Olen suosinut muutamia leipämerkkejä tässä aikojen kuluessa. Ostain aina Puikula kauraleipää ja pyöreitä kauraleipiä. Nyt kerran huomasin, että nuo kauraleipäpuikulan leivät olivat pienempiä kuin aiemmin, koko siis pienennetty. Sitä ei kyllä olisi tarvinnut tehdä, kun ei se kauaa nälkää pidä muutenkaan.
Tuo pyöreä kauraleipä josta myös tykkäsin kovasti, niin nyt oli paljon ohkaisempaa leipää. Näissä molemmissa on nyt se vika, ettei meinaa saada ehjänä pussista pois. Mitä kukaan tekee hajoavalla leivällä?? Leipä pienenee ja ohenee, mutta hinta sama. Onneksi vielä ruisleivät ovat pysyneet muuttuattomina.
Tämä ärsyttää!
5
513
Vastaukset
- pthyi
Puikulat on kyllä kamalimpia möttösiä mitä kaupasta saa. Aito taikinajuureen tehty hiivaton ruisleipä on oikeaa leipää. Muut voi syöttää hevosille.
- Enostaenää
Pidän kauraleivästä aamukahvin kanssa, mutta eipä noita pakkauksia enää viitsi ostaa. Asiakkaan huijaamista tuollainen leivän pienentäminen ja ohentaminen.
Ovatkohan valmistajat itse syöneet kyseistä leipää, että huomaisivat sen hajoavan käsiin? - Anonyymi
Enostaenää kirjoitti:
Pidän kauraleivästä aamukahvin kanssa, mutta eipä noita pakkauksia enää viitsi ostaa. Asiakkaan huijaamista tuollainen leivän pienentäminen ja ohentaminen.
Ovatkohan valmistajat itse syöneet kyseistä leipää, että huomaisivat sen hajoavan käsiin?Murenevat tosi helposti, eivät kyllä ole oikein makuunikaan. Ruispuikuloissa vaihtelee laatu paljon, joskus olivat aina hyviä, nykyään harvoin, sama ruispaloissa. Usein happamia ja hiukan raakoja.
- kauraistaunelmaa
Vaasan Kauratyynyt ovat hyvä vaihtoehto - maultaan hyvä ja hinnaltaan halpa.
- Anonyymi
Tätäkin menivät ronkkimaan , nyt lukee sekaleipä ja hintakin noussut reilusti , ainakin liiterissä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille
Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.3432799SDP pelastaa uppoavan Suomen
2027 kun SDP voittaa ylivoimaisesti vaalit alkaa Suomen uusi raju syöksy kohti täystyöllisyyttä ja turvallisempaa yhteis652266Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti
Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj781949Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee
Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis651581- 1401532
- 691129
Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma
Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki1021019Raiskaukset loppumaan?
Onko kenelläkään tiedossaan tuloksellisia keinoja saada väkisinmakaaminen loppumaan tai edes vähenemään? Lainsäädännön261950Tsemii Pete ja Linda! Tässä tärkeät kellonajat Euroviisut-viikon ohjelmista tv:ssä!
Euroviisut järjestetään Wienissä Itävallassa 12.-16. toukokuuta. Tsemii Pete ja Linda kisaan! Vetäkää Suomelle voitto Li7918- 39800