Tutkijat hämmästelevät ja kumastelevat mistä tämä värtähtely johtuu.
Onko kysessä sukellusvenho, maanjyristys vai mikää??
Ehei. Ei ole mikään noista vaan värähtely johtuu lisääntyvistä gravtaatioaalloista minkä meret "aistii" ensimmäisenä.
Maapalloa on lähestymässä joku iso, todella iso objeti. Mustisaukko, netroonitähti tai muu vastaava minkä vaikutus näkyy jo nyt maapallolla vaikka oletettavasti matkaa itse kohteella on autinkokuntaan vielä joitakin valovuosia.
Mystistä värähtelyä ympäri maapalloa
10
313
Vastaukset 10
- planeetta_ei.kirj
Jyminän lähde on Afrikan itäpuolella melko pienellä alueella.
- Siitäsevaan
Neerekit harjoittelee viidakkorummuilla samaan tahtiin ympäri Afrikkaa.
Ovat kaikki lähdössä Euroopan kiertueelle. - HuolestunutKansalainen
Rutkijat ehtottaa tuiki tavanomaista magneetisten napatyräysten vaihtelua: https://en.wikipedia.org/wiki/Geomagnetic_reversal
(Neerekit onpi lakossa, eivät trumputa. Eutruuppaan tulevatten kyllä) - LIGO-ja-GRACE
Juuei. Jos olisi gravitaatioaaltoja havaittavissa merten jyminäksi asti niin ne olisi LIGO:lla eli erityisesti gravitaatioaaltojen havaitsemiseen rakennetulla mittalaitteella nähty moneen kertaan. Merien jyminää aiheuttavina ne näkyisivät myös GRACE gravitaatiosatelliittien mittaustuloksissa.
"Juuei. Jos olisi gravitaatioaaltoja havaittavissa merten jyminäksi asti niin ne olisi LIGO:lla eli erityisesti gravitaatioaaltojen havaitsemiseen rakennetulla mittalaitteella nähty moneen kertaan. Merien jyminää aiheuttavina ne näkyisivät myös GRACE gravitaatiosatelliittien mittaustuloksissa."
Huoltotauolla olevat laitteet eivät keskimäärin ole kaikkein luotettavimpia gravitaatioaaltojen (tai edes gravitaation) havaitsijoita. LIGOLLA on ollut testiajoja marraskuussa, mutta tieteellinen havaintojakso "03" alkanee vasta vuoden 2019 helmikuussa.
GRACE- satelliittien erinomainen työ puolestaan päättyi jo varsinaisesti v. 2017 joulukuussa, kun GRACE-2 pudotettiin akun varauksen loppumisen takia 24. 12. n. klo 00:16 UTC- ja GRACE-1 sitten 10.3. 2018 n. 06:09 UTC.
(GRACE-FO:n [GRACE Follow-On-satelliitin] uskotaan aloittavan tiedetyönsä vuoden 2019 tammikuussa.)
Olen täsmälleen samaa mieltä siitä, että merten jyminä olisi toki havaittu. En kuitenkaan pidä uskottavana että sitä olisi havaittu esimerkiksi satelliiteilla, jotka oli jo pudotettu tai gravitaatioaaltoja havainnoivilla laitteilla, joilla tehtiin (jos tehtiin) korkeintaan koeajoja, ei tiedehavaintoja.
Hieno aloitus. Niin persiistä kuin se selkeänä trollauksena olikin, se antoi lukijoille taas kerran tilaisuuden päteä ja tuntea itsensä fiksuksi... vai antoiko sittenkään?- planeetta_ei.kirj
Aloitus mahdollistaisi kyllä paljon enemmän, kuin mitä siitä on saatu toistaiseksi aikaan. Esimerkiksi taimuuvastaavakin on vielä kokonaan avaamatta ja käsittelemättä.
- Hotspot-ja-järinää
Komorien saariryhmän itäisimmän saaren itäpuolella alkoi järistelykausi toukokuun lopussa ja harventuneet järinät ovat siirtyneet länteen päin hieman matalamman meren alueelle. Siellä pohjalla on todennäköisesti vedenalainen tulivuorenpurkaus, joka aiheuttaa värähtelyä, vaikkei mitään yllä näkyvästi pinnalle asti.
https://keskustelu.suomi24.fi/t/15299156/mayotte-komorien-saaristossa - buranaamereen
https://www.emsc-csem.org/Images/EVID/66/668/668094/668094.regional.seismicity.jpg
Kaikee sitä päätä vaivataan... Maaapallo sairastaa.- niinjuuri
Niin kauan kuin potilaalla on syke, niin ei ole suurempaa hätää.
- Pahatauti
Kyllä minullakin on viisari alkanut kovasti värähtelemään näin joulun aikoina aina ennenkin.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"
Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va1062205- 103886
- 66823
- 46800
Mitä tapahtuu?
Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???21736Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...
...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha517716Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti
Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk76640- 64615
Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen
Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik23580- 57551