Se on seksuaalista häirintää:
https://www.helsinginuutiset.fi/artikkeli/714472-ulkoministerion-tyontekija-sanoi-tyotoverin-hiuksia-kauniiksi-voiko-se-olla
Vähän kyllä veikkaan että tuossakin menee niin että jos komea mies ei kehu uutta kampausta naista suututtaa ihan samoin kuin suututtaa silloinkin kun ruma mies kehuu. Sitten varmaan tulee tuplasuututus jos ensin naista vastaan kävelee komea työkaveri joka ei huomaa kampausta ja heti perään tulee ruma mölli joka huomaa, naisen päivä on taaatusti pilalla.
Älkää erehtykö kehumaan naisen uutta kampausta
54
699
Vastaukset
- 34regaawrgwreg
"henkilön yksilöllisten ominaisuuksien, luonteenpiirteiden tai yksityiselämän mustamaalaaminen on työyhteisössä epäsopivaa käytöstä.
Kampauksen tai vaatetuksen kehumista ei kuitenkaan yleisesti katsota olevan tällaista mustamaalaamista."Niin ei yleisesti mutta jos joku nainen kokee sen häiritseväksi silloin se sitä on, siksi viisainta olla kehumatta. Ehkä on viisainta kehua naisen miesominaisuuksia, "sulla sitä on leveät hartiat", "sulla on tänään hyväntuoksuista partavettä" jne. niin ei ainakaan sitten nainen tunne että häntä naiseutensa vuoski väheksyttäisiin.
- Nainen39vee
Harmaaritari kirjoitti:
Niin ei yleisesti mutta jos joku nainen kokee sen häiritseväksi silloin se sitä on, siksi viisainta olla kehumatta. Ehkä on viisainta kehua naisen miesominaisuuksia, "sulla sitä on leveät hartiat", "sulla on tänään hyväntuoksuista partavettä" jne. niin ei ainakaan sitten nainen tunne että häntä naiseutensa vuoski väheksyttäisiin.
Niin, jutussahan sanottiin, että jos henkilö ei pidä ulkonäkönsä kommentoimisesta, hän voisi ilmoittaa asian, ja tämän jälkeen on korrektia lopettaa se ulkonäön kommentointi. Jos kuitenkin vielä jatkaa, SE on epäasiallista.
Emmehän voi tietää, miksi joku ei halua ulkonäköään kommentoitavan. Taustalla voi olla kaikenlaisia syitä, myös jotain ikäviä. Nainen39vee kirjoitti:
Niin, jutussahan sanottiin, että jos henkilö ei pidä ulkonäkönsä kommentoimisesta, hän voisi ilmoittaa asian, ja tämän jälkeen on korrektia lopettaa se ulkonäön kommentointi. Jos kuitenkin vielä jatkaa, SE on epäasiallista.
Emmehän voi tietää, miksi joku ei halua ulkonäköään kommentoitavan. Taustalla voi olla kaikenlaisia syitä, myös jotain ikäviä.Niin muutta emmehän voi myöskään tietä missä kohtaa menee raja ja kehuttu nainen voi silti kokea kehun loukkaavana vaikka ei kehtaisi siitä sanoakaan. Kyllä on viisainta pidättäytyä kehuista ja muutenkin naista huomaamatta, opetella ikään kuin katsomaana naisen ohitse vaikka tietäisi sen olevan siinä.
Sitten jos nainen itse alkaa jutustelun ja heittää jotain mukavaa läpäää pitää puheenaihe heti kääntää työasioihin ettei vaan synny väärinkäsitystä että mies olisi jotenkin iskemässä mukavia juttelemalla.
Myös niin yleinen "Huomenta!" suomalaisilla työpaikoilla tulennee jättää naisten kohdalla pois koska sekin voi siestiä seksuaalisesta kiinnostuksesta, miehiä voi vielä tervehtiä mutta naisia ei kannata olla näkevinäänkään.
Itseasiassa tämä palstalla naisille vastailukin voi aiheuttaa seksuaalisen häirinnän määreitä, vähän harkitsin uskallanko vastata. Sano vain jos tunnet olosi ahdistelluksi niin lopetan tällaisen sikamaisen käytöksen heti.- mklbgflrt
Nainen39vee kirjoitti:
Niin, jutussahan sanottiin, että jos henkilö ei pidä ulkonäkönsä kommentoimisesta, hän voisi ilmoittaa asian, ja tämän jälkeen on korrektia lopettaa se ulkonäön kommentointi. Jos kuitenkin vielä jatkaa, SE on epäasiallista.
