Pituus ja leveysasteet?

Fransson

Onkohan olemassa ilmaisohjelmaa, joka ilmoittaisi eri paikkakuntien pituus ja leveysasteet? Tai ainakin Stonehenge (Englanti) sijainnin? Tytär tahtoo tietää. Se on jotain päälle 51 pohjoista leveyttä ja lähelle 2 läntistä(?) leveyttä.

10

15495

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Stonehengailija
    • Maanmittari

      Tämä menee asian vierestä ja voi olla vähän nillittämistä mutta olkoon.

      Oikea termit ovat pohjoista leveytta ja itäistä pituutta.

      Pohjoinen leveys kertoo kuinka paljon (asteina) paikka on pohjoiseen päiväntasaajasta. Itäinen pituus taasen kertoo kuinka paljon itään paikka on nolla meridiaanista. Pituus ja leveys nimitykset tulevat siitä että maa on litistynyt navoiltaan. Maan ympätysmitta napojen kautta kiertäen on siten lyhempi kuin ympärysmitta päiväntasaaja pitkin mentäen. Kun Pohjoista leveytta laskettaessa kuljetaan nimenomaan leveyspiirejä eli napojen kautta kulkevia ympyröitä pitkin ja nämä ympyrät ovat lyhyempiä kuin päiväntasaaja puhutaan leveudestä (yleensähän "pituus" on suurempi kuin "leveys")
      Kun taasen itäistä pituutta mitattaessa kuljetaan pitkin päiväntasaajaa joka on siis pitempi kuin leveyspiirit puhutaan pituudesta koska pituus on suurempi kuin leveys. Perimmiltään nämä termits sinänsä ovat ihan sopimuksia mutta tämä on niiden taustalla.

      Sitten taas miksi puhutaan pohjoisesta ja idästä on myöskin puhtaasti sopimuskysymys joka kertoo sen mihin päin nollapisteistä lähdetään maata kiertämään ja asteet laskemaan. Periaatteessa sijainnin voi ihan hyvin ilmoittaa läntisenä pituutena ja eteläisenä leveytenä ja ilmeisesti eteläisellä pallonpuoliskolla leveysasteet nimenomaan ilmoitetaan eteläisenä pituutena (muuten pitäisi käyttää negatiivisia lukuja jotta voisi ilmaista pohjois-etelä suuntaisen sijaintinsa jos on päiväntasaajan eteläpuolella) mutta Itäinen pituus on puhtaasti sopimusasia joka helpottaa merenkulkijoiden viestimistä toistensa kanssa. (että puhutaan samasta asiasta)

      En tiedä kiinnostaako tämä ketään mutta tulipahan kirjoitettua ;-)

      • Tämähän on

        minulle ainakin hyvää ja kiinnostavaa asiatekstiä

        Nämä pituus- ja leveysasteet jakavat maapallon
        ruutuihin.
        Kun kokonaispinta-ala on 510 milj.neliökilom.,
        paljonko on yks ruutu?
        Onko kaikki ruudut samansuuruisia?
        opisk.poika.


      • Stonehengailija
        Tämähän on kirjoitti:

        minulle ainakin hyvää ja kiinnostavaa asiatekstiä

        Nämä pituus- ja leveysasteet jakavat maapallon
        ruutuihin.
        Kun kokonaispinta-ala on 510 milj.neliökilom.,
        paljonko on yks ruutu?
        Onko kaikki ruudut samansuuruisia?
        opisk.poika.

        Täysi ympyrä jakautuu 360 asteeseen.

        Otettakoon ympyräksi päiväntasaaja tai jokin tietty leveyspiiri. Mitä lähemmäs napoja päiväntasaajalta loitotaan, sitä pienempiä nuo ympyrät ovat. Suomen etelärannikkoa pyyhkivällä 60. pohjoisella leveyspiirillä yhtä astetta vastaava ympyrän kaari on enää puolet siitä mitä päiväntasaajalla (trigonometriaa hallitsevat osaavat laskea, miksi juuri näin). Nuo kuvitteelliset "ruudut" siis kapenevat napoja kohti mentäessä eikä niiden pinta-alakaan voi siis mitenkään olla yhtäsuuri.

