Ihmetten todellakin, kun jotain kysyt niin kysymykseen ei tule vastausta. Tulee ihan muuta ?
Onko se jostain muusta kiini, kun ei voida vastata ystävällisesti?
Missä on Kemijärviäisten ystävällisyys?
23
342
Vastaukset
- kaikuko
Tässä se nähdään, kun ei vastata.
- bero
Hyvää syksyä ja haista paska.
- seuraillut-ja-kokenut
Yleensäkin suomalaiset voisivat mennä käyttäytymistaidon kurssille. Mitä pohjoisemmas mennään, sitä ynseämpiä ihmiset ovat. Ettekö tulleet huomaamaan mitenkä ulkomaalaiset ovat kohteliaita ja huomaavaisia.
Jos lapsi tai aikuinen etenkin vanhukset, ja naiset kaipaavat apua esim matkalaukkujen kantamisessa ulkomaalainen tulee varmasti avuksi, suomalainen ei ole huomaavinaankaan.
Pahinpia häiriköitä ovat ijäkkäämmät ja keski-ikäiset naiset etuilevat röyhkeästi jonoissa, vaikka heille huomautetaanki siitä. Yritetään opetella käyttäytymistä.- hyväjuttunen
Vihdoikin joku joka tietää, miten on.
- tulemeillejo
Täällä on "ONNEN TUNNE" brändi ja ihmiset ovat yleensä iloisia ja hyvinvoivia. Myös taloudellisesti on täällä aika varakkaita ihmisiä, kun on paljon perintö metsäomaisuutta. Jos on muutama vihainen, niin ei saa sanoa, että kaikki ovat. Kemijärveläinen on yleensä onnellinen ja se näkyy. Hän nauttii, kun saa elää suvun manttaalimailla. Tietenkin voi olla joillakin kateutta, jos itsellä ei ole niin paljon metsää. Talonpoikaisluokka on täällä hyvin vauras. Maanomistajien asia on Kemijärven onni ja etu, hyvinvointi olo.
- kysyn
Käveleekö epäystävällisyys ja metsäomaisuus käsi kädessä?
- Hiljaisuusvaltaa
En ymmärrä miksi Kemijäevellä puhutaan koko aika kateuesta ? Mitä varten olla kateellinen jos sinulla on metsää ja mammonaa? Oletko onnellisempi ? Viimeksi kun kävin Kemijärvellä, Oli suru nähdä niin surullisia ihmisiä, paljon juoppoja ja työttömiä. Kaupoissa ei kovin puhuttu. Koko kylä oli hiljainen.
- muuttanut
Aikoinani lähdin Kemijärveltä työelämään muualle, ja olen varallisuuteni hankkinut työllä.Kemijärvelle jäi perinnöksi maa/metsätila jolle en kyllä laske suurtakaan arvoa, vaikka metsääkin on.
Nykypäivänä metsänkin arvo on harhaa jos myyt jää ykllättävän pieni osuus käteen, hankinta 30% veroihin reilut 30% lopu jää itselle..
Kemijärvellä voi olla ostovoimaa jossa esim asunnot ovat halpoja kuitenkin pääkaupunkiseudulla hinnat ovat ainakin kymmenkertaiset.
Tiedän monen pohjoisesta tulleen olevan oikeasti rahamies joilla on useampia asuntoja vuokralla Helsingissä.
Valitettavasti Kemijärvellä ei ole maa eikä kiinteistöt arvossaan esim mökistä ei saa edes rakennuskustannuksia pois. - metsätilallinen
Kemijärven maa ja metsäomaisuuden arvo ei ole sen rahallisessa arvossa, vaan se henkinen vauraus ja yhteiskunnallinen asema, jonka se tuo. Esimerkiksi kun voi olla mukana yhteismetsän ja metsänhoitoalan yhdistysten toiminnassa. Manttaalin mukaan myös äänestys yhteismetsässä.
Ei se ole yksin myyntiarvo, vaan myös omistuksen arvo ja tunnearvo! - suljettu_kierto
metsätilallinen kirjoitti:
Kemijärven maa ja metsäomaisuuden arvo ei ole sen rahallisessa arvossa, vaan se henkinen vauraus ja yhteiskunnallinen asema, jonka se tuo. Esimerkiksi kun voi olla mukana yhteismetsän ja metsänhoitoalan yhdistysten toiminnassa. Manttaalin mukaan myös äänestys yhteismetsässä.
Ei se ole yksin myyntiarvo, vaan myös omistuksen arvo ja tunnearvo!Näin onkin parempi. Aikoinaan Neuvostoliiton parhaina vuosina milloinka ihmiset ei liioin päässeet näkemään ulkomaailmaa luulivat he olevansa mailman rikkaimpia, ja olivat onnellisia.
Nyt sielläkin on kaikki toisin ihmisillä on jonkinlainen mahdollisuus kurkata rajojen ulkopuolellekkin, vaikkakin rajoitetusti, ovat he alkaneet vaatimaan parempaa. - Anonyymi
muuttanut kirjoitti:
Aikoinani lähdin Kemijärveltä työelämään muualle, ja olen varallisuuteni hankkinut työllä.Kemijärvelle jäi perinnöksi maa/metsätila jolle en kyllä laske suurtakaan arvoa, vaikka metsääkin on.
Nykypäivänä metsänkin arvo on harhaa jos myyt jää ykllättävän pieni osuus käteen, hankinta 30% veroihin reilut 30% lopu jää itselle..
Kemijärvellä voi olla ostovoimaa jossa esim asunnot ovat halpoja kuitenkin pääkaupunkiseudulla hinnat ovat ainakin kymmenkertaiset.
Tiedän monen pohjoisesta tulleen olevan oikeasti rahamies joilla on useampia asuntoja vuokralla Helsingissä.