Emmehän voi tietää, miksi joku ei halua ulkonäköään kommentoitavan. Taustalla voi olla kaikenlaisia syitä, myös jotain ikäviä.Voisi, vaan kun ei ilmoita. Useissa (useimmissa?) häirintäjutuissa häirityksi tullut on kokenut tilanteen niin yllättävänä, ettei ole osannut sanoa mitään, vaikka kyse on ollut selkeästi häirinnästä tai ahdistelusta, eikä mistään kyseenalaisesta tai tulkinnanvaraisesta asiasta.
Viimeksi tämä tuli esiin siinä jutussa missä teinitytöt kertoivat kuinka heitä on ahdisteltu mm. reittiä sivelemällä bussissa. Vaikka kyse on selkeästi epätoivotusta lähentelystä joka pitäisi setämiehenkin ymmärtää ilman eri kieltoa, tytöt sanoivat, että eivät siinä tilanteessa osanneet sanoa taikka tehdä mitään. Tilanne on tuskin helpompi, jos ahdistelu on kampauksen tai vaatetuksen kehumista.
Siksi se, että häirinnän uhriksi joutuneen pitäisi selkeästi mainita että kokee käytöksen häirinnäksi ennen kuin siitä tulee häirintää, on melko lailla kuollut kirjain, eikä sitä käytännössä edellytetä. Jos vastaa siihen "olisit sanonut jotain" niin aletaan heti puhumaan uhrin syyllistämisestä. Uhrilla ei ole mitään omaa vastuuta, joten ainoa keino välttyä häiritsemästä on olla kehumatta ketään naista henkilökohtaisissa asioissa koskaan missään tilanteessa.
- mazy
Kyllä se on oitis poliisiasia, rikosilmoitus niin kun heikkohermoisten tyyliin. 😃
Siksi me täällä palstallakin kovin varovasti palstan naisia kehutaan kun koskaan ei tiedä jos siitä joku vaikka loukkaantuu.
- mazy
Harmaaritari kirjoitti:
Siksi me täällä palstallakin kovin varovasti palstan naisia kehutaan kun koskaan ei tiedä jos siitä joku vaikka loukkaantuu.
Tietysti loukkaantuu. Ylläpitoon lähtee oitis ilmoitus, jos yksikään erehtyy lässyttämään. 😏
- JossainMuualla
mazy kirjoitti:
Tietysti loukkaantuu. Ylläpitoon lähtee oitis ilmoitus, jos yksikään erehtyy lässyttämään. 😏
Niin muuten lähteekin.
Oletan kuitenkin, että ilmoittaja on tällöin joko ätmi tai kurppa jota ei kehuttu. - mazy
JossainMuualla kirjoitti:
Niin muuten lähteekin.
Oletan kuitenkin, että ilmoittaja on tällöin joko ätmi tai kurppa jota ei kehuttu.Heh, jotkut jaksaa suuttua kaikesta. 😌
- mykkämari
Kiitoskin saatetaan tulkita ahdisteluksi, eli nyt täytyy alkaa mykkäkoulu.
- pitkätukka-68
Jos on suomalaiset tuppasuita, niin nyt meitä yritetään pelotella vielä hiljaisemmiksi.
- Kaisanoasaa
Haukkukaa naista rumaksi. Se ei ainakaan ole seksi häirintää.
Joo ja jos vielä reilusti lisää loppuun "en panis" tulee varmaankin selväksi että miehellä ei ole mielenkiintoa seksuaalisesti naista kohtaan ja nainen voi hyvillä mielin jatkaa työlskentelyä.
- ekaneuvo
Ei kannata myöskään huoritella naista koska siitähän nyt ainakin tulee ilmi mikä on miehellä mielessä!
- käyttäydyihmisiksi
Harmaaritari kirjoitti:
Joo ja jos vielä reilusti lisää loppuun "en panis" tulee varmaankin selväksi että miehellä ei ole mielenkiintoa seksuaalisesti naista kohtaan ja nainen voi hyvillä mielin jatkaa työlskentelyä.
