Onkohan olemassa ilmaisohjelmaa, joka ilmoittaisi eri paikkakuntien pituus ja leveysasteet? Tai ainakin Stonehenge (Englanti) sijainnin? Tytär tahtoo tietää. Se on jotain päälle 51 pohjoista leveyttä ja lähelle 2 läntistä(?) leveyttä.
Pituus ja leveysasteet?
10
15391
Vastaukset
- Stonehengailija
Mitähän se "läntinen leveys" mahtaa olla?
Latitudiksi ainakin ilmoitetaan 51°10'42,353"N osoitteessa tämmöisessä:
http://matrix-messenger.tripod.com/mat_36.htm
Kertokoon longitudin joku muu.- Stonehengailija
Aihetta sivuavia linkkejä löytyy vaikka millä mitalla käyttämällä tällaisia google-hakuja:
http://www.google.fi/search?hl=fi&q=stonehenge latitude&meta=
http://www.google.fi/search?hl=fi&q=stonehenge longitude&meta=
- Maanmittari
Tämä menee asian vierestä ja voi olla vähän nillittämistä mutta olkoon.
Oikea termit ovat pohjoista leveytta ja itäistä pituutta.
Pohjoinen leveys kertoo kuinka paljon (asteina) paikka on pohjoiseen päiväntasaajasta. Itäinen pituus taasen kertoo kuinka paljon itään paikka on nolla meridiaanista. Pituus ja leveys nimitykset tulevat siitä että maa on litistynyt navoiltaan. Maan ympätysmitta napojen kautta kiertäen on siten lyhempi kuin ympärysmitta päiväntasaaja pitkin mentäen. Kun Pohjoista leveytta laskettaessa kuljetaan nimenomaan leveyspiirejä eli napojen kautta kulkevia ympyröitä pitkin ja nämä ympyrät ovat lyhyempiä kuin päiväntasaaja puhutaan leveudestä (yleensähän "pituus" on suurempi kuin "leveys")
Kun taasen itäistä pituutta mitattaessa kuljetaan pitkin päiväntasaajaa joka on siis pitempi kuin leveyspiirit puhutaan pituudesta koska pituus on suurempi kuin leveys. Perimmiltään nämä termits sinänsä ovat ihan sopimuksia mutta tämä on niiden taustalla.
Sitten taas miksi puhutaan pohjoisesta ja idästä on myöskin puhtaasti sopimuskysymys joka kertoo sen mihin päin nollapisteistä lähdetään maata kiertämään ja asteet laskemaan. Periaatteessa sijainnin voi ihan hyvin ilmoittaa läntisenä pituutena ja eteläisenä leveytenä ja ilmeisesti eteläisellä pallonpuoliskolla leveysasteet nimenomaan ilmoitetaan eteläisenä pituutena (muuten pitäisi käyttää negatiivisia lukuja jotta voisi ilmaista pohjois-etelä suuntaisen sijaintinsa jos on päiväntasaajan eteläpuolella) mutta Itäinen pituus on puhtaasti sopimusasia joka helpottaa merenkulkijoiden viestimistä toistensa kanssa. (että puhutaan samasta asiasta)
En tiedä kiinnostaako tämä ketään mutta tulipahan kirjoitettua ;-)- Tämähän on
minulle ainakin hyvää ja kiinnostavaa asiatekstiä
Nämä pituus- ja leveysasteet jakavat maapallon
ruutuihin.
Kun kokonaispinta-ala on 510 milj.neliökilom.,
paljonko on yks ruutu?
Onko kaikki ruudut samansuuruisia?
opisk.poika. - Stonehengailija
Tämähän on kirjoitti:
minulle ainakin hyvää ja kiinnostavaa asiatekstiä
Nämä pituus- ja leveysasteet jakavat maapallon
ruutuihin.
Kun kokonaispinta-ala on 510 milj.neliökilom.,
paljonko on yks ruutu?
Onko kaikki ruudut samansuuruisia?
opisk.poika.Täysi ympyrä jakautuu 360 asteeseen.
