Miten biokemia on keksitty?

ezroihjozgy

Itseäni on pitkään vaivannut kysymys: mistä oikein tiedämme eri vitamiinien, hivenaineiden jne. toiminnan kehossa? Oliko 100 vuotta sitten käytössä niin tehokkaita mikroskooppeja että niillä pystyttiin seuraamaan yksittäisten molekyylien matkaa elimistössä?

7

215

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • uytuytyuytyu

      Ei ollut ja tuskin on vieläkään. Vuosisata takaperin kyettiin jo hivenaineita ja vitamiineja tunnistamaan, mutta niiden vaikutuksesta oli lähinnä kokemusperäistä tietoa. Esimerkiksi hämäräsokeuteen suositeltiin jo muinaisessa Egyptissä härän maksaa, joka sisältää runsaasti A-vitamiinia.
      1800 luvulla alettiin eläinkokeissa tutkia vaikutuksia keinotekoisesti muutetulla ravinnolla. Vasta 1900 luvun alkupuolella löydettiin vitamiinit. Niiden tarkempia vaikutusmekanismeja on tutkittuu siitä asti yhä kehittyneemmillä menetelmillä.

      Lähde:
      https://www.google.com/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=1&cad=rja&uact=8&ved=2ahUKEwjZ6oKFy_HdAhVJFiwKHVLsCswQFjAAegQICRAB&url=http://www.saunalahti.fi/arnoldus/vitamiin.html&usg=AOvVaw3WbVAOr6jxMuvdnRbktZO-

      • Olen kyllä nähnyt useita videoita ja kuvia atomeista jotka on otettu elektroonimikroskoopilla, joten kyllä elektroonimikroskooppien pitäisi pystyä nähdä vitamiineja. Atomikuvissa ei näy mitään yksityiskohtia, ne vaan näyttää suttusilta palloilta. Mutta koska vitamiinit ja esimerkiksi DNA molekyylit on kuitenkin isompia kuin atomit, luulisi että niistä olisi jotenkuten hyviä kuvia, mutta ei ole yhtään kuvaa jossa DNA:n kaksoiskierre näkyisi.


      • ölkölkölk
        Trexnonar kirjoitti:

        Olen kyllä nähnyt useita videoita ja kuvia atomeista jotka on otettu elektroonimikroskoopilla, joten kyllä elektroonimikroskooppien pitäisi pystyä nähdä vitamiineja. Atomikuvissa ei näy mitään yksityiskohtia, ne vaan näyttää suttusilta palloilta. Mutta koska vitamiinit ja esimerkiksi DNA molekyylit on kuitenkin isompia kuin atomit, luulisi että niistä olisi jotenkuten hyviä kuvia, mutta ei ole yhtään kuvaa jossa DNA:n kaksoiskierre näkyisi.

        Lähetin mikroskooppikuvan DNA kierteestä, mutta linkki näköjään poistettiin sääntöjen vastaisena. Itse asiassa Crick ja Watson saivat molekyylirakenteen jotenkin näkyviin muistaakseni säteilyttämällä.


      • ölkölkölk kirjoitti:

        Lähetin mikroskooppikuvan DNA kierteestä, mutta linkki näköjään poistettiin sääntöjen vastaisena. Itse asiassa Crick ja Watson saivat molekyylirakenteen jotenkin näkyviin muistaakseni säteilyttämällä.

        Niin, suomi24 on vähä ongelmallinen, kun ei ilmeisesti voi jakaa kuvia. Ehkä voisit antaa hakusanat joilla voin löytää sen kuvan googlen kuvahaulla. Paras "aito" kuva DNA:sta jota olen löytänyt on sinikeltainen kuva joka löytyy hakusanoilla "Scanning Tunneling Microscopy of DNA" googlen kuvahaulla. Kai siinä vähä kierrettä näkyy, mutta kuva ei näytä kovin aidolta.

