Sataa lunta 10 sm!
Odotatko että auraus on tehty ennen liikkeellelähtöäsi?
Vai lähdetkö muitten turvallisuudesta piittaamatta pakkaamaan sitä lunta kovaksi polanteeksi?
Uskallan väittää että SINÄ et välitä tuon taivaallista muitten turvallisuudesta vaan sinun on suoranainen pakko päästä piirtämään omat jälkesi neitseelliseen lumeen.
Ajattele vähän kuinka monelle SINÄ voit aiheuttaa vammoja tai hengenmenetys itsekkyytesi tähden!
Jää kotiin odottamaan että tie on laitettu ajettavaan kuntoon ennen kuin lähdet liikenteeseen!
Kysymys
8
616
Vastaukset
- sitten odotella
maan pääkaupungissa parhaimmillaan kuukauden.
Niillä kaduilla, joilla on kuukausisiivoussysteemi,
ei kannata joka sateen jälkeen auraajia odotella.
Tulevat sitten kuukauden kolmantena maanantaina.
Kyllä se hengenlähtö tulee ylinopeudesta vallitsevaan tilanteeseen nähden. - niko
vai oletko ehkä eläkkeellä? Katsos kun suurimmalla osalla meistä työssäkäyvistä ihmisistä on aikataulut, joiden mukaan meidän on elämämme sovitettava.
Tuo sinun viestisi vaikutti niin naivilta, ettei se oikeastaan olisi edes ansainnut vastausta, mutta tulkoon nyt sanotuksi... - Jyväskylä
Tarkoitatko tosissasi, että jos jonnekin on meno, odotat puolitoista vuorokautta aura-auton ilmestymistä? Ei todellakaan.
Asumme Suomessa, mikään keli ei ole este liikennöinnille. Alamme ilmeisesti todellakin lähestyä ranskalaista ajattelumallia autoilussakin ...niitä onnettomuuksia,VAAN KULJETTAJAN TEKEMÄT VIRHEET,ELI ON AJETTU LIIAN KOVALLA NOPEUDELLA OLOSUHTEISIIN JA TAITOIHIN NÄHDEN jonka johdosta menetetään auton hallinta.Siinä ei auta mikään ajonvakautus ym järjestelmä. Milloinkahan tämä asia saadaan menemään suomalaisten tajuntaan.JOKA EI ymmärrä NIIN kannattaa lähteä vaikka se puolitoista vrk. aikaisemmin ja tulla terveenä perille ennenkuin mällätä kiireen takia!
- Runttaaja
kawasaki250 kirjoitti:
niitä onnettomuuksia,VAAN KULJETTAJAN TEKEMÄT VIRHEET,ELI ON AJETTU LIIAN KOVALLA NOPEUDELLA OLOSUHTEISIIN JA TAITOIHIN NÄHDEN jonka johdosta menetetään auton hallinta.Siinä ei auta mikään ajonvakautus ym järjestelmä. Milloinkahan tämä asia saadaan menemään suomalaisten tajuntaan.JOKA EI ymmärrä NIIN kannattaa lähteä vaikka se puolitoista vrk. aikaisemmin ja tulla terveenä perille ennenkuin mällätä kiireen takia!
Tsunamikin aiheutti onnettomuuksia ja siihen ei voinut varautua ajamalla hitaammin.
Todetaan siis pötypuheeksi ne väitteet, että keli ei aiheuta koskaan onnettomuuksia. Runttaaja kirjoitti:
Tsunamikin aiheutti onnettomuuksia ja siihen ei voinut varautua ajamalla hitaammin.
Todetaan siis pötypuheeksi ne väitteet, että keli ei aiheuta koskaan onnettomuuksia.asia kuin onnettomuus, mutta eräät ei sitä näy käsittävän
- Runttaaja
kawasaki250 kirjoitti:
asia kuin onnettomuus, mutta eräät ei sitä näy käsittävän
Keli voi muuttua ennalta arvaamattomasti, kuten kävi Konginkankaallakin. Samoin kävi Aasiassa, vaikka esimerkkini olikin ehkä hiukan liian äärimmäinen.
- ÄitiX
kawasaki250 kirjoitti:
niitä onnettomuuksia,VAAN KULJETTAJAN TEKEMÄT VIRHEET,ELI ON AJETTU LIIAN KOVALLA NOPEUDELLA OLOSUHTEISIIN JA TAITOIHIN NÄHDEN jonka johdosta menetetään auton hallinta.Siinä ei auta mikään ajonvakautus ym järjestelmä. Milloinkahan tämä asia saadaan menemään suomalaisten tajuntaan.JOKA EI ymmärrä NIIN kannattaa lähteä vaikka se puolitoista vrk. aikaisemmin ja tulla terveenä perille ennenkuin mällätä kiireen takia!
On teiden kunnossapidollakin vähän merkitystä. Kaikkein pahimpia on pikkuteiden urat, sellaisia teitä on tosi epämiellyttävä ajaa. Olen aivan samaa mieltä, että ajonopeus on sovitettava keliolosuhteiden, ajotaidon ja auton ominaisuuksien mukaan. Ja näin kun teen niin aina takapuskuriin ilmestyy joku, joka hoputtaa lisää vauhtia. Sitten meitä, jotka tunnustamme pienen epävarmuuden talviautoilussa, ollaan käskemässä bussimatkustajiksi. Eiköhän se ajovarmuus voi kehittyä vain ajamalla.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!
"Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti24745349Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.
KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!3111240Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %
Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy20710873Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta
Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump369711Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.
IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla858528Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija
https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua2236511Pirjo sanoi Esalle
Painu sinä Esa hevonvittuun... johon Esa? Laittakaapa ehdotuksia. # ==================== # APUFUNKTIO: satunnainen kok03210Jos mä joisin
Itteni känniin nyt, voi olla että mä tunnustaisin sulle kuinka ihastunut oon ollu suhun viimeiset 2 vuotta. Eikä mua pys302239- 371629
Koulu-uhkaus.
Meinaatteko päästää lapsenne kouluun, niin kauan kun tämä uhkaaja siellä myös on? Tekijä on kaikilla tiedossa.261510