Miten kovalenttisen vedyn elektronipari muodoostuu

Varmaan aika yksinkertainen Kemiaa pidemmälle opiskelleille, mutta jos olen käsittänyt kovalenttisen sidoksen oikein, kyseessä on aina saman alkuaineen sitoutuminen tai sen elektronien sitoutuminen saman alkuaineen kanssa?

Vedyllä ei ole,kuin yksi elektroni, ja eikä näin olleen yhdistyessään toisen vedyn kanssa yllä koskaan elektroni-oktettiin. Rittääkö tässä tapauksessa pelkkä täysi uloimman elektronikuoren täysi elektronimiehitys (2), vai pitääkö aina olla oktetti kyseessä? Onko tässä jokin poikkeus kenties, jota en ole koskaan kuullut?

Divetyoksidin ymmärrän, kun molemmat vetyatomit luovuttavat oman elektroninsa hapelle, syntyy kaksi elektroniparia, ja happi saavuttaa elektroni-oktetin.

1

246

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      ”kyseessä on aina saman alkuaineen sitoutuminen tai sen elektronien sitoutuminen saman alkuaineen kanssa?”

      Kyllähän kaksi eri alkuainetta voi sitoutua kovalenttisinsidoksin toisiinsa. Sanothan itsekkin tuolla veden, jossa vedyt ovat kiinnittyneet happeen. Kovalenttisessasidoksessa jaetaan elektroneja.

      ”Vedyllä ei ole,kuin yksi elektroni, ja eikä näin olleen yhdistyessään toisen vedyn kanssa yllä koskaan elektroni-oktettiin. Rittääkö tässä tapauksessa pelkkä täysi uloimman elektronikuoren täysi elektronimiehitys (2), vai pitääkö aina olla oktetti kyseessä? Onko tässä jokin poikkeus kenties, jota en ole koskaan kuullut?”

      Oktetti on vain yksi pysyvistä elektronirakenteista. Sääntö on, että alkuaineet pytkivät aina täyttämään uloimman elektroni kuorensa. Tosin joskus on helpompaa luovuttaa ylimääräiset pois kuten ryhmien yksi ja kaksi metalleilla.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sanna Marin teki sen, mihin muut eivät pystyneet - sote kerralla maaliin

      Yli 15 vuotta Suomessa vatvottu sote-uudistus meni lopulta läpi Sanna Marinin hallituksen aikana. Edeltävät hallitukset
      Maailman menoa
      73
      7764
    2. Marinin hallitus hyväksyi soten (105-77) vuonna 2021

      vastaan äänesti Kok, persut, KD, Liike Nyt. Nyt on sitten käynyt niin kuin on käynyt. Pääkirjoitus: Sanna Marin jätti
      Maailman menoa
      89
      5717
    3. Enää viisi yötä Sannan kirjaan

      Ihan täpinöissään tässä odotellaan. Vaikea pysytellä aloillaan, kun koko ajan tekisi mieli jo kirjakauppaan rynnätä, mut
      Maailman menoa
      40
      3855
    4. Sanna-kulttilaiset hehkuttaa edelleen Marinia, vaikka esim. Sote oli susi jo syntyessään

      mutta kulttilaiset eivät ole järjen jättiläisiä, ja sanoihin Lasse Lehtinenkin, että Suomessa on pohjoismaiden tyhmimmät
      Maailman menoa
      27
      3267
    5. Kannattaako suomalaisen duunarin enää äänestää vasemmistopuolueita

      sillä eivät ne tunnu kovasti ajavan suomi-duunarin etuja. Jos katsotaan Vasemmistoliittoa, niin sehän on ihan feministi
      Maailman menoa
      37
      3045
    6. Lehtinen: "Oli demareidenkin onni, että valkoiset voittivat sodan 1918"

      Lasse Lehtisen mukaan vasemmalla on radiohiljaisuus hänen uutuuskirjastaan, "Läheltä piti. Kansakunnan hurjat hetket" L
      Maailman menoa
      111
      2965
    7. Jos on heikkolahjainen ja laiska koulupudokas, niin silloin äänestää vasemmistopuolueita

      näin tämä on käytännössä aina mennyt. Jos ei älyä ole paljon suotu, niin ei silloin inssiksi opiskella, vaan päädytään
      Maailman menoa
      13
      2867
    8. SDP:n valtuutettu valehtelee koulutuksensa

      SDP:n helsinkiläinen kaupunginvaltuutettu Mahad Ahmed käyttää maisterin titteliä suoritettuaan 60 opintopisteen epäviral
      Maailman menoa
      96
      2805
    9. IL - 100 000 potentiaalista sotilasta pakeni Ukrainasta!

      "Ukrainasta nuorten miesten joukkopako Liki 100 000 asevelvollisuusikäistä miestä on poistunut Ukrainasta parin viime k
      Maailman menoa
      42
      2790
    10. Pikkupersu osoitti olevansa hieman yksinkertainen

      "Heikosti älykkyystesteissä pärjänneistä lapsista tulee muita todennäköisemmin ennakkoluuloisia ja konservatiivisia", uu
      Maailman menoa
      89
      2464
    Aihe