Salaattijuusto apua?

Kertokaa miten tota salaatti juustoa pitää oikein laittaa salaattiin?

Ostin eilen Valion Eila salaatti juustoa 180g ja laiton ne kaikki kulholliseen salaattia ja jotenkin siitä tuli pahan makuinen... Kaadoin kyllä vedet pois juustosta... Kuinka paljon sitä salaatti juustoa oikein pitää laittaa?

Ja kertokaa jotain hyviä ja helppoja salaatti ohjeita mitä voi tehdä vaan pilkkomalla?

4

816

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • salladdia

      Ensinnäkin unohda "salaattijuustot" ja osta kunnon fetaa - esim. Rainbow:n feta on todellakin hyvää syötävää eikä maksa paljon.

      180 grammaa ustia muutaman domskun siivun ja salaatinlehden päälle kuullostaa liialta, joten käytä fetaa vähemmän seuraavalla kerralla.

      Simppelisalaatti syntyy muutamasta kypsästä domskusta siivuttaen/paloittaen, kurkkua paloina, valkokaalia ohuina slaisseina (mandoliinia saa käyttää tai juustohöylää), punasipulia ohuina siivuina, sekoittaen keskenään, vähän (puoli pakettia riittää, loput jääkaappiin/pakkaseen) fetaa sekaan, muutama oliivi (mieluummin kalamata-oliiveja), vähän viinetikkaa (itse käytän valkoista balsamicoa) ja oliiviöljyä päälle ja se on siinä.

      Salaatin tärkeimmät ainekset ovat maukkaat, kypsät tomaatit, ohueksi slaissattu valkokaali ja mureneva, sopivan suolainen ja hapokas feta.

      Valkokaalin slaissaaminen vaatii veitsitekniikkaa, jota ei voi opettaa netissä, joten käytä/osta mandoliini, jolla saat todella ohuita siivuja irti kaalista, sillä se siivujen ohuus on se todellinen pointti koko salaatissa.

      Toki joku nyt vetää herneet nenäänsä ja sanoo hihistelyn riittävän, mutta ruoanlaitossa kuten elämässä yleensä juuri ne pienet asiat merkkaavat eniten - suurille asioille emme voi mitään ja ne on otettava vastaan kuten ne ovat.

    • salladdiakehoon

      Toki voi käyttää valkokaalin sijaan vaikka jäävuorisalaattia tai kiinankaalia, jotka saa helposti pienittyä veitsellä kuten muutkin ainekset, mutta itse käytän valkokaalia salaattiin sen maun ja rakenteen takia.

      Valkokaali ohueksi slaissattuna sopii hyvin myös tortilloihin antaen makean happamaa makua ja rakennetta hapankerma kastikkeen (vähän peppaa, paprikajauhetta, suolaa, sokeria, etikkaa sekoittaen, salsan (tomaattia pieninä paloina, punasipulia hienoina paloina, chiliä pilkottuna, vähän viinietikkaa, öljyä, peppaa ja suolaa) ja täytteen oheen.

      Itseasiassa salaatin määritelmä keittiöissä on hyvin laaja ja siihen voi käyttää mitä mieli tekee vaikka pekonia rapeana tai makaruunia majoneesin kera eikä vain salaatinlehtiä - hassua vai mitä.

      • kasviksii

        Salaatti salaattijuustolla ei enää kasvisruokaa ole vaan sekarehua ja sen kuuluukin maistua pahalta.

        Salaattijuuston sijaan voisit käyttää marinoitua tofua, jos samaa tuntumaa haet.


      • EiSaaKasvistaJuustoa
        kasviksii kirjoitti:

        Salaatti salaattijuustolla ei enää kasvisruokaa ole vaan sekarehua ja sen kuuluukin maistua pahalta.

        Salaattijuuston sijaan voisit käyttää marinoitua tofua, jos samaa tuntumaa haet.

        "Salaattijuuston sijaan voisit käyttää marinoitua tofua, jos samaa tuntumaa haet."

        Ei tule sama tuntuma sillä.

        Mulla oli jossakin vaiheessa sellainen mielen muljahdus että meinasin ruveta syömään kasvisruokaa. Juuston ystävänä aloitin kokeilemalla monenlaisia kasvispohajisa "juustoja" mutta perin kauhistuttavia ne olivat järjestään. Ei niiden markkinoinnissa eikä niihin liittyvässä yhtään missään saisi esiintyä sanaa "juusto".

        Vagaaniurani siis tyssäsi juustoon ennen kuin pääsi edes alkamaankaan. Tiedä sitten mihin muihin vielä olisi kompastunut jos olisin yritystä jatkanut.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Orpo pelästyi, kun asiat tulivat ilmi ? Hallitus ei enää tuekaan Garden hanketta

      Pääministerinä Orpo on vastuussa hallituksensa päätöksenteosta. Hallitus päätti avokätisestä tuesta hankkeelle, joka ei
      Kansallinen Kokoomus
      396
      1583
    2. Mitähän ajattelet

      Nykyään minusta tai meistä tai tapahtuneista?
      Ikävä
      66
      1016
    3. Olet kuin minä

      Jännä huomata tämä kerta toisensa jälkeen eikö ❤️
      Ikävä
      86
      1014
    4. Ei käy sääliksi sitä miestä

      Sitä saa mitä tilaa.
      Ikävä
      139
      1013
    5. Mitä kaivattusi

      pelkää? 👻
      Ikävä
      92
      940
    6. Hankkikaa elämä

      Tiedetään että hän on mielenkiintoinen mutta rajansa kaikella.
      Ikävä
      94
      721
    7. Sinun silmiisi kun

      Katson niin ymmärrän sen. 👁️👁️👀
      Ikävä
      45
      691
    8. Miksi naiset tuoksuvat vaihdevuosien tietyssä vaiheessa todella etäännyttäviltä

      Mietin tätä, onko luojalla ollut jokin tarkoitus näin voimakkaan lemun aikaan tekemiselle. Monet ajattelevat miten joku
      Sinkut
      129
      686
    9. Voisitko mies auttaa..

      Ottaisit yhteyttä vielä kerran, jos haluat? 🤔 Jätäthän ilkeät kommentit pois.
      Ikävä
      50
      649
    10. En ehkä onnistu siinä

      Kovasti minä yritän näyttää kauniilta, vain sinua varten, mutta en taida onnistua siinä.
      Ikävä
      57
      634
    Aihe