MaanmittausVirhe

Kun takymetrillä mitataan matkan L pätkissä pinnan korkeutta ilman korjausta, niin kuinka paljon korkeammalle päädytään koko kierroksen jälkeen.

En hae raja-arvoa pii*L, vaan tarkkaa, ilman laitteen virhearviota.
15251
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 15

Vanhimmat

Kyllä sitä helposti nousee 5 km joissakin paikoissa. Vaatii hyvää kuntoa ja paljon aikaa.

Äänestä

Täkymetri ei tee kyseistä virhettä. Koska kone tietää että etäisyyden kasvaessa pallo kaartaa.
Vaaituskoneella tulee automaattisesti virhe jos mitaataan aina vaan samaan suuntaan.

Mitä tarkoittaa L-pätkissä ja kierros?
Oletan että mitataan pellon kulmaa =L jos kohde ja siirrettyn korkeuden paikka on samalla etäisyydellä ei ole virhettä myöskään.

Äänestä

Tätä haen että mitataan esimerkiksi päiväntasaajaa pitkin tasavälinen matka L, esimerkiksi 100 m.
Takymetri näyttää tangentin suuntaisen korkeuden, joka poikkeaa hieman kaartuvan maan pinnasta, ja kun mittaus toistetaan edellisen osoittamasta kohdasta, virhe kumuloituu ja kysymys siis, kuinka suureksi ?
Jos L/R lähenee nollaa, poikkeama lähenee arvoa pii*L (luulisin), ja takymetri katsotaan olevan tarkka, eli sen omaa mittavirhettä ei tarvitse huomioida.

Äänestä
  • Vertaa kysymystä alkuperäiseen kysymykseesi. Mitä yhteistä? Oletatko maapallon olevan sileä pallo ilman orkeuseroja? Ei meriä eikä niiden pinnan vaihteluita? Kerro lisää reunaehtoja ja keinotekoisia virheitä, jotka haluat väkisin mukaan mittauksiin haluamallasi tavalla. Monien uusien (vanhoja parempien) mittalaitteiden käyttämisen idea on tunnettujen "virheiden" automaattinen kompensointi suoraan asteikossa.

    Äänestä

  • Kelpaisiko tällainen

    h=(sqrt(R^2 L^2)-R)*2pii/atan(L/R)

    Äänestä

  • Yritelmä kirjoitti:

    Kelpaisiko tällainen

    h=(sqrt(R^2 L^2)-R)*2pii/atan(L/R)

    taitaa olla vain likimääräinen.

    Äänestä

  • Ei-aivan kirjoitti:

    taitaa olla vain likimääräinen.

    Mikä siinä on vikana ?

    Äänestä

  • Kerrotko kirjoitti:

    Mikä siinä on vikana ?

    R - ei ole vakio.

    Äänestä

  • Tarkennukseesi. Jos mittaat jotakin esim vaaituskoneella. vaikkapa 50m päästä ja käännät laitetta 180 astetta ja samalta etäisyydelle siirrät korkeuden. ei synny mitään virhettä paikkojen kesken.
    Toistan että takymetri laskee automaattisesti virheen eikä olisi siinäkään virhetta vaikka olisi muitakin pisteitä noiden 50m välillä. Vaaituskone mittaa tasaisen levyn maapallon pinnalle jossa levy yhtyy korkeuspisteeseesi 50m päässä. ja olet itse sen keskipisteessä. Levyn laidat etääntyy pinnan korkeudesta luonnollisesti mitä kauemmaksi mennään mittaajasta.

    Äänestä

  • airfoiljokaeikirj kirjoitti:

    Tarkennukseesi. Jos mittaat jotakin esim vaaituskoneella. vaikkapa 50m päästä ja käännät laitetta 180 astetta ja samalta etäisyydelle siirrät korkeuden. ei synny mitään virhettä paikkojen kesken.
    Toistan että takymetri laskee automaattisesti virheen eikä olisi siinäkään virhetta vaikka olisi muitakin pisteitä noiden 50m välillä. Vaaituskone mittaa tasaisen levyn maapallon pinnalle jossa levy yhtyy korkeuspisteeseesi 50m päässä. ja olet itse sen keskipisteessä. Levyn laidat etääntyy pinnan korkeudesta luonnollisesti mitä kauemmaksi mennään mittaajasta.

    Olet kai ymmärtänyt tehtävän hieman väärin.
    Ilmeisesti tarkoitus on löytää tarkka arvo koko kierroksen poikkeamalle kun mitataan tangentinsuuntainen matka lähtöpisteestä ja toistetaan peräkkäin, niin että seuraavan pätkän lähtöpiste on edellisen päätepiste.
    Käytännön mittauksella ei ole asian kanssa muuta yhteyttä kuin idean selvitys, esimerkiksi 50 m matkalla maapallon pinta kaartuu noin 0.2 mm, joka on paljon alle käytännön mittatarkkuuden, puhumattakaan mistään korjauksesta.

    Äänestä

Pilailetko, yritätkö v**uilla, vai oletko vaan tyhmä ?

Tarkkaa arvoa kysyttäessä tehtävä on tietysti teoreettinen, ja maapalloa sivuava esimerkki vain valaiseva, voit tietenkin käyttää sitäkin jos haluat, kun asetat lähtökohdan vaikka 10 km meren pinnan ylle.

Laskemiseen tarvittavat tiedot on ne, mitkä on annettu, ja riittävät käsittääkseni mainiosti ratkaisuun L ja R.n funktiona.

Äänestä
  • Taitaa siis olla puhtaasti geometrinen tehtävä.
    Löytyneekö ratkaisua valmiina.

    Äänestä

  • Kuka on mitä? Opettele ensin lukemaan. Tiedätkö edes mikä on takymetri? Ajattele hetki äläkä soita suutasi asioista, joita et ymmärrä. Se mitä sinä luulet, käsität tai kuvittelet tai oletat muiden kuvittelevan, ei merkitse yhtikäs mitään. Yritä pysyä asiassa, niin opit joskus jotain. On olemassa tyhmiä ja huonoja kysymyksiä! Tämä on fakta.

    Äänestä

  • Takymetri kirjoitti:

    Kuka on mitä? Opettele ensin lukemaan. Tiedätkö edes mikä on takymetri? Ajattele hetki äläkä soita suutasi asioista, joita et ymmärrä. Se mitä sinä luulet, käsität tai kuvittelet tai oletat muiden kuvittelevan, ei merkitse yhtikäs mitään. Yritä pysyä asiassa, niin opit joskus jotain. On olemassa tyhmiä ja huonoja kysymyksiä! Tämä on fakta.

    Agressiivisyytesi ei peitä vähääkään tyhmyyttäsi.

    Äänestä

  • Taitaa takymetrit olla takymetriltä todella hukassa.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Maaton kirjoitti:

Kun takymetrillä mitataan matkan L pätkissä pinnan korkeutta ilman korjausta, niin kuinka paljon korkeammalle päädytään koko kierroksen jälkeen.

En hae raja-arvoa pii*L, vaan tarkkaa, ilman laitteen virhearviota.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu