Kela päätti että ei saada elokuussa toimeentulotukea koska mies menee töihin vaikka ensimmäinen palkka tulee vasta syyskuuksi... joten rahaa on kuukaudeksi noin 100 euroa nelihenkiselle perheelle. Onko se täysimahdottomuus pärjätä sillä summalla koko elokuu ?
Halpaa ruokaa
14
393
Vastaukset
- aikavähänon
Nyt koko perhe keräämään pulloja ja etsimään hanttihommia. Mustikoita kun kerää ämpärillisen saa myytyä 40 euron hintaan.
- Vaikeata
Miten mennä kahen alle 3 vuotiaan kanssa mettään keräämään mustikoita :D
Pullot täällä meidän kaupungissa vie sama vanha mies joku kuljeskelee aamusta yöhön pyörällä kereilemässä kaikki mahdolliset pullot.. - Ehdotus
Vaikeata kirjoitti:
Miten mennä kahen alle 3 vuotiaan kanssa mettään keräämään mustikoita :D
Pullot täällä meidän kaupungissa vie sama vanha mies joku kuljeskelee aamusta yöhön pyörällä kereilemässä kaikki mahdolliset pullot..1. Keräät marjoja tai teet hanttihommia, kun miehellä on vapaapäivä tai iltaisin ja mies vahtii lapsia.
2. Mies tekee hanttihommia tai kerää marjoja iltaisin ja vapaapäivinä.
Töitä on ihan saakelisti, kun vain joku viitsisi tehdä. Kyselkää tarviiko kukaan tuttu tilapäisapua, josta saa maksun heti. Voit esim omien lastesi lisäksi hoitaa jonkun toisen lapsia esim 10 e/tunti tai xx e/päivä.
3. seurakunnan leipäjono. - Hjkk
Seurakunnalta saa max 70e kuukaudessa kauppaan ja se haetaan.
Mies ei töitten jälkeen tee mitään että ehkä viikonloppuna
- ALASALASALLAS
HALLITUS ALAS!!
- Huolestunut
Tuolta voi löytyä helmiä....
https://keskustelu.suomi24.fi/t/12031344/halpaa-ja-hyvaa-ruokaa#comment-66415006 - hfiuhqifqig
Omalla kohdallani olen pitänyt aina kerrallaan neljän päivän putken syömällä vain ranskanleipää ja juomalla teetä. Kahvi liian kallista. Samasta teepussista voi saada makua teehen kolmenakin päivänä pitämällä teepussin haudutuspannussa ja pannu täynnä vettä. Kun teevesi on jäähtynyt, voi vettä uudelleenkuumentaa mikrossa. Koska teepussi on maannut vedessä koko ajan, saa hyvin makuja kolmekin päivää samasta teepussista.
Ranskanleipä on halpa ja siirtää hyvin nälän tunteen eteenpäin. - epäilläsopii
Eikö kelan päätöksestä voi valittaa missään muualla kuin täällä? Ei kai mikään laki erottele kantasuomalaisten ja maahantunkeutujien sosiaaliturvaa.
- tuistaynnämuusta
Mamut saa neuvoja ja ohjeita mitä tehdä milloinkin ja mitä hakea jne. siihen on omat palkatut työntekijätkin kuulemma.
Kantikset ei saa apua, keksikää itse miten pärjäätte.
Eikö teillä ole läheisiä jotka voisivat auttaa ?
Miten kelä voi evätä avun, jos palkkaa ei vielä tässä kuussa makseta ?
Ei tuolla summalla pärjää. Miten työmatkakulut ?- Valituspäätöksistä
Muistithan valittaa päätöksestä kelaan. Edelleen kelassa tehdään ääretön määrä virhe päätöksiä. Tottakai sinulle kuuluu toimeentulotuki siihen saakka, kunnes palkka tulee. Valita heti päätöksestä.
- leipäjonoista
Leipäjonosta saa kerran tai pari viikossa ruokaa. En tiedä, en ole koskaan käynyt, mutta näin pitäisi olla. Eivät tarkasta kuulemma henkilön statusta, eli olit sitten rikas tai köyhä, niin jonosta saat apetta. Sieltä lähtisin siis ensimmäisenä etsimään, jos ei muualta saa mitään.
- autettuOn
Eikä saa. Jostain kaupan ilmaisjakelusta kerran viikkoon ja eu paketin kerran kuussa. . Autettiin ihan urakalla isoa perhettä jolta kelä katkaisi kaikki tuet pariksi kuukaudeksi, siinä meni sähkötkin poikki pariin kertaan kun ei olllut millä maksaa. Seurakunnalta saa myös apuja.
- ehkäeii
autettuOn kirjoitti:
Eikä saa. Jostain kaupan ilmaisjakelusta kerran viikkoon ja eu paketin kerran kuussa. . Autettiin ihan urakalla isoa perhettä jolta kelä katkaisi kaikki tuet pariksi kuukaudeksi, siinä meni sähkötkin poikki pariin kertaan kun ei olllut millä maksaa. Seurakunnalta saa myös apuja.
Riippuu varmaan paikkakunnasta. Ainakin meillä päin on yksi säännöllinen leipäjono, jossa ihmiset tosin käyvät autoilla. Kyse ei voi olla siis pelkästä rahapulasta. Jakavat kuulemma kaupalta vanhaksi menossa olevia elintarvikkeita.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sanna niin nättinä Amsterdamin Business Foorumilla
Upeasti edustaa taas Suomea ulkomailla meidän kansainvälinen superstaramme. Miksei persuilla ole ketään siedettävän näk20210515Stubb jo paljon tunnetumpi kuin kaikki persut yhteensä
Nyt on aika ottaa mittaa tunnettavuudesta, herrat ja narrit! Joku tuolla toisessa ketjussa väitti, että "persujen rivimi489831Työeläkkeiden maksaminen on lopetettava
Suomen talous on palkansaajien vuosikausia heikentyneen ostovoiman vuoksi niin kuralla, että palkkasumman jakamisessa ta1798434Sofia Virran pahoinpitelyä puolustetaan netissä
HS soitti Virran pahoinpitelyä puolustaneille https://www.hs.fi/politiikka/art-2000011516353.html3047888Purra tekee hyvää työtä, me suomalaiset haluamme että hän jatkaa myös
seuraavan hallituksen valtiovarainministerinä. Kovina aikoina pitää olla kova.1936725Koska Minja Koskela ja Sofia Virta kääntyy islamiin?
Sekä vihreät että vasurit selvästi pitävät islamista ja muslimeista, varsinkin naiset, joten voidaan olettaaa että nuo k906133Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015
Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit86052Persu Keskisarja on politiikan Uuno Turhapuro
Asiantuntija luonnehtii Keskisarjaa Trumpin ajan Turhapuroksi, joka ärsyttää kokoomusta. – Keskisarjan känni-imago j675966Miksi persuilla ei ole firmoja?
Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?305309Stubb jo paljon tunnetumpi ja arvostetumpi maailmalla, kuin Marin koskaan
Stubb tekee sitä työtä mitä pitää, hän ei koreile vaatteilla eikä ole baareissa räkäposkella kuten Marin. Marininhan pit1035007