Miksi lämpötila varjon puolelta

AuringonPaahde

Miksi sääennusteita lämpötila ilmoitetaan aina varjon puolelta, vaikka todellinen lämpötila on auringon puolella.
Nytkin lämpötilaksi näytetään 22, mutta lämpömittari näyttää 35 astetta, mikä on todellinen lämpötila.
Todellinen lämpötila on se, mikä on lämpötila auringon puolella, eikä varjossa.
Varjossa ei ole edes mahdollista olla ulkona liikkuessa, koska valkoisia paikkoja ei liioin ole ja ulkona liikkuessa aurinko koko ajan porottaa 95% .
Eikä aurinko varjokaan luo auringon paahteessa mitään 22 asteen jääkaappilämpötilassa, jossa tulee jo kylmä, kun on totuttautunut tähän yli 35 asteen korotukseen.
Eivät asunnotkaan ole varjossa, vaan auringon porotuksessa, jolloin sisälämpötila kohoaa päivän aikana yli 30 asteeseen.

Jos varjosta mitattu lämpötila 22 olisi oikea lämpötila, niin silloinhan asunnon sisälämpötila kun laskisi, eikä nousisi, koska 22 asteen ulkolämpötila jäähdyttäisi asunto, eikä nostaisi asunnon lämpötilaa.

Suojaisessa paikassa auringon paisteessa mitattiin eilen 50 lämmintä, vaikka sääennusteessa lämpötilaksi ilmoitettiin vain 23 astetta.

Sääennusteet perustuvat ainoastaan varjolämpötiloihin, joilla ei ole mitään tekemistä todellisen korkean lämpötilan kanssa, johon ihminen altistuu ulkona liikkuessaan.
Vai kuka voi todeta, että kaupungilla ja kaupassa käydessä minua ympäröi jatkuva varjoisa ja miellyttävä 22 asteen lämpö, eikä auringon porottava 35 asteen kuumuus.

2

2568

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Tiede tarkoittaa meteorologisissa yhteyksissä ilman lämpötilalla ilman lämpötilaa, ei auringon säteilyvoimakkuutta, mikä ilmoitetaan erikseen helle- ja UV-varoituksissa.

      Lämpötilan mittaaminen ja ilmoittaminen auringossa olisi äärimmäisen harhaanjohtavaa, kuten olet jo todennut itsekin.

    • jenniina1111111

      Auringossa lämpötilat vaihtelevat todella paljon paikan suojaisuuden mukaan, kuten itsekin totesit. Lämpötila auringossa saattaa olla mitä tahansa vaikka 30 ja 50 asteen välissä paikan suojaisuuden mukaan. Lisäksi kirkasta aurinkoakin on monenlaista. Välillä on pilviharsoa, jota ei välttämättä edes näy silmille, ja kilometrin päässä voi olla pilvistä ja toiseen suuntaan kilometrin päässä aurinkoa. Miten tuossa tapauksessa ilmoitettaisiin?

      Eikö ole kaikkein paras, että ilmoitetaan se täysin varjoisan paikan lämpötila. Sitten sinä itse voit arvioida paikan varjoisuutta ja suojaisuutta. Toimii kaikkein parhaiten noin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. SDP jo 100 % suositumpi kuin persut

      Kertoo Hesarin uusin kannatuskysely. Demareiden kannatus on miltei tuplat verrattuna persuihinl. Suomen kansa ei selväst
      Maailman menoa
      207
      14105
    2. Ikävä sinua mies

      Vuosia kuluu, mutta tunteet ei ole hävinnyt. Tasoittuneet toki, kun ei olla nähty. Järki palannut päähän kuitenkin. Se i
      Ikävä
      53
      5278
    3. Mikä tämä henkilö mahtaa touhuta Parkanossa

      Kamalaa https://www.ylasatakunta.fi/teksti/pirkanmaan-karajaoikeus-vangitsi-koiran-tappamisesta-epaillyn-6.68.127794.b58
      Parkano
      66
      4725
    4. Orpo: Velkajarrua vastustavaa puoluetta vaikea ajatella hallitukseen

      No Minja Koskelan kommunistipuolue jäi ulos tuosta. Kaikki eduskuntapuolueet vasemmistoliittoa lukuun ottamatta sopivat
      Maailman menoa
      247
      3818
    5. PS ylivoimainen nousija myös HS:n gallupissa, SDP laskee taas

      https://www.verkkouutiset.fi/a/hs-gallup-sdpn-suosio-laskee-ps-nousussa/#0a7d2507 Ylivoimainen viime kuukausien nousija
      Maailman menoa
      111
      3578
    6. Valtavasti suomalaisia asunnottomina, mutta ei yhtään somalia

      tai muuta kehitysmaalaista. Mites tässä näin kävi? Tiedän hyvin, että esim. somaleita lentää ulos mm. Hekan asunnoista,
      Maailman menoa
      130
      3557
    7. Hienoa! Eduskunta luopui käteisen käytöstä

      Nyt tuo sama muutos pitää saada myös muuhun yhteiskuntaan. Käteistähän ei tarvitse tänä päivänä enää kuin rikolliset.
      Maailman menoa
      81
      2099
    8. Maajussi-Ville herättää kysymyksiä - Etsiikö oikeasti rakkautta vai mainostaako oliiviöljyä?

      Mitä mieltä olet: etsiikö Ville rakkautta vai mainostaako oliiviöljyään? Maajussille morsian -ohjelmassa yksi maajusseis
      Maajussille morsian
      17
      1447
    9. Kovia syytöksiä Stefan Thermaninsta.

      Jättänyt taas maksamatta kohuliikemies, hupparit ja muita ostamiaan tavaroita. On soiteltu liikkeestä ja Stefan iskenyt
      Kotimaiset julkkisjuorut
      158
      1211
    10. Totuuspuolueen johtaja Jaana "prinsessa Leia" Kavonius on vangittu

      Kavonius määrättiin jo keväällä 2024 poissaolevana vangittavaksi todennäköisin syin epäiltynä 13 vainoamisesta ja 24 kun
      Maailman menoa
      300
      1155
    Aihe