Kaikki seksuaalisuuteenviittaava kommentointi (myös negatiivinen) ON seksuaalista häirintää.
- mklbgflrt
"– Tyypillisemmät tapaukset ovat verbaalisella puolella, ne ovat tällaista vähättelyä. " lukee linkatussa jutussa ihan alkupäässä. Eli rumaksi haukkuminen nimen omaan on seksuaalista häirintää.
Harmaaritari kirjoitti:
Joo ja jos vielä reilusti lisää loppuun "en panis" tulee varmaankin selväksi että miehellä ei ole mielenkiintoa seksuaalisesti naista kohtaan ja nainen voi hyvillä mielin jatkaa työlskentelyä.
Voisko niin sanoa :) Sattumalta juuri tänään kun kävin yhessä firmassa, harmittelin kun en sanonut päinvastaista keski-ikäiselle naiselle joka siivoili paikkoja käytävällä. Ei ollut siivousessua tai mitään muutakaan työvaatetta päällään vaan aika tiukat farkut ja paita josta näki että vartalo on hyvännäköinen.
Tervehdin naista ja kysyin neuvoa enkä peitellyt sitä että pidin näkemästäni eikä naistakaan näyttänyt häiritsevän kun silmäilin häntä.
Istuisinkohan nyt putkassa jos olisin kehunut naisen ulkonäköä? :)
Niin kiire mulla ei ollut ettenkö olisi voinut jäädä siihen juttelemaan pariksi minuutiksi, se jäi vähän harmittamaan kun sieltä pois lähdin.
- Miituujuutuuskiiduu
Kaikkiin näihin "ahdistelu" juttuihin on olemassa yksi selkeä kaava. Komean miehen kehu ei koskaan ole naisen mielestä ahdistelua, mutta jos saman tekee epämiellyttävä ruma kääntyy asia heti toisinpäin. Tästähän koko asiassa on perimmäinen kysymys. Ei se sen vaikeampaa ole.
- Kärtty
Mene johonkin "seksikouluun" missä opetetaan mikä on seksiä ja mikä ei. Luulisi että aikuinen mies tietää mikä on seksuaalissävytteistä ja mikä ei ole.
Kyllästyttää tällainen lapsellinen lässytys.
Ja kyllä tosi on niin että komean miehen kehu on kivaa. Kyllä komeaa miestä heteronainen katselee ja kuuntelee mielellään. Sehän on vain kevyttä hauskanpitoa.
Niinhän miehetkin katselee mielellään kaunista nuorta naista ja varsinkin jos sanoo kehuja.
Niin että mikä tässäkin on epäselvää?
Siellä seksikoulussa varmaan opetetaan tietämättömille aikuisille miehille millainen on nainen ja millainen on hänen seksuaalisuutensa, ja miksi hän tykkää komeista miehistä!- mklbgflrt
Olipahan harvinaisen tökerö kommentti NAISELTA. Eikö juuri ihmissuhdeasiantuntijat jne sano, että se mikä on seksiä ja mikä ei, on täysin henkilökohtaista.
Sellaista yleispätevää asiaa kun "millainen on nainen ja millainen on hänen seksuaalisuutensa" ei olekaan ja väite on melko loukkaava ja täydellisen vieraantunut todellisuudesta. Väitettä siitä, että kaikki naiset pitäisivät samanlaisia miehiä komeina, kritisoivat palstalla kaikista eniten NAISET ITSE jotka kiven kovaan väittävät että heidän miesmakunsa on erilainen ja poikkeaa valtavirrasta. Sinä et edes tunnusta mitään poikkeuksia valtavirtaan.
Jos nämä ovat niin itsestään selviä asioita, niin varmaan sinäkin voit kertoa ne oleellisimmat asiat ja ennen kaikkea sen, missä menee se kova raja seksuaalisuuden ja epäseksuaalisuuden välillä, ja mitkä asiat ovat naisesta riippumatta turvallisia kommentoitavia ja mitkä eivät, ei siihen mitään kurssia tarvita.
Ja PS kyllä mulle kelpaa ruman ja vanhan naisenkin kehut. Tyhjemmiltä tuntuvat nuorten naisten kehut koska hehän nyt kehuvat kaikkia ihan vaan hyvää mieltä tuottaakseen.
