Imelletty perunalaatikko

SopiiArkiruoaksikin

Ekompi Imelletty perunalaatikko. Siinä käytetään mahdollisimman paljon luomutuotettuja raaka-aineita.

Ekompi Imelletty perunaalaatikko.

2 kg jauhoista luomuperunaa
1 dl luomuvehnäjauhoja.
50-100 g luomuvoita
luomumaitoa, määrä vaihtelee eri perunalajikkeilla
1-2 tl ruususuolaa

1. Kuori perunat raakoina. Halkaise isot perunat - isot perunat joskus sisältä viallisia.

2. Keitä perunat kypsiksi vähässä vedessä, niin voit soseuttaa perunat keittoveteen.

3. Soseuta perunat keittoveteen niin että saadaan sakea puuro. Lisätään kuumaa vettä tarvittaessa. Vesi on tärkeä imeltymisessä.

4. Jäähdytä sose huolellisesti 75-76 asteiseksi. Sekoita jauho soseeseen. Lisätään tarvittaessa tilkka 76 asteista vettä.

5. Mitään muuta ei tässä vaiheessa sekoiteta soseeseen.

6. Eristä sosekattila erittäin hyvin useilla kerroksilla keittiöliinoja ja laita lämpimään paikkaan. Näin varmistetaan soseen hidas jäähtyminen niin että 75 asteen imeltymisreaktio ja 65 asteen imeltymisreaktio ehtii toimia riittävästi. Imellytetään 2-5 tuntia.

7. Sekoita sosetta imeltymisen aikana muutaman kerran. Tämä ei ole välttämättömyys, jos esim. nukut imellytyksen ajan. Imeltymisen alkamisen voi tarkistaa maistamalla noin tunnin kuluttua.

8. Imeltymisen jälkeen voit maistaa seosta ja tarvittaessa imeltymistä voi jatkaa.

9. Lisää maito. Maidon määrä riippuu perunalajikkeista. Soseen tulee olla löysempää kuin perunamuusi, mutta paksumpaa kuin velli.

10. Lisää suola ja sekoita sose tasaiseksi. Kaada sose voideltuun uunivuokaan. Jätä kuplimisvaraa. Lisää pinnalle voinokareita. Pinnalle voi ripotella myös luomukorppujauhoa

11. Paista laatikkoa 175-200 asteessa, kunnes pinta saa väriä ja sose alkaa kuplia.

12. Kun pinta saa väriä ja sose alkaa kuplia, alenna uunin lämpöä 140 asteeseen ja kypsennä noin 2 tuntia. Jos laatikko alkaa ruskistua kypsennyksen aikana, peitä vuoka foliolla.


Tällä ohjeella valmistuu 4-5 tunnissa. Sopii arkiruoaksi.

0

154

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Miksi persuilla ei ole firmoja?

        Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?
        Maailman menoa
        82
        7066
      2. Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015

        Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit
        Maailman menoa
        26
        7033
      3. Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan

        Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k
        Maailman menoa
        106
        6143
      4. Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä

        Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?
        Maailman menoa
        45
        5384
      5. Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?

        Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik
        Maailman menoa
        84
        5218
      6. Demarikultin uhri kertoo

        Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa
        Maailman menoa
        60
        5163
      7. Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?

        Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus
        Maailman menoa
        40
        5088
      8. Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi

        Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset
        Maailman menoa
        27
        4575
      9. Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä

        "Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv
        Maailman menoa
        16
        3417
      10. Vasemmistolaiset paskat eivät nousseet seisomaan kun Akaan kaupunginvaltuusto

        vietti hiljaisen hetken Charlie Kirkin muistoksi https://www.aamulehti.fi/uutiset/art-2000011523016.html
        Maailman menoa
        300
        3360
      Aihe