Miksi ihmeessä se nyt sidottu Ay-liikkeen jäsenyyteen kun sillä ei sen maksajan
velvollisuuksia, kun sen maksaa valtio ja työtekijä itse pidätetystä palkastaan.
Eipä silti. Yhtälailla työmarkkinajärjestelmän tiukat irtisanomissäädökset kuvaavat sitä, kuinka systeemi ajattelee työnantajan olevan lähtökohtaisesti paha ja ilkeämielinen taho, joka irtisanoo aina kun voi. Vähän niin kuin järjestelmällämme olisi ahdistuneen vasemmistolaistaiteilijan aivot. Aika pelottavaa.
Ansiosidonnainen kaikille
15
286
Vastaukset
- Valehteleva.keputrolli
Kaikki saavat ansiosidonnaista, jotka kuuluvat työttömuuskassaan. Työttömyyskassaan kuuluminen taas ei edellytä ammattiyhdistysliikkeeseen kuulumista.
Voisit sinä yksinkertainen keputrolli edes Googlata noita valheitasi, ennen kuin teet itsesi typeräksi palstalla.- kepulainen1964
ansiosidonnaista pitäisi saada kassan jäsenyydestä riippumatta, eli myös niiden jotka eivät kuulu kassaan, tulisi saada anssia
- Hiukan.outo.vaatimus
kepulainen1964 kirjoitti:
ansiosidonnaista pitäisi saada kassan jäsenyydestä riippumatta, eli myös niiden jotka eivät kuulu kassaan, tulisi saada anssia
Miksi pitäisi saada?
- kepulainen1964
koska he ovat työttömiä
- Hiukan.outo.vaatimus
kepulainen1964 kirjoitti:
koska he ovat työttömiä
Kyllähän sen verran voi jokaiselta työntekijältä vaatia, että liittyy johonkin kassaan, jos haluaa ansiosidonnaista. Ei kai ihan kaikkea tarvitse valmiina pöytään kantaa?
- kepulainen1964
ei tuollaista voida vaatia, koska monet pitkäaikaistyöttömät eivät kuulu kassaan
tottakai anssi kuuluu myös pitkäaikaistyöttömille
ja anssi kuuluu myös yrittäjille ml. maanviljelijät
kepu pyrkii siihen että yrittäjille tulee täysi työttömyysturva ansseineen kaikkineen - saikuttaja_pro
annan esimerkin
huhtikuussa viljelijä tekee kevät kylvön, ja korjaa sadon elokuussa. Elokuussa hän kääntää pellon, ja työt on sitä myöten ohi. Maanviljelijä ilmoittautuu työttömäksi, ja nostaa talvikauden anssia. Sitten keväällä taas kertoo työkkärille että töitä on taas kesäkauden ajan.
Näin monet toimivat esim rakennusalalla, joten on oikein että myös maanviljelijöillä on siihen oikeus
Lisäksi maanviljelijöille tulee olla täydet sairauslomat jos on nuhaa , niin saikulle täydellä palkalla
- redrum
Yhteiskunta maksaa ansiosidonnaista työttömäksi jääneelle 400 päivää ja kun on yhteiskunnan suurin pummi maanviljelijä eli kommunisti on yhteiskunnan maksama ansiosidonnainen 40 vuotta ja sukupolvesta toiseen eikä velvoita mihinkään vaan on vastikkeeton omistamiseen perustuva ei työntekoon.
- Riku.Aalto
Minä saan joka vuosi miljoonia vuokralaisten varoja verovapaasti. Olen nääs Ahne.
- Tyhmyys.päällimmäisenä
Tyhmä sinä valehteleva keputrolli olet!
- agraarikommarit
Maatalousloiset ja muut kepulaiset rikolliset kavalsi nuorisosäätiön tyhjiin nyt itkevät kun joku taho harjoittaa lain mukaista asuntojen vuokrausta. Jo Suomen maatalous on rikos yhteiskuntaa vastaan sen häikälemättömän Suomea köyhdyttävän laiskuuden takia. Suomessa on maatalous tuet kuusinkertaiset eu:n keskiarvoon nähden eli suomalainen yhteiskunnan syöpäläinen maatalousloinen on kuusi kertaa laiskempi kuin yhteiskunnilleen ja mailleen kannattavaa työtä tekevät oikeat maatalousyrittäjät muualla euroopassa , sitä ne vastikkeettomat maailman suurimmat maataloustuet tekee, laiskistuttaa jopa vielä lisää tunnetusti työtävieroksuvia suomalaisia maatalouselättejä.
Minulla on parempi ehdotus. 1000 euroa kuussa jokaiselle, verottomana. Tämä tekee 66 miljardia vuodessa. Muut tuet pois. Palkasta, liikevoitosta ja osinkotuloista ym. maksettakoon 60% veroa.
Näineen kaikki työhaluttomat poistuvat työmarkkinoilta ja työhaluiset saavat himoitsemaansa hilloa sämpylälleen sen minkä tahtovat. Työhaluisia kyllä riittää. Näineen joku voisi tehdä esim 500 euroa kuussa tiliä, josta jäisi 200 hillopurkkiin ja pipareihin.
Eläke soisi olla tasaeläke, sekin 1000 euroa per lärvi kaikille puhtaana käteen kuussa, maasa tai missä mieliikin oleskella... Ja tietysti muut tuet pois. Jos ihminen on köyhä ja pipi, pidettäköön hengissä yhteiskunnan varoin.
