Miksi K Kauppa

Ruokarahtari

Onko kukaan koskaan ajatellut asia tältä kannalta?
Kun ostaa paikalliselta kauppias vetoiselta kauppiaalta,,mitä etuja siinä on? Tässä kohtaan mainitsee ,että en ole kauppias ,enkä töissä kauppiaalle vaan kuluttaja.joka on nähnyt työssään tavaraa ajaessa kauppaan eri kauppojen arkea takahuoneessa ja varastoissa.
No ensinnäkin K kauppias on yleensä perhe yrittäjä ja useimmiten koko perheen voimalla tekee,eli aidosti yrittäjä jonka tehtävä on aidosti palvella asiakkaita jotta he kävisivät kaupassa ,Kauppias tekee pitkää päivää ,on aamulla ennen henkilö kuntaa paikalla ja yleensä viimeisenä lähtee pois.
Mikäli asiakkaita ei käy tai eivät ole tyytyväisiä niin se on kauppiaan henk.koht tuloista pois.eli saranat pitää olla rasvattu jotta ovet kävisivät.

Seuraavaksi minusta tärkein,KAUPPIAS maksaa veronsa juuri siihen kuntaan /kaupunkiin missä on kauppa,eli oman kunnan tallouden takia on erittäin tärkeää saada verotulot kunnan palveluita kehittämään.,seuraavaksi se,että jotkut kauppias perheet ovat pitäneet monen sukupolven aikana samaa kauppaa jolloin se on osa aluetta ja osaamista,. Myös K kauppiaan mahd hankkia lähiruokaa myyntiin on helpompaa kuin tiukan ketju ohjauksen alla olevan kauppa ryhmässä jolloin paikallinen tuottaja taasen maksaa verot ja työllistää oman kunnan eduksi.

Nämä mielipiteet on perälaudan ja varaston välillä muodostuneita usean vuoden tuntemuksella ja näkemyksellä,toivon laaja mittaista keskustelua tästä asiasta

2

316

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • TolkkuaKiitos

      Mainos, mutta ei se mitään.

      Paikallinen K-kauppias voi ottaa paikkallisia tuotteita valikoimiin, mutta ei kuitenkaan ota kuin poikkeuksia. Asun uudellamaalla ja paikkakunnalla on K-kauppa, CM ja Prisma sekä Lidl.
      CM:stä löytyy jotain lähituotetta, lähinnä leipää. K-kaupasta saa paikkallista leipää ja satunnaisesti myös lihaa. Prismasta saa paikallista leipää ja hunajaa sekä kasviksia, hyvin harvoin lihaa. Kauppojen välillä ei ole suurta eroa ja paikkalliset tuotteet ovat todella pienellä valikoimalla.

      Itse käytän kaikkia kolmea, suunnilleen näin 40% CM 35% Prisma ja loput K-kauppa ja Lidl suunnilleen saman verran. En näe mitään syytä suosia muuta kuin edullisinta ja parhaat valikoimat omaavaa kauppaa. Ostan myös paikallistuotteita jos ne ovat kilpailukykyisiä.

    • Kiitospunkaharju

      Meillä Punkaharjulla paikallinen k kauppias on mukana sponsoroimassa urheiluseuraamme,eli vetää siinä kotiinpäin,kiitos hänelle joka mahdollistaa paremman mahdollisuuden lapsille ja nuorille harrastaa liikuntaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalainen tutkimus paljasti oudon asian vasemmistolaisista - he häpeävät itseään

      Kyllä, asia on faktaa. Suomalainen tutkimus osoittaa, että vasemmistolaisina itseään pitävät kansalaiset häpeävät itseää
      Maailman menoa
      201
      4347
    2. Sosialismia Tampereella: Virallinen ilmiantolinja avautuu kaupungissa

      Nyt siis mennään mansessa ihan justiinsa samaan malliin kuin entisessä Neuvostoliitossa, jossa saattoi ilmiantaa naapuri
      Maailman menoa
      441
      3253
    3. Tätä et nähnyt tv:ssä: Frederik paljastaa - Totuus "haisevasta jäynästä" pehtoorille Farmilla

      Frederik veti ns. herneen nenään ja päätti kostaa pehtoorille. Mitäs mieltä olet Frederikin "aamutoimista"? Lue jutt
      Tv-sarjat
      14
      2138
    4. Ellen Jokikunnas paljastaa kyynelehtien Ralph-pojasta: "Apua..."

      Ellen Jokikunnaksen ja hänen puolisonsa Jari Raskin perheestä ja taloprojektista Italiassa kertova Unelmia Italiassa -sa
      Suomalaiset julkkikset
      14
      1790
    5. Oho! Vappu Pimiä teki "röyhkeän" teon - Onko sopivaa paljastaa tämä MasterChef-sarjasta?

      Vappu Pimiä on astunut MasterChef Suomi -keittiöön ja liittynyt ohjelman legendaariseen tuomaristoon Helena Puolakan ja
      Tv-sarjat
      5
      1178
    6. Mun kaikkialta häviäminen

      Ei liity sinuun. Muista se. ❤️ Mua kiusataan enkä mä enää jaksa.
      Ikävä
      74
      1023
    7. Kaste tulisi tehdä apostolisella tavalla Ap. t. 2:38 mukaan

      Apostolit eivät kastaneet kolminaisuuden nimellä vaan Jeesuksen alkuperäisen käskyn mukaisesti: Ap. t. 2:38 Niin Pietar
      Kaste
      69
      1015
    8. Kuhmossa rallit alkoi ennen aikojaan

      Paettiin polliisia törkeästi? Se tuo rallikiima on näemmä saavuttanu paikalliset tommi mäkiset kiljupäissään auton rat
      Kuhmo
      24
      941
    9. Inhottaa ajatus siitä

      Miten monia olet pannut.
      Ikävä
      75
      908
    10. Onko teillä

      minkä tyyppisiä seksifantasioita kaivattunne kanssa?
      Ikävä
      54
      906
    Aihe