        Merenkulussa käytettävä matkan yksikkö meripeninkulma (1 mpk tai englantilaisittain 1 NM) on yhtä kaariminuuttia vastaava osa maapallon isoympyrän kaaresta. Jos maapallon litistyneisyys jätetään huomiotta ja käytetään isoympyrän (esim. päiväntasaajan) pituutena tasarahaa 40.000 km, saadaan yhtä astetta vastaavaksi matkaksi minun taskulaskimellani 40.000 km / 360 = 111,1111...km ja kun tämä jaetaan edelleen asteessa olevien minuuttien lukumäärällä 60, saadaan 1,85185... km, mikä onkin varsin lähellä oikeaa arvoa (maapallon isoympyrän kaari on todellisuudessa hiukan yli 40.000 km, laskettiinpa se sitten päiväntasaajaa tai jotain pituuspiiriä pitkin tai vinosti).

        Käytännössä yhden meripeninkulman sanotaan olevan 1,852 km. Merenkulkijat puhuvat mieluummin merimaileista eli lyhyesti maileista. Heidän puheensa maileja ei saa sekoittaa Britanniassa ja USA:ssa käytössä olevaan maakrapujen mailiin, joka on noin 1,609 km.

        Meripeninkulma on edelleen käytössä kilometrin asemesta, koska se sopii yhteen karttojen astejaon kanssa ja yksinkertaistaa eräitä laskutoimituksia tuntuvasti.

        Kymmenesosa meripeninkulmasta (185,2 m) on nimeltään kaapelinmitta. Sitäkin merenkulkijat käyttävät paljon.

        Terveisin
        Eilen illalla Suomenlahden viimeksi ylittänyt Stonehengailija / Lammikkolaivuri


      • Tämähän on

        Kielitaidottomalle etsimisen paikka.Maantieto
        vaan kiinostaa.
        On kai joku virasto, josta saa Suomenkielistä
        hakutietoa?


      • Maanmittari
        Tämähän on kirjoitti:

        Kielitaidottomalle etsimisen paikka.Maantieto
        vaan kiinostaa.
        On kai joku virasto, josta saa Suomenkielistä
        hakutietoa?

        Siis mitä tietoa haluat?


    • linkin jättäjä

      Tuon linkin takaa löytää monen paikkakunnan pituus- ja leveysasteet sekä muutakin tietoa (esim. auringon nousu- ja laskuajat):

      http://www.heavens-above.com/countries.asp

      Listasta valittava maa ja sen jälkeen syötetään paikkakunta. Stonehengeä ei ehkä löydy, mutta jos tiedät viereisen kaupungin, niin pääset aika lähelle.

      • Fransson

        Kiitos! Tästähän löytyy, kun näkyy naapurilähiötkin.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Jos nainen harrastaa seksiä

      Useiden kanssa, miten se eroaa miesten mielestä siitä, jos miehellä on ollut useita s kumppaneita? Oletan että kaikki mi
      Ikävä
      247
      2392
    2. Pihlaja-puulle

      Illat on mulle pahimpia. En tiiä miks se olis vaan parasta yöstä toiseen nukkua sun kanssa ja herätä sun kasvoihin. Jos
      Ikävä
      15
      1551
    3. Päivieni piristys, missä olet?

      Toit iloa ja valoa mun elämään ☀️ Nyt mennyt kohta viikko ettei ole nähty. Kaipaan nähdä sua silti ja pelkään vaikka tei
      Ikävä
      14
      1449
    4. Kova karman laki

      Karman lain kautta pahantekijä tehdessään pahaa toteuttaa koston ja rangaistuksen sille jolle pahaa on tehty. Tämä tarko
      Hindulaisuus
      371
      1305
    5. Kysymys Kuhmolaisille

      Hei. Olen 32 vuotias nainen ja muutin Kuhmoon noin 12 vuotta sitten. Mutta nyt täytyy ihmetellä ihan ääneen että onhan t
      Kuhmo
      24
      1073
    6. Ikävöin sinua kokoyön!

      En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun
      Ikävä
      15
      949
    7. Savimajasta lääketieteen tohtoriksi - ja ei tikkua ristiin

      ”Jos ihminen muuttaa savimajasta tänne kerrostaloon länsimaisen elintason piiriin ilman että tarvitsee panna tikkua rist
      Maahanmuutto
      177
      932
    8. Ensi viikolla tulen takaisin

      Ja käyn varmaan siellä monta kertaa. Monta mahdollisuutta nähdä jos olet siellä päin
      Ikävä
      19
      836
    9. Taidat nainen haluta vain sitä yhtä asiaa?

      Minusta tuntuu nyt siltä.
      Ikävä
      75
      803
    10. Olen valtavan ihastunut

      Yritin sen sinulle viime viikolla kertoa, mutta liikaa muuttujia ja isoja tunteita, niin en kyllä ollut kovin selkeä.
      Ikävä
      62
      791
    Aihe