        Crick ja Watson sai DNA molekyylinrakenteen näkyviin röntgenkristallografian avulla.


      • lkjlkjlkjlkj
        Trexnonar kirjoitti:

        Niin, suomi24 on vähä ongelmallinen, kun ei ilmeisesti voi jakaa kuvia. Ehkä voisit antaa hakusanat joilla voin löytää sen kuvan googlen kuvahaulla. Paras "aito" kuva DNA:sta jota olen löytänyt on sinikeltainen kuva joka löytyy hakusanoilla "Scanning Tunneling Microscopy of DNA" googlen kuvahaulla. Kai siinä vähä kierrettä näkyy, mutta kuva ei näytä kovin aidolta.

        Crick ja Watson sai DNA molekyylinrakenteen näkyviin röntgenkristallografian avulla.

        No mitä kuvia vielä vaadit?


      • lkjlkjlkjlkj kirjoitti:

        No mitä kuvia vielä vaadit?

        En vaadi mitään kuvia, mutta olisi kiva nähdä enemmän kuvia, koska tietääkseni on vain yksi kuva koko internetissä jossa näkyy DNA kierre, ja tuo kuva ei myöskään näytä kovin aidolta.


    • lukemista

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. SDP on vastuunkantaja, ja siksi suosituin kansan keskuudessa

      Kiusaamiseenkin SDP puuttuu heti sellaisen tultua ilmi. Esimerkiksi persut lakaisevat nämä maton alle ja pahentavat site
      Maailman menoa
      42
      5851
    2. Persut on Suomen mamutuspuolue nro 1.

      Heti ensimmäisenä persuvuonna 2015 maahantoivat Suomeen 35 tuhatta kunniavierastaan. Tuoreimpana persuvuonna 2025 pers
      Maailman menoa
      71
      4585
    3. Punavihreät puolueet haluavat Suomeen satoja tuhansia kehitysmaalaisia

      SDP, vihreät ja vassarit haluavat nostaa esim. pakolaiskiintiötä todella paljon. Orpon hallituksen aikana maahanmuutto
      Maailman menoa
      46
      4352
    4. SDP:n johto pesi kätensä häirintäkohusta

      "Suurimman oppositiopuolue SDP:n johto olisi todennäköisimmin halunnut vaieta puolueen ympärillä velloneen häirintäkohun
      Maailman menoa
      56
      4131
    5. SDP on selvästi paras valinta äänestyskopissa

      Puolueella on arvomaailma kohdallaan, sillä on hyvä CV itsenäisen Suomen historiassa vastuunkantajana ja hyvinvointivalt
      Maailman menoa
      91
      3735
    6. Tytti Tuppurainen ollut aivan sekaisin viime päivinä

      Pitäis varmaan tehdä huumetesti sille. "– SDP:n Tytti Tuppurainen väittää kirkkain silmin ja Antti Lindtman vierellään
      Maailman menoa
      61
      3255
    7. SDP:n selitykset ontuu pahasti - "On käsitelty heti, mutta kukaan ei tiedä"

      Kokoomuslaiset pistää taas demareita nippuun. Tuppuraisen mukaan mukaan SDP:n useat ahdistelutapaukset on käsitelty het
      Maailman menoa
      50
      2443
    8. Oletko nainen turhautunut, kun en tule juttelemaan siellä?

      Haluaisin tottakai tulla. Älä käsitä väärin. Ehkä ensi kerralla?
      Ikävä
      35
      2339
    9. Kähmijä puolueen kannatus romahtamassa

      Erityisesti naiset ovat suuttuneet SDP:lle kertoo asiantuntijat
      Maailman menoa
      42
      2079
    10. En uskalla ees ajatella muru

      Miten mulle ois käynyt näiden raskaiden vuosien aikana jos sua ei ois ollut 🥺😧❤️ Sä oot ollut mun henkisenä tukena iha
      Ikävä
      13
      1209
    Aihe