"Ei löydy sellaista voimaa joka ajaisi hajaantuneen kaasupilven takaisin niin tiiviiksi kohteeksi että siellä alkaisi ydinreaktiot."
Niin, ei löydy, eikä tarvitse löytyä!!!
Et siis vielä tiedä miten tähdet OSP mallin mukaan syntyvät.
Laajeneva kaasupilvi on epäonnistunut tähti.
Oikeasti laajeneva tähti syntyy laajenevasta pimeästä aineesta jossa tulevan laajenevan tähden aine on vaikkapa laajenevan Maapallon kokoisella alueella tai vielä paljon pienemmällä alueella.
Sitten ulkoinen energia, esim. epäonnistuneen tähden kaasupilvi saa nämä meille pimeän aineen laajenevat tihentymät laajenemaan räjähdyksenomaisesti ja välittömästi uuden laajenevan tähden keskustaan erittäin suuri paine ilman vetävee voimoo jne.
Jne sisältää yhden oleellisen asian. Pystytkö päättelemään sen?
😀
Niin, ei löydy, eikä tarvitse löytyä!!!
Et siis vielä tiedä miten tähdet OSP mallin mukaan syntyvät.
Laajeneva kaasupilvi on epäonnistunut tähti.
Oikeasti laajeneva tähti syntyy laajenevasta pimeästä aineesta jossa tulevan laajenevan tähden aine on vaikkapa laajenevan Maapallon kokoisella alueella tai vielä paljon pienemmällä alueella.
Sitten ulkoinen energia, esim. epäonnistuneen tähden kaasupilvi saa nämä meille pimeän aineen laajenevat tihentymät laajenemaan räjähdyksenomaisesti ja välittömästi uuden laajenevan tähden keskustaan erittäin suuri paine ilman vetävee voimoo jne.
Jne sisältää yhden oleellisen asian. Pystytkö päättelemään sen?
😀
Vastaukset 14
Vanhimmat
Miksiköhän minusta tuli tällainen turhan höpöttäjä ja jankuttaja? Jo 20 vuotta samaa laajentuvaa tyhmentymää, eikä jankutukselleni näy loppua. Meniköhän pää sekaisin, kun Kuopijon torilla vetelin kuperkeikkoja? Olisko lääketieteestä apuja??
Sinun kohdallasi ei lähdetä parantamaan, vaikka kyettäisiinkin. Se johtaisi ns. itäbloggi syndroomaan. Kun Berliinin muuri kaatui, kokonainen sukupolvi ihmisiä huomasi, että heille oli valehdeltu koko heidän ikänsä ajan. Se aiheutti useille syvää depressiota ja elämänhalun katoamista.
Mitä uskot, miten kävisi ihmiselle, jolla elämän ainoana sisältönä on ollut haaveilu läpimurrosta, kansainvälisestä kuuluisuudesta ja Nobel palkinnosta? Jos harhat poistettaisiin, olisi tuloksena syvä vaikeasti parannettava depressio ja mahdollisesti psykoosi.
Yhteiskunnalle on edullisempaa, että kyseinin henkilö elää haavemaailmassaan, vaikka sitten joitain keskustelupalstoja saastuttaakin. Jatkuva laitoshoito tulisi paljon kalliimmaksi. Joten yrittäkää kestää.
Ps. Tietenkin gravitaatio kykenee vetämään kaasupilven riittävän tiheäksi. Keskikoulumatiikalla Newtonin mekaniikan kaavoja noudattamalla kyetään laskemaan gravitaation kasvu pilven tiivistyessä. Ydinprosessien käynnistyminen vaatii vähän enemmän tietoa, mutta pilven tiivistyminen on perusfysiikkaa.
"Sinun kohdallasi" tarkoitti tietenkin aloittajaa.
Nykyiset teoriat tähtien syntymisestä ovat hypoteeseja ja virheellisiä sellaisia.
Jos niiden syntytapa tiedettäisiin, minkä takia tuhlata aikaa ja energiaa niiden syntytavan tutkimiseen?!?
😂😂😂
😀
Näin niiden syntytapaa edelleen tutkitaan.
https://www.aka.fi/fi/tietysti/tekniikka/nyt-pinnalla1/tahdet-syntyvat-sattumalta/
😀
Ja artikkelista päätellen tiedetään jo varsin paljon. Perusasiat on tiedetty kauan, mutta mitä parempia havaintoja saadaan, sen tarkemmin voidaan syntyprosessi kuvata. Tutkittavaa varmasti riittää.
Tuossakaan artikkelissa mikään ei tukenut OSP höpinöitä.
Käsien heiluttelua ovat nykyiset teoriat tähtien syntymiseen liittyen.
Ensin pitäisi kyetä selittämään edes se miten tämä maaginen vetävä voima syntyy, toimii ja välittyy.
"Gravitaatioksi kutsuttu vetoeli painovoima on selittämätön luonnonvakio: sitä, miksi kappaleet vetävät toisiaan puoleensa, ei tiedetä."
Ja näin ollen tähtien syntytapaakaan ei osata selittää!
Jos nimittäin selittää niiden syntytapaa siten että selitys sisältää vetävän voiman, perustuu selitys heti sellaisen ilmiön varaan jota ei osata selittää!!!
😂😂😂
Ps. Vetävää voimaa ei voi selittää, koska sitä ei ole olemassa ollenkaan.
😀
"Ensin pitäisi kyetä selittämään edes se miten tämä maaginen vetävä voima syntyy, toimii ja välittyy."
Tänä vuonna kyseinen selitys tuli sadankolmen vuoden ikään. Tynnyrissäkö kasvoit?
Taattua tieku tasoa. Gravitaation välittäjäkvanttia ei tunneta, koska kvanttigravitaatioteoriaa ei ole kyetty tekemään. Miten gravitaatio toimii, on sen sijaan tunnettu jo 103 vuotta.
Newtonilta kysyttiin miten tämä painovoimateorian vetävä voima syntyy, toimii ja välittyy.
Newton sanoi ettei hän sitä tiedä ja ettei hän sitä ala arvailemaankaan.
Jätti asian suosiolla tuleville sukupolville.
Et tätäkään tiennyt?!?
Tynnyrissäkö kasvoit?
😀
Ai jumala nimeltä kaareutuva avaruus
😂😂😂
Kerro jotakin konkreettista jumalastasi
😂😂😂
😀
Ja Einstein vastasi kysymykseen suurelta osin.
""We made a major discovery, which questions our understanding of the formation of the first generations of stars in the universe." "
Sillä tavalla ne teoriat työntyy uusiksi.
Vai muka ymmärtävät jo kaiken oikein?!?
😀
Tutkimus koskee ensimmäisen tähtisukupolven tähtien koostumusta.Näistä ei paljoa voi olla tietoa, koska näitä on ollut vaikea havaita ja mittausdataa on vähän. Se ei mitenkään vaikuta siihen, ettemme tietäisi melkoisen hyvin, kuinka tähdet syntyvät. Niiden syntymää on seurattu avaruuden vetypilvissä, joissa nuoria tähtiä ja prototähtiä on paljon.