Otettakoon ympyräksi päiväntasaaja tai jokin tietty leveyspiiri. Mitä lähemmäs napoja päiväntasaajalta loitotaan, sitä pienempiä nuo ympyrät ovat. Suomen etelärannikkoa pyyhkivällä 60. pohjoisella leveyspiirillä yhtä astetta vastaava ympyrän kaari on enää puolet siitä mitä päiväntasaajalla (trigonometriaa hallitsevat osaavat laskea, miksi juuri näin). Nuo kuvitteelliset "ruudut" siis kapenevat napoja kohti mentäessä eikä niiden pinta-alakaan voi siis mitenkään olla yhtäsuuri.
Merenkulussa käytettävä matkan yksikkö meripeninkulma (1 mpk tai englantilaisittain 1 NM) on yhtä kaariminuuttia vastaava osa maapallon isoympyrän kaaresta. Jos maapallon litistyneisyys jätetään huomiotta ja käytetään isoympyrän (esim. päiväntasaajan) pituutena tasarahaa 40.000 km, saadaan yhtä astetta vastaavaksi matkaksi minun taskulaskimellani 40.000 km / 360 = 111,1111...km ja kun tämä jaetaan edelleen asteessa olevien minuuttien lukumäärällä 60, saadaan 1,85185... km, mikä onkin varsin lähellä oikeaa arvoa (maapallon isoympyrän kaari on todellisuudessa hiukan yli 40.000 km, laskettiinpa se sitten päiväntasaajaa tai jotain pituuspiiriä pitkin tai vinosti).
Käytännössä yhden meripeninkulman sanotaan olevan 1,852 km. Merenkulkijat puhuvat mieluummin merimaileista eli lyhyesti maileista. Heidän puheensa maileja ei saa sekoittaa Britanniassa ja USA:ssa käytössä olevaan maakrapujen mailiin, joka on noin 1,609 km.
Meripeninkulma on edelleen käytössä kilometrin asemesta, koska se sopii yhteen karttojen astejaon kanssa ja yksinkertaistaa eräitä laskutoimituksia tuntuvasti.
Kymmenesosa meripeninkulmasta (185,2 m) on nimeltään kaapelinmitta. Sitäkin merenkulkijat käyttävät paljon.
Terveisin
Eilen illalla Suomenlahden viimeksi ylittänyt Stonehengailija / Lammikkolaivuri - Tämähän on
Kielitaidottomalle etsimisen paikka.Maantieto
vaan kiinostaa.
On kai joku virasto, josta saa Suomenkielistä
hakutietoa? - Maanmittari
Tämähän on kirjoitti:
Kielitaidottomalle etsimisen paikka.Maantieto
vaan kiinostaa.
On kai joku virasto, josta saa Suomenkielistä
hakutietoa?Siis mitä tietoa haluat?
- linkin jättäjä
Tuon linkin takaa löytää monen paikkakunnan pituus- ja leveysasteet sekä muutakin tietoa (esim. auringon nousu- ja laskuajat):
http://www.heavens-above.com/countries.asp
Listasta valittava maa ja sen jälkeen syötetään paikkakunta. Stonehengeä ei ehkä löydy, mutta jos tiedät viereisen kaupungin, niin pääset aika lähelle.- Fransson
Kiitos! Tästähän löytyy, kun näkyy naapurilähiötkin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Saako kantaa asetta
Voiko olla koskaan kotelossa lonkalla ase.. Siis ei mikään luvaton ase. Johon on luvat. Esim luottamustoimessa, tai kaup634675Mies mitä ajattelet naisista?
Kerro mitä ajatuksia nousee. Mitä naiset sinulle merkitsee? Sana on vapaa.1273033Mitä laitatte karjalanpiirakan päälle?
Voita tietenkin, mutta mitä muuta? Itse yleensä juustoa, jotain leikkelemakkaraa ja tuorekurkkua472920Kerro kaivattusi
Jokin tapa/piirre mikä sinua viehättää ja mistä hän voisi myös tunnistaa itsensä.652237Vakkuri puhuu että Suomi joutuu sotaan.
Hänen mukaansa asiantuntijat ovat yhtä mieltä että Suomi joutuu sotaan Venäjän kanssa. En tiedä kuinka lähellä se on, mu4461886Järkyttävä tieto Purrasta
Purra tapasi nykyisen miehensä täällä. Suomi24:ssä! Tulipa likainen olo. Nyt loppuu tämä roikkuminen tällä palstalla.751469- 621327
- 631251
- 2611097
- 451008