- Juuli765
Minkä helvetin takia äijien pitäisi kehua naista? Luuletteko että naisten elämä on riippuvainen äijien pudottelemista kehuista? Miksi ihmeessä?
Luuletko että naiset ovat kuin koiria jotka odottavat makupalaa isännältä?
Hyi hitto, jos joku nainen edellyttää äijiltä kehuja niin hän onkin pelkkä koira!- niinpäniin
Miksi naiset meikkaa, pukeutuu epämielyttävän kireisiin vaatteisiin, käyttää epämielyttäviä korkokenkiä, maksaa kalliisti laittaessaan hiuksensa eri tyyleille? Miesten kehujen takia tietenkin joten silloinhan altistaa jo lähdössä itsensä kehuille.
Ainiin virallinen kiertoilmaisu vastaushan pitäisi sanoa että "itseään varten" - mklbgflrt
Ihmiset YLEENSÄ tulevat hyvälle tuulelle kehuista. Varsinkin jos ne eivät ole mitään "kivat tissit" tyyppisiä kehuja. Vai missä vaiheessa miehistä ja naisista on tullut niin erillisiä ihmislajin edustajia, että vastakkaiselta sukupuolelta tuleva aito kehu on epätoivottu?
- pitkätukka-68
niinpäniin kirjoitti:
Miksi naiset meikkaa, pukeutuu epämielyttävän kireisiin vaatteisiin, käyttää epämielyttäviä korkokenkiä, maksaa kalliisti laittaessaan hiuksensa eri tyyleille? Miesten kehujen takia tietenkin joten silloinhan altistaa jo lähdössä itsensä kehuille.
Ainiin virallinen kiertoilmaisu vastaushan pitäisi sanoa että "itseään varten"Itseään ja muita naisia varten
niinpäniin kirjoitti:
Miksi naiset meikkaa, pukeutuu epämielyttävän kireisiin vaatteisiin, käyttää epämielyttäviä korkokenkiä, maksaa kalliisti laittaessaan hiuksensa eri tyyleille? Miesten kehujen takia tietenkin joten silloinhan altistaa jo lähdössä itsensä kehuille.
Ainiin virallinen kiertoilmaisu vastaushan pitäisi sanoa että "itseään varten"Kuuntelepas nyt..
https://youtu.be/2Ao_vN2r5H4
Kun Markus-setä asian selittää sinullekin..
- kaikillesakkoakaikesta
Se että joku tuntee toisen normaalin kommentin, siis oikeasti normaalin eikä minkään ätmien "totuuksien" laukomisen, epämiellyttäväksi ei tee siitä ahdistelua. Mutta jos sitä jatkaa, etenkin huomauttamisesta huolimatta, niin se voi olla.
Jos toisen kaikki loukkaava toiminta olisi tuomittavaa niin silloinhan esimerkiksi mykkäkoulustakin pitäisi saada ainakin sakot, jos se toista ärsyttää. Minä tykkään kehuista.
- mklbgflrt
Kaikkihan kehuista tykkäävät, mutta se mitä kukin kehuksi kokee, ja mikä taas on jotain ihan muuta, vaihtelee suuresti. Siitähän tässäkin jutussa oli kyse.
Tuskinpa sinäkään tykkäisit jos joku tuntematon ja vastenmielinen oloinen mies kadulla huutaisi perääsi että "hyvä perse!". - totalitarian.world
Naiset voivat halutessaan kääntää kehutkin piilovittuiluksi joten naisille ei kannata sanoa yhtään mitään eikä heitä kannata edes vilkaista koska katsekin voidaan tulkita halutessaan ahdisteluksi.
Tämä on jotain new world orderia, painajaisyhteiskunta, dystopia ja koko ajan menee yhä pahemmaksi. Orwellin 1984 oli pelkkä vitsi nykyajan painajaisyhteiskuntaan verrattuna. mklbgflrt kirjoitti:
Kaikkihan kehuista tykkäävät, mutta se mitä kukin kehuksi kokee, ja mikä taas on jotain ihan muuta, vaihtelee suuresti. Siitähän tässäkin jutussa oli kyse.
Tuskinpa sinäkään tykkäisit jos joku tuntematon ja vastenmielinen oloinen mies kadulla huutaisi perääsi että "hyvä perse!".Noh mutta ohan minulle huudettu mene naimisiin kanssani. Joku 50 ja itse 17v huusin: kiitos mutta jätän nyt väliin.
