Tärpätin pH-arvo?

kemia-koulussa-5

Miksi tärpätillä yms. liuottimilla ei ole pH-arvoa, vaan tuote(turvallisuus)selosteissa lukee aina "ph-arvoa ei sovelleta" tai jotain vastaavaa? Eikös kaikkien nesteiden pH-arvo voida arvioida sakaalalla hapan-neutraali-emäksinen?

2

4110

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kemia-koulussa-5

      Itse asiassa löysinkin jo vastauksen netistä:

      "pH-arvoa voidaan soveltaa ainoastaan vesipohjaisiin puhdistusaineisiin. Toisin sanoen pH-arvoa ei voida mitata ja soveltaa öljypohjaisiin puhdistusaineisiin, kuten öljy, diesel, bensiini, liuotinpesuaineet yms."

    • Tuossanoin

      Tärpätti on ei-polaaristen hiilivetyjen seos, jonka molekyylien välillä vaikuttavat lähinnä van der waals-voimat, joten ionit ja dipoliset yhdisteet eivät liukene siihen. Tämän vuoksi vetyionien ja vesimolekyylien muodostamien oksonium-ionien määrää kuvaavan pH-arvon ilmaiseminen ei ole järkevää.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Onnea Riikka! Työttömyys aste on nyt täysi kymppi!

      🎯 💪 Kiitoksia Riikalle ansiokkaasta työstä Suomen kansantalouden tuhoamisessa. V.Putin suljetun rajan tuolla puolen
      Maailman menoa
      114
      5142
    2. Hyvällä tuurilla Suomen väkiluku nousee 7 miljoonaan

      Vuoteen 2050 mennessä, mikäli onnistumme maahanmuuttopolitiikassa hyvin. Näin analysoi väestötieteen tohori Hiilamo. ht
      Maailman menoa
      182
      4417
    3. Riikka jytkytti työttömyyden uuteen ennätykseen!

      Erinomaista työtä jälleen kerran irvistelevältä saksiniekalta. ”Yhtä korkeaa työttömyysastetta ei löydy työvoimatutkimu
      Maailman menoa
      173
      4339
    4. Päivän Riikka: Valmet Automotive aloittaa jättimäiset muutosneuvottelut

      😭😭😭😭😭😭😭 Tämäkin vielä, Brutukseni. Että ei olisi Suomen historian pahimmat työttömyysluvut riittäneet, niin Riik
      Maailman menoa
      89
      3525
    5. Mercedes-Benzille riitti Suomen äärioikeistohallitus

      Tästä jo pari vuotta sitten varoiteltiin, että kaikki ulkomaalaiset investoijat poistuvat fasistipersujen myötä tukemast
      Maailman menoa
      16
      3264
    6. Sebu Tynkkynen vaatii Ulkopoliittisen instituutin rahoituksen leikkaamista

      kun UPI:n tutkija kritisoi Tynkkystä, Mikä Trump tuo Tynkkynen oikein luulee olevansa? https://www.iltalehti.fi/politi
      Maailman menoa
      14
      3102
    7. Keskisarja kiihotti persuja kansanryhmää vastaan

      Rikoksen vakavuutta lisää se, että Keskisarja toimii eduskuntapuolueen puheenjohtajana, jonka puheilla on enemmän painoa
      Maailman menoa
      37
      3093
    8. Kolmepäiväinen työviikko on kulman takana

      Zoomin toimitusjohtajan mukaan tekoäly alkaa olla monissa työtehtävissä niin tehokas, että ihmiset voivat pudottaa työpä
      Maailman menoa
      13
      2987
    9. Aamun Riikka: sakset tiputtavat 31 000 lasta köyhyysrajan alle

      ✂️ STM:n tuoreen arvion mukaan Riikan leikkaukset pudottavat peräti 31 000 lasta köyhyysrajan alle, kun aikaisempi THL
      Maailman menoa
      54
      2818
    10. Nuoret pois politiikasta!

      Näillä 30-kymppisillä ei ole juuri mitään elämänkokemusta. Ja tällaiset raakileet saavat huseerata ja pilata Suomen!
      Maailman menoa
      31
      1878
    Aihe