Salaattijuusto apua?

Kertokaa miten tota salaatti juustoa pitää oikein laittaa salaattiin?

Ostin eilen Valion Eila salaatti juustoa 180g ja laiton ne kaikki kulholliseen salaattia ja jotenkin siitä tuli pahan makuinen... Kaadoin kyllä vedet pois juustosta... Kuinka paljon sitä salaatti juustoa oikein pitää laittaa?

Ja kertokaa jotain hyviä ja helppoja salaatti ohjeita mitä voi tehdä vaan pilkkomalla?

4

817

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • salladdia

      Ensinnäkin unohda "salaattijuustot" ja osta kunnon fetaa - esim. Rainbow:n feta on todellakin hyvää syötävää eikä maksa paljon.

      180 grammaa ustia muutaman domskun siivun ja salaatinlehden päälle kuullostaa liialta, joten käytä fetaa vähemmän seuraavalla kerralla.

      Simppelisalaatti syntyy muutamasta kypsästä domskusta siivuttaen/paloittaen, kurkkua paloina, valkokaalia ohuina slaisseina (mandoliinia saa käyttää tai juustohöylää), punasipulia ohuina siivuina, sekoittaen keskenään, vähän (puoli pakettia riittää, loput jääkaappiin/pakkaseen) fetaa sekaan, muutama oliivi (mieluummin kalamata-oliiveja), vähän viinetikkaa (itse käytän valkoista balsamicoa) ja oliiviöljyä päälle ja se on siinä.

      Salaatin tärkeimmät ainekset ovat maukkaat, kypsät tomaatit, ohueksi slaissattu valkokaali ja mureneva, sopivan suolainen ja hapokas feta.

      Valkokaalin slaissaaminen vaatii veitsitekniikkaa, jota ei voi opettaa netissä, joten käytä/osta mandoliini, jolla saat todella ohuita siivuja irti kaalista, sillä se siivujen ohuus on se todellinen pointti koko salaatissa.

      Toki joku nyt vetää herneet nenäänsä ja sanoo hihistelyn riittävän, mutta ruoanlaitossa kuten elämässä yleensä juuri ne pienet asiat merkkaavat eniten - suurille asioille emme voi mitään ja ne on otettava vastaan kuten ne ovat.

    • salladdiakehoon

      Toki voi käyttää valkokaalin sijaan vaikka jäävuorisalaattia tai kiinankaalia, jotka saa helposti pienittyä veitsellä kuten muutkin ainekset, mutta itse käytän valkokaalia salaattiin sen maun ja rakenteen takia.

      Valkokaali ohueksi slaissattuna sopii hyvin myös tortilloihin antaen makean happamaa makua ja rakennetta hapankerma kastikkeen (vähän peppaa, paprikajauhetta, suolaa, sokeria, etikkaa sekoittaen, salsan (tomaattia pieninä paloina, punasipulia hienoina paloina, chiliä pilkottuna, vähän viinietikkaa, öljyä, peppaa ja suolaa) ja täytteen oheen.

      Itseasiassa salaatin määritelmä keittiöissä on hyvin laaja ja siihen voi käyttää mitä mieli tekee vaikka pekonia rapeana tai makaruunia majoneesin kera eikä vain salaatinlehtiä - hassua vai mitä.

      • kasviksii

        Salaatti salaattijuustolla ei enää kasvisruokaa ole vaan sekarehua ja sen kuuluukin maistua pahalta.

        Salaattijuuston sijaan voisit käyttää marinoitua tofua, jos samaa tuntumaa haet.


      • EiSaaKasvistaJuustoa
        kasviksii kirjoitti:

        Salaatti salaattijuustolla ei enää kasvisruokaa ole vaan sekarehua ja sen kuuluukin maistua pahalta.

        Salaattijuuston sijaan voisit käyttää marinoitua tofua, jos samaa tuntumaa haet.

        "Salaattijuuston sijaan voisit käyttää marinoitua tofua, jos samaa tuntumaa haet."

        Ei tule sama tuntuma sillä.

        Mulla oli jossakin vaiheessa sellainen mielen muljahdus että meinasin ruveta syömään kasvisruokaa. Juuston ystävänä aloitin kokeilemalla monenlaisia kasvispohajisa "juustoja" mutta perin kauhistuttavia ne olivat järjestään. Ei niiden markkinoinnissa eikä niihin liittyvässä yhtään missään saisi esiintyä sanaa "juusto".

        Vagaaniurani siis tyssäsi juustoon ennen kuin pääsi edes alkamaankaan. Tiedä sitten mihin muihin vielä olisi kompastunut jos olisin yritystä jatkanut.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Poliisi yritti murhata mopopojan

      Nyt menee kissalan poikien touhu liian pitkälle! https://www.is.fi/kotimaa/art-2000012193221.html Karu video mopomiiti
      Maailman menoa
      701
      3338
    2. Käviskö tällainen suhde

      Tutustutaan, fyysistä kontaktia, mutta ensijaisesti tarkoituksena ei ole aloittaa mitään virallista tai rikkoa mitään? E
      Ikävä
      72
      1073
    3. Raiskausyritys

      Eilen laajallakankaalla lenkkipolulla.
      Kajaani
      44
      999
    4. Mihin kiinnitit ensimmäisenä

      huomiota kaivatussasi?
      Ikävä
      70
      845
    5. Poutalan onnettomuus

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/ministeri-mika-poutala-vakavassa-onnettomuudessa/9375980 Kumma kun jutussa ei manit
      Maailman menoa
      73
      707
    6. Niin kauan tätä

      Onko vuotesi menneet hukkaan
      Ikävä
      94
      677
    7. Olen pahoillani

      Olen mokannut pahasti ja pilannut sinun ja monen muun ihmisen maineen. Anteeksi. Muutan toiselle paikkakunnalle. Hyvästi
      Ikävä
      50
      670
    8. Missä on Sofia Virta? Loistaa poissaolollaan Erikoisjoukot uudelta kaudelta

      Vihreiden puheenjohtaja, kansanedustaja Sofia Virta pääsi otsikoihin, kun tieto hänen osallistumisestaan Erikoisjoukot-k
      Kotimaiset julkkisjuorut
      29
      595
    9. Koska olet ihastunut minuun

      Kysymys sulle. Oma vastaus, tänä vuonna. ❤️
      Ikävä
      47
      584
    10. Taisin vihdoin saada sinut ulos luuristani stalkkeri

      Et selvästikään ole niin pätevä kuin luulet. Tai minä niin huono.
      Ikävä
      90
      554
    Aihe