En sinäänsä sitä pitänyt kuin kehuna vaikka mies ei ollut ihan minun mieleinen,liian vanha.- mklbgflrt
valtakunta kirjoitti:
Noh mutta ohan minulle huudettu mene naimisiin kanssani. Joku 50 ja itse 17v huusin: kiitos mutta jätän nyt väliin.
En sinäänsä sitä pitänyt kuin kehuna vaikka mies ei ollut ihan minun mieleinen,liian vanha.Joo, mutta ei siis huudettu että hyvä perse. Entä jos olisi? Tai jos olisi sanottu että olet ihan pantavan näköinen? Kehuja kaikki, mutta ei välttämättä kivoja.
Monen muun naisen mielestä nuo kaikki ovat kuitenkin häirintää eikä kehuja. Mistäpä sen tietäisi mistä kukin nainen tykkää. Paitsi jos joku 17v saa viiskymppiseltä mieheltä huomiota, se on lähes takuuvarmasti häirintää.
Erityisen tuomittavalta tuntuu, jos vanhempi mies kehuu sopimattomalla tavalla nuorta naista, vaikka olisi täysi-ikäinenkin. Mikäköhän se ikä on, missä miehen ei ole enää sopiva kehua itseään nuorempia naisia millään tapaa? 30v? 35v? 40v? Ei ainakaan enää tuon neljänkymmenen jälkeen. - Päänongelmatkuntoon
mklbgflrt kirjoitti:
Joo, mutta ei siis huudettu että hyvä perse. Entä jos olisi? Tai jos olisi sanottu että olet ihan pantavan näköinen? Kehuja kaikki, mutta ei välttämättä kivoja.
Monen muun naisen mielestä nuo kaikki ovat kuitenkin häirintää eikä kehuja. Mistäpä sen tietäisi mistä kukin nainen tykkää. Paitsi jos joku 17v saa viiskymppiseltä mieheltä huomiota, se on lähes takuuvarmasti häirintää.
Erityisen tuomittavalta tuntuu, jos vanhempi mies kehuu sopimattomalla tavalla nuorta naista, vaikka olisi täysi-ikäinenkin. Mikäköhän se ikä on, missä miehen ei ole enää sopiva kehua itseään nuorempia naisia millään tapaa? 30v? 35v? 40v? Ei ainakaan enää tuon neljänkymmenen jälkeen.Annoit hyvän pohjan esimerkilleni. Minulla on kolme kummilasta. Yksi tyttö ja kaksi poikaa. Kaikki jo teini ikäisiä. Juurikin kaltaisesi "vain seksi sillä mielessä" ajatusmaailman takia en ole sitten vauvaiän uskaltanut tytölle viedä mitään synttäri tai joululahjoja yms viedä mihinkään tapahtumiin kun ainahan ajatellaan että vanhempi mies ja nuori tyttö varma pedari. Poikien kanssa taas uskaltaa olla saamatta tyttöihin sekaantuminen leimaa. Kai poikiinkin voisi sekaantua mutta se ei ole ekana tuntemattoman mielessä. Siksi poikien kanssa on vähemmän vaivaannuttavaa lähtee vaikka heurekaan tms. Sanoisin että ahdistelua koskevien tai epäilevien suurin ongelma on heidän pään sisäinen.
- mklbgflrt
Päänongelmatkuntoon kirjoitti:
Annoit hyvän pohjan esimerkilleni. Minulla on kolme kummilasta. Yksi tyttö ja kaksi poikaa. Kaikki jo teini ikäisiä. Juurikin kaltaisesi "vain seksi sillä mielessä" ajatusmaailman takia en ole sitten vauvaiän uskaltanut tytölle viedä mitään synttäri tai joululahjoja yms viedä mihinkään tapahtumiin kun ainahan ajatellaan että vanhempi mies ja nuori tyttö varma pedari. Poikien kanssa taas uskaltaa olla saamatta tyttöihin sekaantuminen leimaa. Kai poikiinkin voisi sekaantua mutta se ei ole ekana tuntemattoman mielessä. Siksi poikien kanssa on vähemmän vaivaannuttavaa lähtee vaikka heurekaan tms. Sanoisin että ahdistelua koskevien tai epäilevien suurin ongelma on heidän pään sisäinen.