Rikkailta otettakoon liika pois ja laitettakoon yhteiseen kassaan. Kansalaistileistä, Natosta sun muusta potaskasta haaveilevat lähetettäköön kivaleirille määräämättömäksi ajaksi. Kivaleiri perustettakoon keskelle Keski-Suomen laajoja preerioita missä paikassa he voivat keskenään kilvoitella kansalaispisteistä, leikkiä Natoa puupyssyillä ja pyydystää särpimikseen villinautaa, kalaa, lintua, desantteja ja saikkea muuta minkä tarpeelliseksi näkevät, puujousilla luonnollisesti.
Minä se vaan hölisen, muut saa selittää :-)- FaktaaPankkikselle
Aina herää epäilys kun "majuri" kirjoittaa kieliopillisesti oikein. Tuoltahan Riku Siivosen kolumnista suurin osa tekstistä olikin kopioitu eikä kopioitu osa tietenkään millään tavalla liity aloittajan otsakkeeseen tai asiaan.
https://yle.fi/uutiset/3-10517310 - googletusta
Työttömyyskassoja ovat esimerkiksi Yleinen työttömyyskassa (YTK), IAET-kassa, Julkisten ja hyvinvointialojen työttömyyskassa (JHL), Posti- ja logistiikka-alan unioni (PAU), Metallityöväen Työttömyyskassa, Super työttömyyskassa, ERTO
Valtio kustantaa työttömyyskassojen kulut. Kassat tilittivät työttömyyskorvausetuuksina vuonna 2014 noin kolme miljardia euroa. Samaan aikaan kassat keräsivät jäsenmaksuina vain 190 miljoonaa euroa. Työttömyyskassojen osuus työttömille maksetuista etuuksista on vain noin 5,5 prosenttia, loput maksaa valtio eri instituutioiden kautta.
Työttömyyskassoilla on siis hallinnassaan miljardiomaisuus, joka voidaan antaa maanviljelijöille ja työttömille. - liiterirunkkarit
Maataloustuki kaikille myös, jos suomalainen maksaa vauvasta vaariin 100 euroa/kk maataloustukea on se jaettava suoraan perheille yksin elävälle 100 eur/KK ja kahdeksan hengen perheelle 800 eur/KK jne... Kun navettaryssät mainostaa vastikkeettomien sosiaaliavustuksien (jotkut kutsuu myös maataloustuiksi) olevan kuluttajia varten niin näin se palvelisi kuluttajia parhaiten. Navettaryssät nostaisivat hintansa millä tulevat toimeen ja kun kehuvat olevansa yrittäjiä(oikeasti kommunistejä) silloin markkinat määräisi mitä ihmiset ostaisi , eli hinnat ilman tukia markkinaehtoisiksi. Ei pitäisi olla mitään pelkoa menekistä vaikka olisi puolta kalliimpaa kun suomalainen navettaryssähän tekee maailman puhtainta super ruokaa , sehän vietäisiin käsistä jopa tapeltaisiin kuka kerkee saamaan? Mikä estää kommunistiyrittäjiä???? kun haluatte kokoajan tuista eroon?????
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persujen mukaan rasismi on huumoria
Vaan kun koomikko kutsui Halla-ahoa fasistiksi, niin piti haastaa oikeuteen. Mihin se huumorinitaju yhtäkkiä hävisi? ⠀2686658Rasismia kaikkialla näkevät ovat Suomen tyhmimpiä ihmisiä
ja monillahan kuluu myös mielialalääkkeitä, eli päässä on ongelmia. Mutta he eivät tajua kuinka paljon ja ihan todellis2236229Ei kahta sanaa etteikö Petteri Orpo hyväksy rasismia
Koska jatkaa hallituksessa rasistisen perussuomalaisiksi itseään kutsuvan puolueen kanssa. Se on Petteri Orpon arvomaai385643Mitkäs nuorisoporukat ovat toisia nuoria ryöstelleet (selvää rassismia)
No poliisi kertoo, että maahanmuuttajataustaisia ovat, ja isot porukat sillä yhden suomalaisen uhrin kimpussa on ollut j1514978Pitkän linjan yritysjohtaja: Suomen tapahtumat eivät ole Aasian kärkiuutinen
Viimeaikaista kohua on käytetty sisäpoliittisena lyömäaseena, Thomas Zilliacus sanoo. – Koska asiaa kuitenkin kommentoi303785Hallitus on kaadettava ja Orpon on erottava
Mikään muu hallitus ei ole oman elämäni aikana tuhonnut näin paljon tämän maan taloutta ja työllisyyttä sekä suomen main1953719Lasse Lehtonen vaatii persuja pyytämään anteeksi aasialaisilta
Persut ova romahduttaneet Suomen maakuvan parissa päivässä negatiiviseksi rasismillaan ja se alkaa vaikuttamaan jo Suome1313445Demarit ovat oikeasti törppöjä eli heikkoälyisiä
ja todistavat sitä päivittäin täällä lapsellisilla jutuillaan. Kauheasti on hehkuttaneet kuinka demarien kannatus vaan43133HS 12/25 kysely: persut romahti, demarit raketoi
Kyyti on kylmää persuleirissä, saattaa vetää siellä silmätkin viirulleen. Sen sijaan SDP:n puoluetoimistolla voidaan pok333133Rasismi rapauttaa Suomen mainetta ja hallituksen hiljaisuus pahentaa vahinkoa
Finnairin viesti Japanista on pysäyttävä: suomalaisen politiikan rasismikohut heijastuvat suoraan matkustuspäätöksiin ja3322785