Valitettavasti Kemijärvellä ei ole maa eikä kiinteistöt arvossaan esim mökistä ei saa edes rakennuskustannuksia pois.Ei saa kustannuksia pois? Miksi ne pitää myydä? Ei se rahan arvo ole pääasia, vaan se on suurempi arvo kuin raha, kun omistaa maata, metsää tai henkisesti vauraimmat meistä jopa manttaalisukujen yhteismetsien osuuksiakin???
No niin, näinpä se vain on.
Kemijärvi, ihmisen hyvän onnen ja mielen koti. Raha, raha, raha, älä ole rahan vanki. Ei raha mitään tuo. Vaikka sulla olisi miljoona markkaa, kaivat sen maahan, kasvaako raha, tuleeko siitä hyvinvointia, jos laitat rahan peltoon ja kastelet, Ei tule rahap uu? - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ei saa kustannuksia pois? Miksi ne pitää myydä? Ei se rahan arvo ole pääasia, vaan se on suurempi arvo kuin raha, kun omistaa maata, metsää tai henkisesti vauraimmat meistä jopa manttaalisukujen yhteismetsien osuuksiakin???
No niin, näinpä se vain on.
Kemijärvi, ihmisen hyvän onnen ja mielen koti. Raha, raha, raha, älä ole rahan vanki. Ei raha mitään tuo. Vaikka sulla olisi miljoona markkaa, kaivat sen maahan, kasvaako raha, tuleeko siitä hyvinvointia, jos laitat rahan peltoon ja kastelet, Ei tule rahap uu?minä palvon mammonaa
- mikämesta
No. ei kai tule vastautta, kun ei olla ystävällisiä.
- myfriend
Ei sitä ole ollut koskaan.
- ikävääää
Kaupassakaan ei vastata! Leikitään kuuroa.
https://keskustelu.suomi24.fi/t/15461211/surkeaa-palvelua-lihatiskilla-myyja--ei-vastaa-pa- avartaa
Kaupoissa olen aina saanut asiallista palvelua, ihmettelen näitä teidän kirjoituksianne. Ei kaupan työntekijän tarvitse mielistellä palvella vain asiallisesti, ei missään ole sen kummenpaa.
Olen asunut useammassa kaupungissa Kemijärvellä myös kesäisin minusta kaupoissa on jopa hyvä palvelu.
Kyllä se kauppojen ulkopuolella se kansa on kummallista josta olisi montakin juttua, mutta olkoon. Kannattaisi ihan opintojen vuoksi katsella maailmaa se kyllä avartaa.
- tämä_ei_ole_vitsi
Näistä tunnemme Kemijärven - varmaan tulee helpotuksen tunne, kun saa purkaa itseään, asiat on ymmärrettävä tässä valossa:
https://keskustelu.suomi24.fi/t/14637670/hyvaa-joulua!
https://keskustelu.suomi24.fi/t/14797740/haistakaa-paska!
https://keskustelu.suomi24.fi/t/15211923/kemijarvi-on-persemesta!
https://keskustelu.suomi24.fi/t/12005112/kemijarvi-on-vitsi!
https://keskustelu.suomi24.fi/t/14081068/voiko-opettaja-piereskennella-oppilaille
ja
https://keskustelu.suomi24.fi/t/7008448/onneksi-muutin-sielta-pois
ja haluukkuutta muuttaa pois
https://keskustelu.suomi24.fi/t/15311662/muutan-pois-kemijarvelta
moittikaa oikein, niin muuttohalukkuus lisääntyy - ihanakemppa
Onnen tunnetta aiheuttaa kempassa vain paskan nuustelu!
- ihananuustelu
jotkut aivan päihtyvät siitä, sillä se ei ole NEGAA!
- SilloinIvastaIhyvä
Talous ensin Kemijärvellä kuntoon, niin on hyvä!
https://keskustelu.suomi24.fi/t/15452776/talous-kuntoon! - ToivoakoYparemmasta
Niin olisi ja sitten vielä muutkin asiat!
https://keskustelu.suomi24.fi/t/15461211/surkeaa-palvelua-lihatiskilla-myyja--ei-vastaa-pa - sivistymätöntä
Opettajarukat koulussa yrittää opettaa tapoja kun kotona on opetettu vain kyynärpäätaktiikkaa ja kiusaamista.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Martinan firma haastettiin käräjille
Seiska: Martinan firma haastettiin käräjille, taustalla outo rahasotku.3192422Putin ei suostu tulitaukoon nyt kun Kurskin taistelut ovat kesken
ja venäjä on viimein päässyt niskan päälle, suuren ylivoiman turvin. Ukraina ilmeisesti suorittaakin taktista vetäytymi2682254Veriteko Kajaanissa.
Nuorta naista epäillään puukotuksesta. Väkivaltaisuus lisääntyy, eihän ole kauan kun kyse oli samanlaisesta teosta.231459Miksi haluat satuttaa
Sillä tiedolla ettet välittäisi minusta vaikka se ei ole totta. Silti tiedän että rakastat minua edelleen. Niinkuin sano511377- 871291
Millainen ihminen linda brandt-ahde on
Hän on nyt julkisuudessa varsin eriskummallisen asian tiimoilta451256- 1021236
Martina makkarankuori päällä
Voi hyvää päivää minkä asun oli valinnut Emma gaalaan, ei jäänyt kenellekään epäselväksi, minkälaiset rinnat on naikkose1641234- 821231
Anna vihje jonka vain te tiedätte
Tällä näkyy olevan monia etsijöitä ja kaipaajia. Otetaan ketju jossa voi antaa vihjeen. Kirjoittakaa jotain mitä muut e901194