Otitpa esimerkin. Jos sinulla on kummilapsia, sinulla lienee jonkinlaiset suhteet heidän vanhempiinsa ja heidän mielestään luotettava, ja jos olet yhtään kummihommasi hoitanut, myös ne kummilapset tuntevat sinut. Silloin ei enää ole kyse toisilleen tuntemattomista ihmisistä. Niin pimeä ei liene monikaan, että kuvittelisi kummisedän iskevän kummityttöään jos tuo lahjoja. Ellei sitten ne lahjat ole seksikkäitä alusvaatteita tai jotain muuta yhtä sopimatonta.
No sitten uskaltaa sen verran kehaista että ootpas söpön kuvan vaihtanu tuohon profiiliis, saa muutkin hyvälle tuulelle sun hymy siinä.
totalitarian.world kirjoitti:
Naiset voivat halutessaan kääntää kehutkin piilovittuiluksi joten naisille ei kannata sanoa yhtään mitään eikä heitä kannata edes vilkaista koska katsekin voidaan tulkita halutessaan ahdisteluksi.
Tämä on jotain new world orderia, painajaisyhteiskunta, dystopia ja koko ajan menee yhä pahemmaksi. Orwellin 1984 oli pelkkä vitsi nykyajan painajaisyhteiskuntaan verrattuna.Kiitos sinulle mutta söpöydestä olen kulutkin läpi elämän havitellut pitkään kauneutta.
Söpö jää aina kakkoseksi kauniille.
Onneksi ukkoseni pitää minusta itsenäni.valtakunta kirjoitti:
Kiitos sinulle mutta söpöydestä olen kulutkin läpi elämän havitellut pitkään kauneutta.
Söpö jää aina kakkoseksi kauniille.
Onneksi ukkoseni pitää minusta itsenäni.Älä havittele, sä olet hyvä just noin. Kaunis voi olla kylmällä tavalla kaunis, silleen että se on mukava ihailla muttei herätä mitään tunteita muuten. Ei kukaan oikeasti halua jääkuningatarta, se voi olla aika hankala pitkän päälle. Söpö taas on semmonen että se aina ilahduttaa, kysy vaikka ukkoseltas. Enkä kyllä yhtään ihmettele miksi pitää susta just itsenäsi jos tuolleen sille hymyilet ja sitä katselet.
Harmaaritari kirjoitti:
No sitten uskaltaa sen verran kehaista että ootpas söpön kuvan vaihtanu tuohon profiiliis, saa muutkin hyvälle tuulelle sun hymy siinä.
Sain jo kuulla seksuaalista häirintää muualta, tissikuvakin sai olla rauhassa
Harmaaritari kirjoitti:
Älä havittele, sä olet hyvä just noin. Kaunis voi olla kylmällä tavalla kaunis, silleen että se on mukava ihailla muttei herätä mitään tunteita muuten. Ei kukaan oikeasti halua jääkuningatarta, se voi olla aika hankala pitkän päälle. Söpö taas on semmonen että se aina ilahduttaa, kysy vaikka ukkoseltas. Enkä kyllä yhtään ihmettele miksi pitää susta just itsenäsi jos tuolleen sille hymyilet ja sitä katselet.
Kiitos todella paljon sinulle💕🌸💕🌸💕🌸
Harmaaritari kirjoitti:
Älä havittele, sä olet hyvä just noin. Kaunis voi olla kylmällä tavalla kaunis, silleen että se on mukava ihailla muttei herätä mitään tunteita muuten. Ei kukaan oikeasti halua jääkuningatarta, se voi olla aika hankala pitkän päälle. Söpö taas on semmonen että se aina ilahduttaa, kysy vaikka ukkoseltas. Enkä kyllä yhtään ihmettele miksi pitää susta just itsenäsi jos tuolleen sille hymyilet ja sitä katselet.
