Miksi broilerinliha tuotetaan lattiakanaloissa?

KanaOnSana

Kananmunien kohdalla asia on ihan selvä, kun vaihtoehtoja on niin monta:
Ostan yleensä Laitian ulkomunia, tai jos niitä ei ole, niin virikehäkkikanalan munia. Kun kuulemma kanat voivat paremmin pienissä ryhmissä, kanojen terveyttä voi seurata paremmin,"virikkeet" ovat helpommin kanojen saatavilla ja lintujen määrässä neliömetrillä ero häkkikanalan ja lattiakanalan välillä ei ole suuri.
Kuitenkin broileri taitaa olla Suomessa aina tuotettu lattiakanalassa? Mikähän taloudellinen syy siihen ajaa?

7

568

    Vastaukset 7

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Loppui.kanan.lento

      Broileri on rotuna jalostettu ylipainoiseksi. Broileri ei pysy niillä kintuillaan mitenkään orrella, hyvä jos liikkumaan pääsee. Luonnossa broileri olisi hyvää kanahaukan evästä, koska kömpelö reppana ei pääse pakenemaan mihinkään.

    • Suomenmieli

      Ei ne oikein katoissa jaksa roikkua.

    • Suomenmieli

      Mieäkin tykkään ulkomunista, kun sisämunissa tulee vissiin kana mukana?

    • muhanna

      Ulkomunat on ihan jees,toki lattiakanala ei tarkoita sitä,että siellä olisi pelkkä lattia,vaan säännöissä on tarkoin määritelty paljomko pitää olla ortta kanoille joihin kanat voivat mennä yöksi ja tietysti juoma ja ruokailu paikat,suomessa suurin osa ns.lattiakanaloissa on ns.kerroslattia kanaloita joissa kana voi olla eri tasoilla n2,5 m korkeus eroja eli kana voi hypellä miten tahtoo ylös ja mennä luontaisesti orrelle nukkumaan ,sekä päivisin kuopsutella lattialla ,eli ihan miten itse haluaa aikaansa kuluttavan ja vaikkapa ottaa juoksukilpailuja ,tosin taas virikehäkki kanala on rinnastettavissa vankilaan jossa on pakollinen rundi kierettävänä ja pakolliset paikat ja selli toverit ja llensä jos 40 kanaa/häkki niin siellä on se kapo joka komentaa toisii .Euroopassa on jo suurimalta osin luovuttu virike häkkikanaloista ja Ranska kieltää 2022.

      Broilerit,semmoset jalostetut möhömahat mihinkään pääse,mietis nyt ite jos sul olis itel jalostetut eintalihakset n.40% omasta painostasi ja yritä siin kiivetä rekkitangolle.

      • Nautiskelij

        Meillä myös käytetään ainoastaan virikehäkkikanojen munia, koska kanoilla on hyvä olla, kun toiset kanat eivät pääse nokkimaan toisiaan. On kamalan näköisiä kanoja lattiakanaloissa, kun takapuoli on verillään ja sulkia nokittu.


      • Qppelsiinimehu

        Siis teillä tuotetaan ainoastaan virike häkki kanojen munia,


    • muhanna

      siis jalostetut rintalihakset,
      ja lisää jos sä haluat hyviä munia niin ostappa paikallisia tuoreita vapaankanan munia ,silloin tiedät että eivät ole kiertäneet munapakkaamon,keskusliike varaston ja kautta kaupan varastoon odottamaan,suomessa on paljon tilapakkaamoita jotka toimittavat lähialuiden kauppoihin munia,mausta sen edotat,ja varmasti voit mennä kenties tututumaan kanojen olosuhteisiin jos haluat

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomi meni ihan itse sössimään peruskoulunsa

      Nyt syytellään maahanmuuttoa, vaikka ihan itse lopetettiin vaatimaan oppilailta koulunkäynnin tarkoitus eli opiskelu ja
      Maailman menoa
      215
      1022
    2. Tuli paha mieli miten kaikki meni meillä

      Harmittaa myönnän sen, kun molemmilla oli selvästi toiveita ennen kuin sukset meni ristiin. Olen jäässä. 😔
      Ikävä
      49
      864
    3. Mitä sä teet

      Juuri nyt?
      Ikävä
      98
      821
    4. Miksi vanhusraiskaajaa ei ole palautettu?

      Ukkola kysyy Rantaselta, vaikka perussuomalaiset ovat olleet hallituksessa kolme ja puolivuotta. Rantasen vastaus on "
      Maailman menoa
      213
      769
    5. Onko ikäerolla väliä?

      Mitä mieltä ootte? Meillä on 14 vuotta ikäeroa.
      Ikävä
      67
      672
    6. Mitä kirjainta kaipaat?

      🤣🤣🤣🤣🤣
      Ikävä
      40
      576
    7. Panettaako sua

      Yhtään?
      Ikävä
      45
      570
    8. Miten vaikuttaa

      Jos kaivatustasi on moni muukin kiinnostunut?
      Ikävä
      64
      566
    9. Anni Ihamäki ja Ilkka-rakas vetivät tiukan rajan TTK:ssa: "Kyllä spekuloitiin"

      Anni Ihamäki on naimissa Ilkka Ihamäen kanssa. Aviopuoliso tunnetaan myös nimellä Hovimuusikko Ilkka. Heillä on kaksi yh
      Suomalaiset julkkikset
      2
      513
    10. Uusioperhe vai salasuhde?

      Mitä ensisijaisesti haluat? Pelkään, että menetän järjen sun kanssa 😉
      Ikävä
      77
      513
    Aihe