Kaupungistumisen ihailu, kaikenlaisen elämän helppouden ja mukamas meille kuuluvan hyvinvoinnin palvonta vie ne loputkin eväät huippuyleisurheiluun.
Kun tätä joukkuetta tsiikaa, niin yksi kansainvälisentason urheilija on joukossa. Ruuskanen. Hänkin sairaana ja leikeltynä.
Ihan pienenä vinkkinä vaan vanha vertaus esim. nykyisiin naiskeihäänheittäjiin v.s. Tiina Lillak. Kroppa eli ja sitä oli rääkätty ja se rykäsy kun piiskan sivallus. Aivan kun Jan Zeletsnyllä. Ei kai tuommoset mummot pärjää ees Ruotsi ottelussa. Voittajat tulevat niistä maista, joissa ihmisillä on vielä yritystä omasta takaa. Puola, Croatia, Romania, y.m.s. Jos suomalaisista pennuista ei ole marjanpoimintaankaan, ihan tyhjä oottaa mitään muutakaan. Pyörikööt siellä pumpuliläjässä.
Yhteiskunnan tila ja arvot näkyy yleisurheilussa.
5
431
Vastaukset
- nykymenoa
Syntyy hirveä haloo, jos lasten yli 3 km koulumatkaa ei hoideta kunnan piikkiin taksilla. Urheilusta pitää saada vapautusta, kun suvussa on astmaa ja sydänvikaa jne.
- Instafacetwiitti
Ruuskaseen päättyy suomalaisen keihäänheiton historia.
Keihäänheitolle käy kuten kestävyysjuoksulle, painille, mäkihypylle... Joskus oltiin hyviä, vaan ei enää.
Suomalaisten uusi vahva laji on kännykän näprääminen. Sen harjoittelu aloitetaan jo kolmivuotiaana. - Eipähaittaa
Tjaa. Haitanneeko tuo mittään. Maailman teollistuminen, kaupungistuminen ja runsas vapaa-aika on luonut koko urheilubisneksen reilun sadan vuoden aikana. On jos jonkinäköistä lajia olemassa. Uusia lajeja keksitään koko ajan. Yleisurheilu (track and field) on yksi perinnelaji muiden joukossa. Puhdas amatööriurheilija häviää Paavo Nurmellekin mennen tullen. Siihen mihin satsataan taloudellisesti siinä menestytään. Jamaican pikajuoksumenestys perustuu taloudelliseen panostukseen. Tupakan polttoon, rommin juontiin, perittyihin geeneihin. Hyvät tyypit blokataan jo koulussa valmennusrinkeihin. Ei sinne mene sokeriruokopellolla uurastavat nälkiintyneet , vaan ne joilla on helpompi elämä. Tuotteistus. Kilpailumielessä aktiivisesti yleisurheilua harrastavia on Suomessa varsin vähän. Menestys korreloi aktiiviharrastajamäärien kanssa. Ruotsissa ja Norjassa satsataan paljon isompia taloudellisia voimavaroja yleisurheilutoimintaan kuin Suomessa. Monella loppuu yu-harrastus alle 20 vuotiaana kun pitäisi löytää tapa rahoittaa kallis urheiluharrastus. Pelkin kotikonstein ei huipulle nousta. Huippu-urheilijat ovat tuotteita. Oikein tiukoista oloista lähtenyt ei juuri koskaan nouse urheilun huipulle. Vaatimaton ravinto lapsena ja kroppa jää kehittymättä. Vajaaseen alimittaan.
- valmennuskysymys
Nälkä ja kuoleman pelko ne on parhaat valmentajat, sanoi Tapio Rautavaara aikoinaan. Ja omasta kokemuksestaan puhui.
- ukottulivat
Jaa, mikä se Rautavaaran kuolemanpelon aiheutti, pikku- ukotko?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nyt tajusin mitä haet takaa
En epäile etteikö meillä olisi kivaa missä vaan. Se on iso hyppy henkisellä tasolla sinne syvempään päätyyn, kuten tiedä433503- 362104
Naiselle mieheltä
Huomasin tuossa, että jääkaapissani on eräs sinun ostamasi tuote edelleen avaamattomana. Arvaatko mikä?301799- 161567
- 231538
- 111457
- 241397
- 141257
Ihmetteletkö, mihin sinussa ihastuin?
Pikkuhiljaa huomasin, että olet ainutlaatuinen luonne, plussana tietysti ulkoiset avut. Toista ei taida löytyä koko maai781195- 231137