Tässä näet itse.https://keskustelu.suomi24.fi/t/15442425/aletaan-sitten#comment-95379015
Aiemmin ei ihan noin olla reagoitu”paheksuttavasta tissikuvasta”
Kyllä tuli ihan kamala olo.valtakunta kirjoitti:
Tässä näet itse.https://keskustelu.suomi24.fi/t/15442425/aletaan-sitten#comment-95379015
Aiemmin ei ihan noin olla reagoitu”paheksuttavasta tissikuvasta”
Kyllä tuli ihan kamala olo.Joo no noita aina varmaan naiset saa kuulla vaik kuin kitkettäis ja vaik miten monta metoota ois. Nuo kannattaa vaan jättää omaan arvoonsa ja ohittaa, ei ne oo kuitenkaan kaikki miehetkään tuollaisia.
Harmaaritari kirjoitti:
Joo no noita aina varmaan naiset saa kuulla vaik kuin kitkettäis ja vaik miten monta metoota ois. Nuo kannattaa vaan jättää omaan arvoonsa ja ohittaa, ei ne oo kuitenkaan kaikki miehetkään tuollaisia.
Laitetaan siitäkin naisesta linkki
https://keskustelu.suomi24.fi/t/15441849/millaiset-asiat#comment-95376795
En minä tämmöisiä jaksa.
Nämä henkilöt ovat hyvin pahoja.
Erittäin lyhyt aika saa aikaan hyvin kamalan vastaan oton.
Olen hyvin tarkkana sen vuoksi ihmisten käytöksestä ja hyvin tarkkana luonteesta.valtakunta kirjoitti:
Laitetaan siitäkin naisesta linkki
https://keskustelu.suomi24.fi/t/15441849/millaiset-asiat#comment-95376795
En minä tämmöisiä jaksa.
Nämä henkilöt ovat hyvin pahoja.
Erittäin lyhyt aika saa aikaan hyvin kamalan vastaan oton.
Olen hyvin tarkkana sen vuoksi ihmisten käytöksestä ja hyvin tarkkana luonteesta.Joo no noitahan on aina täällä, jätä muistiin vaan "peukutsulle":n kiva kommentti, se seuraava on vaan katkera vaikka sekin kyllä kertoo siitä että nättinä oot kuvassa, ei ois muuten yrittäny herjata.
- hienoahienoa
Meillä ei työpaikalla niin hirveästi naisia ole. Enpä hirveästi heille puhukaan. Parempi puhua sielläkin lähinnä mieskollegoille, kun ymmärtävät normaalia puhetta ja huumoria. Naisten kanssa kun pitäisi kaikki sanat valita niin tarkasti, niin hankalaksi menee. Kuten joku kirjoittikin, elämme ihan orwellilaisessa yhteiskunnassa nykyään. Paitsi että vasemmisto"liberaalit" ovat niitä, jotka ajavat mielen totalitarismia muihin ihmisiin. Semmoisia liberaaleja.
- TotuusSattuuQC
Hassua että varsin suurelle osalle miehistä normaali sosiaalinen kanssakäyminen naisten kanssa töissä ja vapaa-aikana ei tuota mitään ongelmia eikä heitä kukaan koskaan syytä ahdistelusta.
- gfdhfd5t54gf
TotuusSattuuQC kirjoitti:
Hassua että varsin suurelle osalle miehistä normaali sosiaalinen kanssakäyminen naisten kanssa töissä ja vapaa-aikana ei tuota mitään ongelmia eikä heitä kukaan koskaan syytä ahdistelusta.
Varsin suuri osa miehistä ei paskaakaan välitä ahdistelevatko naista vahingossa vai eivät. Jos nainen ahdistuu, mutta ei asiasta mainitse, ei ongelmaa heidän mielestään ole. Se ei silti tarkoita sitä etteikö nainen kymmenen vuoden päästä valittaisi että miehet ovat jo vuosikausia ahdistelleet häntä kommentoimalla hänen kampaustaan.
- JossainMuualla
gfdhfd5t54gf kirjoitti:
Varsin suuri osa miehistä ei paskaakaan välitä ahdistelevatko naista vahingossa vai eivät. Jos nainen ahdistuu, mutta ei asiasta mainitse, ei ongelmaa heidän mielestään ole. Se ei silti tarkoita sitä etteikö nainen kymmenen vuoden päästä valittaisi että miehet ovat jo vuosikausia ahdistelleet häntä kommentoimalla hänen kampaustaan.
Aivan ***** sama.
Kyllä se on niin että herkkuperseillä ei ole tarpeeksi ongelmia.. :D
Ei tollasia normi ihmiset ees aattele.- JossainMuualla
Ihan tämän uutisen kannustaman häiritsin seksuaalisesti ruokalan kassaneitiä.
