Kaupungistumisen ihailu, kaikenlaisen elämän helppouden ja mukamas meille kuuluvan hyvinvoinnin palvonta vie ne loputkin eväät huippuyleisurheiluun.
Kun tätä joukkuetta tsiikaa, niin yksi kansainvälisentason urheilija on joukossa. Ruuskanen. Hänkin sairaana ja leikeltynä.
Ihan pienenä vinkkinä vaan vanha vertaus esim. nykyisiin naiskeihäänheittäjiin v.s. Tiina Lillak. Kroppa eli ja sitä oli rääkätty ja se rykäsy kun piiskan sivallus. Aivan kun Jan Zeletsnyllä. Ei kai tuommoset mummot pärjää ees Ruotsi ottelussa. Voittajat tulevat niistä maista, joissa ihmisillä on vielä yritystä omasta takaa. Puola, Croatia, Romania, y.m.s. Jos suomalaisista pennuista ei ole marjanpoimintaankaan, ihan tyhjä oottaa mitään muutakaan. Pyörikööt siellä pumpuliläjässä.
Yhteiskunnan tila ja arvot näkyy yleisurheilussa.
5
414
Vastaukset
- nykymenoa
Syntyy hirveä haloo, jos lasten yli 3 km koulumatkaa ei hoideta kunnan piikkiin taksilla. Urheilusta pitää saada vapautusta, kun suvussa on astmaa ja sydänvikaa jne.
- Instafacetwiitti
Ruuskaseen päättyy suomalaisen keihäänheiton historia.
Keihäänheitolle käy kuten kestävyysjuoksulle, painille, mäkihypylle... Joskus oltiin hyviä, vaan ei enää.
Suomalaisten uusi vahva laji on kännykän näprääminen. Sen harjoittelu aloitetaan jo kolmivuotiaana. - Eipähaittaa
Tjaa. Haitanneeko tuo mittään. Maailman teollistuminen, kaupungistuminen ja runsas vapaa-aika on luonut koko urheilubisneksen reilun sadan vuoden aikana. On jos jonkinäköistä lajia olemassa. Uusia lajeja keksitään koko ajan. Yleisurheilu (track and field) on yksi perinnelaji muiden joukossa. Puhdas amatööriurheilija häviää Paavo Nurmellekin mennen tullen. Siihen mihin satsataan taloudellisesti siinä menestytään. Jamaican pikajuoksumenestys perustuu taloudelliseen panostukseen. Tupakan polttoon, rommin juontiin, perittyihin geeneihin. Hyvät tyypit blokataan jo koulussa valmennusrinkeihin. Ei sinne mene sokeriruokopellolla uurastavat nälkiintyneet , vaan ne joilla on helpompi elämä. Tuotteistus. Kilpailumielessä aktiivisesti yleisurheilua harrastavia on Suomessa varsin vähän. Menestys korreloi aktiiviharrastajamäärien kanssa. Ruotsissa ja Norjassa satsataan paljon isompia taloudellisia voimavaroja yleisurheilutoimintaan kuin Suomessa. Monella loppuu yu-harrastus alle 20 vuotiaana kun pitäisi löytää tapa rahoittaa kallis urheiluharrastus. Pelkin kotikonstein ei huipulle nousta. Huippu-urheilijat ovat tuotteita. Oikein tiukoista oloista lähtenyt ei juuri koskaan nouse urheilun huipulle. Vaatimaton ravinto lapsena ja kroppa jää kehittymättä. Vajaaseen alimittaan.
- valmennuskysymys
Nälkä ja kuoleman pelko ne on parhaat valmentajat, sanoi Tapio Rautavaara aikoinaan. Ja omasta kokemuksestaan puhui.
- ukottulivat
Jaa, mikä se Rautavaaran kuolemanpelon aiheutti, pikku- ukotko?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1442268
Terveystalon lääkärit ylilaskuttaneet
Tämän pörriäiset osaavat, laskuttamisen. Terveystalo myöntää asian. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011134269.html "K1311568En kai koskaan saa sinua
Koska et usko että riitäisit minulle. Olet aina pitänyt itseäsi liian risana ja heikkona. Katkot korkeutesi, ja poraat k1501551- 631254
Saran ökytyyli käänsi katseita.
On nyt kyllä Sara kasvoistaan, kuvan perusteella todellakin pyöristynyt ainakin kuvan perusteella.1431241The Summit Suomi: Maxie avaa hyytävästä tilanteesta kuvauksissa: "Veri roiskui ja tajusi, että..."
Oletko seurannut The Summit Suomea? Tykkäätkö vai et tai mitä mieltä ylipäätään olet sarjasta? Moni katsoja on kaikonnut121131Työttömille lusmuille luvassa lisää keppiä
Hallitus aikoo kiristää velvoitteiden laiminlyönnistä seuraavia työttömyysturvan karensseja ensi vuodesta alkaen. Hall226975- 156916
Tiedän kaiken sinusta ja kaikesta
Tiedän miten kärsit. Tiedän millanen oikeesti oot. Tiedän miksi valehtelit, tiedän miksi satutit mua. Tiedän mitä tapaht57833Miksi ihmeessä?
Erika Vikman diskattiin, ei osallistu Euroviisuihin – tilalle Gettomasa ja paluun tekevä Cheek20819