Ei enää Espresso Houseen

JaakkoUim98

Espresso house Lauttasaaressa ei ottanut käteistä vastaan. Viimeinen kerta kahvilassa. Wayne´s Coffee vieressä olikin oikein kiva paikka.
Välttäkää näitä ikäviä kokeiluja joissa on jotain aika outoa taustalla. en ymmärrä.

4

3776

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kiinnostunut1999

      Nyt kuulema ottavat taas rahaa vastaan espresso house lauttiksessakin. Mitä venkoilua tämä on?
      Haluaisin listan Tukholman Espresso House kahviloista joissa käy käteinen. Luin tai kuulin että puolet siellä olevista kahviloista ottaa käteistä ja puolet eivät ota. Missä lista? En käytä kortteja lainkaan joten tiedolla on merkitystä. Starbuckseissa käy käteinen aina, mutta en aina jaksa heillä asioida.

    • eimuutakuinlisääpaskaa

      Hihistelijöitä kaikki tyynni, joille tikitaalisuus on noussut hattuun eli kaikki pitäisi hoitua bittien kautta, mutta kun järjestelmähäikkää tai sähkökatkoa pukkaa niin millä vitulla maksat - et niin millään, edes käteisellä kun kassa ei voi lukea viivakoodia ja näin kaikki on seis ja ihan varmaan juuri joulun alla näitä häikkiä tulee koettua yhä enemmän.

      Digitaalisen maksamisen unelmia eli tupla-laskutuksia, toimimattomia kortteja, lähimaksujen skimmauksia jne.. ja tämä on ns. halvempaa, nopeampaa ja helpompaa maksamista - no ainakin kadottaa fyffensä ja kukaan ei niitä takaisin tilitä.

      Jäitä hattuun ja varsinkin perseen alle - miettikää ensin vähän ja rynnikää markkinoille vasta sitten eli mitä maksaa, miten maksaa, luotettavuus, väärinkäytökset jne... käteinen lyö vieläkin noi kaikki maksuvälineet laudalta ollen varma, väärentämätön, täsmällinen, riittävä...kuluja tuskin muodostuu sen enempää kuin tikitaalisten maksuvälineiden varmennusten ylläpidosta, sähköisestä siirrosta, järjestelmien kehittämisestä ja ylläpidosta jne...

      Sähköinen maksaminen on samanlainen tsoukki kuin sähkö-autot - muutaman vuoden jälkeen maailma tulee törmäämään uskomattomaan saastemäärään vain ökölögisyyden harhoissa - miten paljon mineraaleja ja maa-metalleja niiden tarvitsemat akut tarvitsevatkaan, miten paljon niiden tuottaminen aiheuttaakaan ympäristöpäästöjä ja mitenniiden jälleenkäsittely onkaan järjestetty eli pieni kinkki-kylä sulattaa metallit "ympäristöystävällisesti" aivan kuten myös aikoinaan HP:n ja Applen elektroniikka-saasteet pois nähtäviltä.

      Tosiasiassa sähköauto-intoilu tulee lyömään vasten virheiden kasvoja ja lujaa.

      • nähkäätodellisuus

        Juuri näin - digitaalisuus ei sittenkään pelasta maailmaa vaan saattaa sen yhä pahempaan ahdinkoon.

        Kun edes joku taho huomaisi asian tai edes kehtaisi tuoda sen framille.

        Tuntemattoman sotilaan Rokan sanoin - "kaikk o ment" ja samaa mieltä itsekin kapulan hinkkaajien seassa tallattaessani - ei niikuin vain olla totta, että enemmistö kansasta on lähinnä psykiatrisen hoidon tarpeessa riippuvaisuudestaan.

        Välillä sitä vain ihmettelee maailman menoa ja yhä sairaammaksi sen toteaa - tikitaalius ei tee maailmasta parempaa vaan sairaannuttaa loputkin kansasta.


    • Anonyymi

      Mikä tätä kahviketjua vaivaa. Onko omistajat rahanahneita. Aina kun on suuri ketju niin on paljon ongelmia. Itse suosin pieniä kahviloita

    Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Orpo hiiri kadoksissa, Marin jo kommentoi

      Kuinka on valtiojohto hukassa, kun vihollinen Grönlantia valloittaa? Putinisti Purra myös hiljaa kuin kusi sukassa.
      Maailman menoa
      118
      6346
    2. Lopeta jo pelleily, tiedän kyllä mitä yrität mies

      Et tule siinä onnistumaan. Tiedät kyllä, että tämä on just sulle. Sä et tule multa samaan minkäänlaista responssia, kosk
      Ikävä
      381
      6167
    3. Nuori lapualainen nainen tapettu Tampereella?

      Työ­matkalainen havahtui erikoiseen näkyyn hotellin käytävällä Tampereella – tämä kaikki epäillystä hotelli­surmasta tie
      Lapua
      69
      6030
    4. Tampereen "empatiatalu" - "Harvoin näkee mitään näin kajahtanutta"

      sanoo kokoomuslainen. Tampereen kaupunginvaltuuston maanantain kokouksessa käsiteltävä Tampereen uusi hyvinvointisuunni
      Maailman menoa
      344
      3972
    5. Lidl teki sen mistä puhuin jo vuosikymmen sitten

      Eli asiakkaat saavat nyt "skannata" ostoksensa keräilyvaiheessa omalla älypuhelimellaan, jolloin ei tarvitse mitään eril
      Maailman menoa
      145
      2375
    6. Ukraina, unohtui korona - Grönlanti, unohtu Ukraina

      Vinot silmät, unohtui Suomen valtiontalouden turmeleminen.
      Maailman menoa
      4
      2355
    7. Orpo pihalla kuin lumiukko

      Onneksi pääministerimme ei ole ulkopolitiikassa päättäjiemme kärki. Hänellä on täysin lapsellisia luuloja Trumpin ja USA
      Kansallinen Kokoomus
      120
      1411
    8. Onko täällä helmessä tapahtunut vakava rikos?

      Onko kuullut kukaan mitään.
      Haapavesi
      12
      1251
    9. Miten kauan sulla menisi

      Jos tulisit mun luo tänne nyt kahvinkeittoon?
      Ikävä
      187
      1098
    10. Miksi me oikein

      Rakastuttiin?
      Ikävä
      59
      897
    Aihe