Nuorella naisella oli vallan hurmaava hymy (ystävällinen sellainen) ja törkymöykkyilin seuraavasti:
"Harvalla naisella on hymy, joka valaisee päivän".
Nainen hymyili entistä kauniimmin.
Mutta kuten lukuisista naisten kertomuksista tiedämme, nainen oli tilanteesta niin ahdistunut ettei pystynyt huutamaan edes apua.
Näillä mennään, röh röh! - Joutavillataasjotakin
Enpähän mieti tuollasia suotta. Sanon kyllä kauniiks tai hyvännäköiseksi ketä huvittaa. Eikä ole negatiivista palautetta tullut ikinä.
En ole mikään anodis itse, mutta silti oon saanut vaan hyvää vastapalautetta, joten jatkan entiseen malliin. Jos joku pahoittaa mielensä, tai ahdistuu niin sitten se on niin. En varmalla toiste sano. Ja pidän muutenkin välimatkaa sellaiseen, jos nyt jossain sellainen pääsis käymään. Mutta enpä usko. Kerran automaatilla, kun olin nostanut kässiä, niin joku mun takana ollut arabimies kehui mun hiuksia...
Mä sanoin Täh! 😄Toivottavasti ei tule sitä päivää jolloin kaikki kehu kyseenalaistetaan sukupuolen kautta. Jos kehut toisen työtä niin vastaus tulee tyllin " tarkoititko niinkuin naiseksi/mieheksi". Jotakin tämänsuuntaista voi nähdä Tampereen yliopiston hallituksen saamasta kritiikistä. Arvostelua ei tule valittujen osaamisesta tai pätevyydestä vaan sukupuolesta.
Itse olen tehnyt varmuuden vuoksi sen linjauksen että en kehu suoraaan. Jos nainen on käynyt kampaajalla niin totean vain asian hänelle. Jos vastauksena on vain tiuskahdus niin kyllä siitä arvaa ettei jatkossa paljoa kannata henkilön kanssa keskustella. Työasiat jos on pakko; huomenet vaikka skypellä.
Jos nainen taas jatkaa siitä juttelua niin oletan että hän ymmärtää avaukseni olevan kehu ilman eri sanomista. Jos taas menee jälkeenpäin pomolle sanomaan niin yritän saada potkut varoitukseksi sillä että totesin vain asian enkä mitenkään arvostellut tai kehunut. Toki työpaikkaa silti joudun katselemaan muualta koska hankalan ihmisen maineen siitä sentään saa harteillensa.- mikäonvaikeaa
mielestäni mies hieroo pallejaan patteria vasten
jos ei tiedä vastausta esitettyyn kysymykseen?
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Naisella tisulit, kuin lehemän utarehet
Oli kyllä isot tisulit naisella, kuin lehemän utarehet, vaikka paita oli päällä, niin tisulit erottui.282973Oliko pakko olla taas tyly?
Miksi oot niin tyly mua kohtaan nykyään? Ei edes tunneta kunnolla. Katseita vaihdettu ja varmasti tunteet molemmin puoli652643Kemijärven festarit 2025
Onpas taas niin laimea meininki. Eikö tosiaan saada parempia artisteja? ☹️151714Johanna Tukiainen hakkasi miehen sairaalaan!
Viime päivien tiktok-keskusteluissa on tullut esiin, että Johanna Tukiainen on jatkanut väkivaltaista käytöstään. Hän h1281428- 1101422
- 1021417
Kukapa se Ämmän Kievarissa yöllä riehui?
En ole utelias, mutta haluaisin tietää, kuka riehui Ämmän Kievarissa viime yönä?241197Salilla oli toissapäivänä söpö tumma
Nuori nainen, joka katseli mua. Hymyili kun nähtiin kaupan ovella sen jälkeen411116Kalateltta ja Siipiteltta
Siipiteltasta ei saa ruokaa ollenkaan ja ovatko työntekijät ihan selvin päin siellä. Kalateltassa taas lojuu käytetyt la141093Jännä tunne kun ekaa kertaa elämässään tuntuu siltä
Että on tarkoitettu jollekin. Saattaahan tuo olla että on sekaisin kuin seinäkello, mutta silti tunne yhteenkuuluvuudest591005