80 vuotias isoisäni on elänyt koko ikänsä perunalla, ruisleivällä, maidolla ja punaisella lihalla.
Hän ei syö mitään muuta ellei ole juhlissa tai muussa tapahtumassa.
Salaatti ja hedelmät ei kuulu hänen ruokavalioon eikä hänen mukaansa ole koskaan kuulunut.
Aamu alkaa kahden kilometrin kävelyllä ja päivä jatkuu askareilla omakotitalossa tai kalastellen järven rannassa jonne hän ajaa omalla autolla.
Jos en tietäisi niin sanoisin hänen olevan noin 65 vuotias.
Miten on mahdollista että tuollaisella hengenvaarallisella (nykytieteen ja vegaanien mukaan) ruokavaliolla 80 vuotias selviää arjestaan yksin?
Itse ajattelin siirtyä samaan ruokavalioon.
Isoisäni elää ruokavaliolla jolla ei pitäisi elää
7
518
Vastaukset
- vasta55
Voi lapsi rakas.
Ei sotia voitettu appelsiinin voimin. eikä Suomea eakennetu mandariinilla ja viinirypäleillä. Sotakorvaukset ei menneet nyhtökauralla.
Mitä näillä leveyksillä voi ravinnokseen saada on viljelty iha itse. Riistaa, kalaa ja hyötyeläimiä.
Että ei siis mennä kauppaan ostamaan vaan viljellään ja kasvatettan itse.
Ymmärsitkö tämän ?
Nyökkää jos ymmärsit.
Nämä hengenvaaralliset papat on sotineet Suomen pois Venäjältä, lähteneet aika nollista kasvattaakseen tämän maan hyvinvoinnin.
He on niitä jotka Suomen tasavallan presidentti kutsuuu Linnan juhliin.
Läskiä kermalla, voita juustoa kananmunaa,, perunaa, lanttua , porkkanaa jne
-tai sinä pikkunen et olisi täällä
Vein eilen 90v naapurille kermaisen sienikastikkeen ja laitoin potut ja porsaanleikkeet ja sitten juotiin pannukahvit pullapitkon kera. - niinmennäänkuinon
Näin ne toiset tervaskannot vain sinnittelevät - toki lisäisin ruokaan jotain kasvista ja tuoretta vihannesta , mutta pikkuhiljaa ja ehkä jopa maistuu papallekin.
Pelkkä peruna, ruisleipä jne.. kuullostaa kyllä turhan yksipuoliselta, mutta kun on elänyt niinkin pitkään niin mitä sitä muuttamaan - toimii ainakin isoisäsi tapauksessa. Minkä takia hän kalastaa, jos ei kalaa syö? Vanhukset harvemmin tekevät yhtään mitään vain ja ainoastaan huvikseen.
- aitoaruokaa
Ihanaa, että aloittaja uskalsi tuoda esille vanhuksen ruokavalion. Olen itse myös vakuuttunut, että mainitsemasi ruokavalio on kaikkein terveellisintä ihmiselle. Valmistan ruokaa kotona juuri perunoista, lihasta , tai kalasta ja sienistä ihan päivittäin. Jälkiruoka kuuluu myös lähes jokaiseen päivään ja sen valmistan marjoista. Jälkiruoka syödään kerman kera.
Sekaruoka ei sairastuta ihmistä, vaan lisäaineet, torjuntaan ja säilytykseen lisätyt myrkyt ovat sairauksien aiheuttajia.- TakaisinLuontoon
Amen. On kauheaa, kuinka kouluissa ja työpaikkojen joukkoruokailuissa ihmislle joka päivä syötetään esim. kasvisrasvoja ja kevyttuotteita. Todellista roskaruokaa!
- paleokannattaja
Paleodieetti on todella laadukas ruokavalio. Tsekkaa paleodieetistä kaikki: https://www.paleodieetti.fi
- hyvääruokaa
Kylhän noill ellää ja kauppaa rikastuu..vielä aitoa voita..oliiviöljyä ei pumppu leikkaa kii..kalaa myöskin.lanttuva porkkanaa ei sokeudu helposti. Eihän tuo 80 vuotta oo ees mitään. Sit ku 96 vuotias syö noita ja kuolee johonkin ihan muuhun niin sit voi ihmetellä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomalainen tutkimus paljasti oudon asian vasemmistolaisista - he häpeävät itseään
Kyllä, asia on faktaa. Suomalainen tutkimus osoittaa, että vasemmistolaisina itseään pitävät kansalaiset häpeävät itseää1383839Sosialismia Tampereella: Virallinen ilmiantolinja avautuu kaupungissa
Nyt siis mennään mansessa ihan justiinsa samaan malliin kuin entisessä Neuvostoliitossa, jossa saattoi ilmiantaa naapuri3362974Tätä et nähnyt tv:ssä: Frederik paljastaa - Totuus "haisevasta jäynästä" pehtoorille Farmilla
Frederik veti ns. herneen nenään ja päätti kostaa pehtoorille. Mitäs mieltä olet Frederikin "aamutoimista"? Lue jutt91872Ellen Jokikunnas paljastaa kyynelehtien Ralph-pojasta: "Apua..."
Ellen Jokikunnaksen ja hänen puolisonsa Jari Raskin perheestä ja taloprojektista Italiassa kertova Unelmia Italiassa -sa51608Oho! Vappu Pimiä teki "röyhkeän" teon - Onko sopivaa paljastaa tämä MasterChef-sarjasta?
Vappu Pimiä on astunut MasterChef Suomi -keittiöön ja liittynyt ohjelman legendaariseen tuomaristoon Helena Puolakan ja41089- 71934
Kaste tulisi tehdä apostolisella tavalla Ap. t. 2:38 mukaan
Apostolit eivät kastaneet kolminaisuuden nimellä vaan Jeesuksen alkuperäisen käskyn mukaisesti: Ap. t. 2:38 Niin Pietar38864- 44774
- 65741
Kuhmossa rallit alkoi ennen aikojaan
Paettiin polliisia törkeästi? Se tuo rallikiima on näemmä saavuttanu paikalliset tommi mäkiset kiljupäissään auton rat22728