Tieteen popularisointi

Suurinta osaa ei kiinnosta. Suurin osa ei ymmärrä tai popularisoinnin takia väärin. Ei liity suuren osan päivittäiseen elämään.

Miksi suuren osan tulee kustantaa tieteentekoa? Miksi se täytyy yrittää popularisoida suurelle osalle? Miksei anneta rahoituksen tulla sieltä, jossa intressi on? Miksei toimiteta tuloksia sinne ja anneta suuren osan elää ilman päänsärkyä?
2151
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Itse hallitsen (tai hallitsin) ammattimaisella tasolla hyvin kapeaa sektoria fysiikan teoriasta ja sovellutuksista.
Olen kuitenkin harrastanut enemmän tai vähemmän populaaria tieteen historiaa nelisenkymmentä vuotta. Minun kohdallani se alkoi tähtitieteestä ja jatkui fysiikan kautta biologiaan. Ne alat ovat vieläkin jatkuvasti seurannassa. Filosofia ja Suomen lähihistoria Venäjän vallan alaisuudeta eteenpäin oli "sivuaineena" historian kannalta poliittiseen- ja sotahistoriaan painottuen. Populaari ja vähemmän populaari tiede on ollut iso osa aikuiselämääni ja harrastuksena vähintänkin ajattelua avartava ja mielenkiintoinen.

Ymmärrän, ettei se suurinta osaa kiinnosta, mutta ei kaikkia kiinnosta myöskään kansantanhut tai jääkiekko? Tieteen popularisointi on aihe, jolla näyttäisi olevan melko suuri kohdeyleisö, kun peilaa vuosittain suomennettuihin ja julkaistuihin tiedettä käsitteleviin kirjoihin.

Äänestä

Ai niin. Vastaus seuraavaan unohtui:
1. "Miksi suuren osan tulee kustantaa tieteentekoa?"
2. "Miksi se täytyy yrittää popularisoida suurelle osalle?"

1. Koska tieteeseen pohjautuvat innovaatiot on hyvinvointimme perusta. Joskus myös se perustutkimus, jonka taloudellisesta hyödynnettävyydestä ei vielä ole näyttöä.

2. Tietääkseni yliopistolakiin on kirjattu velvollisuus kansalaisten valistamisesta.

1Äänestä

Kommentoi aloitusta


Cobe kirjoitti:

Suurinta osaa ei kiinnosta. Suurin osa ei ymmärrä tai popularisoinnin takia väärin. Ei liity suuren osan päivittäiseen elämään.

Miksi suuren osan tulee kustantaa tieteentekoa? Miksi se täytyy yrittää popularisoida suurelle osalle? Miksei anneta rahoituksen tulla sieltä, jossa intressi on? Miksei toimiteta tuloksia sinne ja anneta suuren osan elää ilman päänsärkyä?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu