Mave max 70kg + muut pienet maximit muis liikkeis

dasdasasdasda

Ooon 27v mies, joka käynyt salilla noin 5v vaihtelevalla tiheydellä. Yleensä sen 2 kertaa viikossa, mutta nykyisin useammin. Välillä ollut jopa puolen vuoden tauko erilaisten olkapää ja polvi vaivojen takia. Nyt vaivat ok. Aloitin puoli vuotta sitten maven ensi kertaa elämässä. Jaksoin hädin tuskin nostaa tangon 20kg yht. painoja eli kokonaisuudessaan noin 35-40kg. Tein noilla painoilla noin kk kunnes painot alkoi nousemaan. Kuitenkin mave on jämähtänyt siihen, että jaksan vireestä riippuen tehdä about 6 toistoa per sarja niin, että painoja on yht. tanko mukaan lukien 55 - 65kg. Maximia koitin niin 3 toistoa sain 75kg jolloin tekniikka alkoi olla jo selkää hajottava. Nyt siis mennyt, joku puoli vuotta mavea noin 2 kertaa kk, eikä tuon enempää nouse kuin 55-65kg. Pieniä gaineja on nähtävissä ympäri kehoa, mutta ei mitään mullistavaa. Sama juttu kyykyssä. Aloitin pelkällä tangolla ja nyt jaksan noin 6 toistoa tanko 20kg painoja eli noin 35 - 40kg. Näissä siis junnataan. Penkki oli pitkään vain 40kg enkä koskaan jaksanut enempää. Vähän aikaa sitten iskin pitkästä aikaa suoraan 60kg kokeeksi ja jaksoinkin tehdä 8 toistoa. Ruokavalio on kunnossa eli syön paljon proteiinia yms. eli ei kaloreista ole ainakaan kehittyminen kiinni, eikä yöunista. Johtuuko tämä hidas kehitys vain siitä, että lihaksien kasvattaminen on vain näin pirun hidasta?

5

378

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kjbvvnjvb

      Pari kolme jalka treeniä per viiiko ja ”ruokavalio kunnossa”??? Eli mitä syöt??

    • Pikkupökkis

      Riuhdot todennäköisesti liian isoilla painoilla ja "time under tension" aika jää niin lyhyeksi, että kehitystä ei tapahdu?

      Aloita pienillä painoilla "volyymi ohjelma". Paljon toistoja keskittyen pääliikkeisiin, kyykky, pankki, mave, kulmasoutu yms.

      Tee pääliikkeitä hitaasti keskittyen hyvään tekniikkaan pari kuukautta 3x10 sarjoja siten että paino laskeutuu nätisti 3 sekunnin ajan ja paino nousee 1,5 sekunnin ajan. Tällöin saadaan maksimaalinen kehitys treenattavaan lihakseen.

      Treenaa sellaisella teholla, että pystyt tekemään perusliikkeet 3 kertaa viikkoon.

      Tällä lähtee :)

    • kumikeijo

      Olet sekoittannut voimanoston ja bodauksen.
      Eihän lihaksen kasvatusta voi mitata mitenkään pelkillä suoritteiden painoilla.
      Ja ruokailusi on pielessä. Pahasti.

    • veeäm43

      Taustaasi ajatellen sinun kannattaa olla varsin varovainen. Oikotietä onneen ei ole.
      Edellä on erilaisia ohjeita. Joukossa hyviäkin.

      Mavessa ja kyykyssä, oikeastaan kaikessa muussakin, pyydä jotain asiasta tietoista katsomaan suoritustasi ja hae oikea tekniikka!
      Tee kaikki normaalilla, luontaisella liikenopeudella hidastelematta tai yrittämättä liikaa reuhtomista!
      Jos pelkäät selkääsi niin tee maven vaihtoehtona, tai sen kanssa vuorotreeneissä tagolla hackia!
      Kyykyssä etukyykky syvään on poikaa.
      Älä unohda myöskään koukistajia. Leuanvetoja, ylätaljaa jne.
      Ojentajapuolelle ranskista, ojentajataljaa, pystypunnerruksia vauhdilla sekä polvet jäykkinä.

      Alkuun 6 - 8 viikkoa tekniikkaa ja voimakestävyyttä. Sen jälkeen treenit uusiksi.

    • heihetkonen

      Siis miten ihmeessä aloittajan jalat on heikommat kuin kädet ? tai yläkroppa.

      Jalkakyykkyssä vähemmän kuin penkiltä,eihän tämä ole balanssissa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi

      Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit
      Maailman menoa
      98
      6138
    2. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

      STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
      Maailman menoa
      349
      5597
    3. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      52
      2649
    4. Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta

      Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852
      Maailman menoa
      104
      2056
    5. Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti

      Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT
      Maailman menoa
      107
      1768
    6. Onko kaivattusi

      liian vetovoimainen seksuaalisesti?
      Ikävä
      124
      1707
    7. Puolen vuoden koeaika

      Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro
      Ikävä
      19
      1613
    8. Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan

      Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju
      Kotimaiset julkkisjuorut
      180
      1267
    9. On todella hassua

      Ajatella että pitäisit erityisen kuumana tai seksikkäänä?
      Ikävä
      73
      1187
    10. Nuoret hakevat eläkkeelle, vaikka eivät ole olleet vielä töissäkään

      hyvin menee. Pieni vastoinkäyminen elämässä, ja heti masennutaan. Monet alle 30-vuotiaat hakevat työkyvyttömyyseläkettä
      Maailman menoa
      188
      998
    Aihe