perunoiden säilyvyys

perunamies

Ostin kaupasta pussillisen puikulaperunoita, pakkauspäivä 14.1.05 ja parasta ennen -päiväys 4.2.05 (kohta menen keittelemään niitä ;))

Entisenä maalaispoikana kuitenkin muistan hakeneeni perunoita kellarista läpi talven, vaikka perunat nostettiinkin jo syksyllä. Eli säilyvät hyvinkin pitkään, mutta säilyvyydestähän tuo pelkkä parasta ennen -päiväys ei tietenkään kerrokaan kaikkea.

Mutta mihin tuo parasta ennen -päiväys oikein perunoiden kohdalla perustuu? Ja mitä niille mahdetaan tehdä pakkaamisen yhteydessä, kyllähän ne maasta on varmaan nostettu reilusti viime vuoden puolella :)

6

23314

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kotikokki

      sem verran voin aisaa valottaa että parastaennen päiväyksen jälkeen perunoihin alkaa tulla ituja ja ne alkavat pehmetä.

      • parasta ennen päiväys kaupan huonoista säilytysoloista, perunathan ei ole missään kylmäsäilytyksessä. Tokihan ne rupeaa itämään kun lämpötila on 20 astetta.


      • Pastis
        marella kirjoitti:

        parasta ennen päiväys kaupan huonoista säilytysoloista, perunathan ei ole missään kylmäsäilytyksessä. Tokihan ne rupeaa itämään kun lämpötila on 20 astetta.

        Juuh,kyllä perunat säilyisi samanlailla,jos olisi kotioloissa sellaiset olosuhteet,et ei peruna ala itämään tai homehtumaan jääkaapissa,eikä perunoita voi pitää 20 lämmössäkää viikkoa pidempään.Pitäisi vähän käyttää sitä maalaisjärkeäsi,kuin näin tyhmiä kyselet.


      • Kyllä saadaan lisä myntiaikaa
        Pastis kirjoitti:

        Juuh,kyllä perunat säilyisi samanlailla,jos olisi kotioloissa sellaiset olosuhteet,et ei peruna ala itämään tai homehtumaan jääkaapissa,eikä perunoita voi pitää 20 lämmössäkää viikkoa pidempään.Pitäisi vähän käyttää sitä maalaisjärkeäsi,kuin näin tyhmiä kyselet.

        Eihän kauppa säiylytä maitoa lämmössä eikä 200 wattin valaistuksessa en ole löytänyt kauppaa missä perunat olisi oikeasti esillä , me kuluttajat voisimme sen vaatia kauppialtamme koska hyvä peruna on meille Suomaliselle tärkeä elintarvike .Ei ole perunaviljelijän tai pakkajan vika ainoa joka kauppias kuuntelee on meitä kuluttajia eli meistä kiinni. Tai sitten
        viesti viranomaisille.


    • kotikokkaaja

      Eihän ne pussitetut perunat tietenkään siellä kaupan tiskillä myynnissä olleena säily sillä tavalla kuten pimeässä kellarissa ennen vanhaan. Tietenkin kaikki peruna nostettiin syksyllä maasta ja sieltä sitten pitkin vuotta perunakellarista käytiin hakemassa, ja todellakin meillä ainakin oli ihan oma perunakellari vain perunoita varten. Viimeiset sieltä sitten istutettiin taas keväällä - alkukesästä maahan kasvamaan uutta pottua!
      Mutta asiaan: perunat ovat niin kauan käyttökelpoisia kunhat eivät ole itäneitä. Itäessä niihin tulee jotain haitallista myrkkyä, joten itäneitä perunoita ei tulisi missään nimessä käyttää ravinnoksi enää, maahan niitä voi laittaa kasvamaan uutta satoa!

    • Porkkana755

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen

      Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja
      Maailman menoa
      202
      2784
    2. Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?

      En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b
      Maailman menoa
      162
      2490
    3. Kirje, PellePelottomalle.

      Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot
      Ikävä
      106
      1162
    4. Meni kyllä aika solmuun

      Meidän tutustuminen 😐
      Ikävä
      64
      951
    5. Martinan hevoset.

      Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait
      Kotimaiset julkkisjuorut
      255
      899
    6. Voi teitä naisia

      Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies
      Sinkut
      104
      881
    7. Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?

      Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a
      Kuhmo
      20
      879
    8. Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa

      Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka
      Maailman menoa
      306
      869
    9. Hyvä meininki

      TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap
      Haapavesi
      22
      748
    10. Onneksi tapasin sut

      Ilman sua olisin jatkanut pään lyömistä seinään eli samanlaisten miesten etsimistä. Tajusin, mikä menee pieleen vasta ku
      Ikävä
      93
      739
    Aihe