Suomi rautakaudella oletettua vauraampi

8i67u5rt6y

Maan uumenista on Suomessa paljastunut viime vuosina valtavasti tuhatvuotisia viikinkimiekkoja – Löydöt hämmästyttävät jopa arkeologian tohtoria

”Meiltä on löytynyt yli 400 miekkaa, ja löytöjen määrä kasvaa koko ajan. Sitä miettii vain, mikä se määrä on. Jos löytöjen määrä kasvaa tätä vauhtia, niin voisi kuvitella, että kohta mennään Ruotsin lukemiin. Kyllä miekkoja löytyy vielä varmasti”, sanoo arkeologian tohtori Mikko Moilanen.

Mutta miten Suomesta on löytynyt niin paljon miekkoja, sitä ihmettelee Moilanenkin. Suomi kun ei ole varsinainen viikinkimaa, eikä täältä ole tuolloin lähdetty järjestelmällisesti kauppa- tai ryöstöretkille.

”Suomessa on ollut vaurautta. Täällä on edelleen rikkaita kalmistoja kaivamatta. On hankittu kalliitakin esineitä ja osoitettu siten vaurautta”, hän sanoo.

Suomen viikinkiaika oli hänen mukaansa vauraampaa ja kiinnostavampaa kuin vanhat tekstit antavat ymmärtää.

https://www.hs.fi/kotimaa/art-2000005820485.html?ref=rss

7

247

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 77777777776t

      Karjala on ollut vasta alle 100 vuotta venäläisten asuttama mutta sieltä on onnistuttu hävittämään lähes kaikki merkit satoja vuosia vallinneesta suomalaisesta asutuksesta ja kulttuurista. Venäläisille kerrotaan että he toivat sivistyksen Viipuriin.

      Todellisuudessa Viipurissa oli ennen talvisotaa enemmän sivistyslaitoksia kuin nykyään. Kouluja teattereita ym.

      Ruotsalaisilla on ollut 700 vuotta aikaa hävittää kaikki tieto Suomesta ennen Ruotsiin liittämistä.

      Ruotsalaisissa kirjoissa kerrotaan vain että suomalaiset asuivat maakuopissa ja eivät osanneet puhua vaan orähtelivät kuin eläimet.

      Ruotsalaiset toivat heille sivistyksen.

    • tujrt6rf

      Imperialistit pyrkivät aina hävittämään ja väärentämään alistamansa kansan historian. Jos heille kerrotaan etteivät he olleet mitään heitä on helppo alistaa.

    • näin.se.vaan.on

      Niin. Kerrataanpa nyt jälleen kerran ne tutut historiankliseet vuosien ja vuosikymmenien takaa. Näitä on jankutettu jankuttamasta päästyään medioissa ja koulukirjoissa:

      - Vain rannikot olivat asuttuja. Ei siellä metsässä kukaan asunut (miekkoja tosin löytyy ja jopa kivikaudelta lähtien asutusta)

      - Kansa oli köyhää. Eivät ymmärtäneet edes rahan päälle, joten vaihdannalla mentiin (millä ne miekkansa maksoivat ja kyllähän sille rahalle olisi parempaakin käyttöä köyhällä ollut kuin miekkoja ostella?)

      - Pelkkiä turkiksenpyytäjiä ja kerääjiä. Edes maanviljely ei ollut merkittävää, kun ilmasto niin karkea (tosin Grönlanti oli tuolloin nimensä mukaisesti vihreä saari).

      - Pelkkiä maataloja, kuka siellä niitä miekkoja olisi tarvinnut? Ei kaupunkeja eikä kyliäkään. Pelkkää erämaata. Antoihan kruunukin nautintaoikeuden 1600-luvulla pirkkalalaisille erämiehille.

      - Suomen sijasta puhuttiin saamea. Paikannimistökin sen osoittaa. Suomea ei ollut.

      Omituinen ja vähän jännäkin sattuma nämä kalliit tuontimiekat tuolla Ei-Missään-Maassa? Eiköstä vaan? Paljon kysymyksiä herää, mutta niihin tuskin suomalaisella arkeologialla on vastauksia.

      • yiktjrfht

        Täyttä potaskaa koko kommentti.

        https://www.epressi.com/tiedotteet/kulttuuri-ja-taide/uutuuskirja-paljastaa-suomi-oli-viikinkimiekkojen-suurvalta.html

        Mikko Moilasen tutkimukset ovat paljastaneet, että Suomesta on löytynyt yli 400 viikinkiajan miekkaa. Miekkalöytöjen suuri määrä haastaa syvälle juurtuneet käsitykset viikinkiajan Suomesta köyhänä syrjäseutuna.

        ”Erityisesti viikinkiajalla miekan on ajateltu myös heijastavan kantajansa tai omistajansa korkeaa yhteiskunnallista tai taloudellista asemaa. Miekka on saatettu liittää hienoutensa, kalleutensa ja kenties maagisten ominaisuuksiensa ansiosta kuninkaisiin, päälliköihin ja sukujen päämiehiin. Yllättävää sen sijaan on, että köyhänä pidetystä Suomesta on tehty lukuisia miekkalöytöjä viikinkiajalta. Suomen viikinkiajan miekkojen korkea lukumäärä ei viittaakaan ainoastaan päälliköihin, vaan niitä ovat ilmeisesti hankkineet kaikki, joilla on ollut siihen varaa.”


      • 78oi67t

        Miekkoja oletettavasti löytyy vielä paljon lisääkin kun niitä on alettu etsimään metallinpaljastimilla.

        Ei voida silloin enää väittää että Suomi olisi ennen ruotsalaisten tuloa ollut köyhää erämaata.

        Sehän on vain imperialistisen valloittajan tyypillistä propagandaa. Jolla on pyritty hävittämään alistetun kansan itsetunto joka voisi johtaa kapinointiin.


      • yjutgfrh

        Vain rannikot olivat asuttuja.Suomen sijasta puhuttiin saamea. Paikannimistökin sen osoittaa. Suomea ei ollut.

        Pelkkää potaskaa. Miekkalöydöt on tehty sisämaasta. Saamelaisilta ei ole löydetty mitään miekkoja haudoistaan. Muutamilla paikoilla voi olla saamenkielinen alkuperä. Suomalaisia tottakai oli .


    • 4455

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua

      Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä
      Äänekoski
      74
      1369
    2. Euroopan lämpöennätys, 48,8, astetta, on mitattu Italian Sisiliassa

      Joko hitaampikin ymmärtää. Se on aivan liikaa. Ilmastonmuutos on totta Euroopassakin.
      Maailman menoa
      243
      1259
    3. Martina lähdössä Ibizalle

      Eikä Eskokaan tiennyt matkasta. Nyt ollaan jännän äärellä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      152
      1066
    4. Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava
      Maailman menoa
      255
      1038
    5. Avustikset peruttu.

      Aettokosken ampuraan rahat otettu poekkeen valtiolle.
      Suomussalmi
      51
      765
    6. 64
      724
    7. Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa

      Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em
      Ikävä
      62
      717
    8. Miksi mies tuntee näin?

      Eli olen mies ja ihastuin naiseen. Tykkään hänestä ja koskaan hän ei ole ollut minulle ilkeä. Silti ajoittain tunnen kui
      Ikävä
      39
      698
    9. Se nainen näyttää hyvältä vaikka painaisi 150kg

      parempi vaan jos on vähän muhkeammassa kunnossa 🤤
      Ikävä
      44
      671
    10. Määpä tiijän että rakastat

      Minua nimittäin. Samoin hei! Olet mun vastakappaleeni.
      Ikävä
      30
      617
    Aihe