmäsopasta en pahemmin perusta. Syön riisipuuroni yleensä vähän niin kuin jälkiruokana silloin kun haluan herkutella, joten en ymmärrä miksi riisipuuron pitäisi olla jotenkin "ruokaisampaa".

Äänestä

Syön riisipuuron kanelilla, sokerilla ja margariinisilmällä. Joskus muulloin kuin joulun aikaan syön puolukkakiisselin kanssa.

Äänestä

Minä syön sokerin ja kanelin kanssa ja mieheni syö margariinisilmän kanssa (voi ei kelpaa), vaikka minusta margariini puuron kuin puuron päällä on pahaa.

Äänestä

Hei ! Meillä 6-v poika syö kaikki puurot kanelin, sokerin ja voisilmän kanssa ! Itse syön riisipuuron ruokana voisilmällä, mutta väli-iltapalana tai ns sairastusruokana (ja vatsaa helliäkseen) mehukeiton tai mustikkakiisselin kanssa, nam !

Äänestä

Kommentoi aloitusta


xxxx kirjoitti:

En kyl tiedä onko tämä oikea palsta tälle, mutta miten teillä syödään riisipuuroa? Tarkoitan puuro sokeri kaneli vai puuro voisilmä? Onko se joku kotoa opittu juttu, niin kuin minulla? Minä syön aina riisipuuron voisilmän kanssa. Minusta, jos sen syö kaneli sokeri sekoituksella, on kuin söisi jotain jälkiruokaa. Voisilmällä on jotenkin ruokaisempaa. Minäkin kyllä syön joulupuuron sekahedelmäsopan kanssa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu