En pääse jyvälle puoluepolitiikasta

psgalkgr

En kykene varauksetta kannattamaan mitään nykyään olemassaolevaa puoluetta. Esim. vasemmisto on oikeassa talousasioissa, perussuomalaiset maahanmuuttokysymyksissä ja vihreät ympäristönsuojelussa ja kokoomus yksilönvapauksissa. Mikä neuvoksi? Tuntuu että jokaiseen aatteeseen sisältyy sekä myönteisiä että negatiivisia piirteitä tai kantoja. Esim. maahanmuuttokriittisyys liittyy jostain käsittämättömästä syystä hyvin usein yhteen arvokonservatismin kanssa jossa vastustetaan esim. sukupuoli- ja seksuaalivähemmistöjen oikeuksia ja kumarrellaan suurpääomaa.

9

988

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • AriWigelius

      Jos ei osaa päättää voi jättää tyhjän lapun, suosittelen

    • lszogty
    • pwegtnigk
    • selitäppässe

      Muslimit ku rukoilee suuressa moskeijassa , kaikilla jalkapohjat perässä olevan nenässä - miten selitettävissä ,siis kaikki haistattelevat toisillensa ? -hä mitäh

    • gfds

      Liität vaan itse maahanmuuttokriittisyyden käsittämättömiin asioihin. Kyse on yleensä siitä, että työvoimaa on ihan tarpeeksi omasta takaa ja että jos näin ei ole, niin miksi ei oteta ihmisiä töihin vaan sosiaaliturvaa nauttimaan. Järkevissä maissa ei oteta ketään maahan, ellei ole ensin työpaikkaa tiedossa. Muuten ihmiset joutuvat elättämään tyhjäntoimittajia eikä siitä kukaan pidä.

    • kosdgdg
    • niinjuuri

      Äläkä edes yritä ennen vaaleja, kun kaikki puolueet valuttavat hunajaa kansalle.

    • Anonyymi

      Vastaisin tuohon alkuperäiseen kysymykseen. Tässä edellä nämä Persuilijat esittää taas maahanmuuttoa syyksi kaikkeen. Tosiasiassa maahanmuuto alkaa olla välttämättömyys, ei sen merkitys ole edes mainittavan arvoinen.

      Tosiaan, olet oikeassa. Politiikassa joutuu painottamaan itselle sopivia asioita. Tosin karkeasti voi sanoa, että yhteiskuntien paremmuusjärjestys paljastuu siitä, mikä on sen heikoimman ihmisen asema.

      Jos tarkkoja ollaan, voi yhteiskuntaa johtaa ilman politiikkaa. Pelisäännöt voi rakentaa siten kuin ne ovat vaikka jalkapallopelissä. Tällä tavalla yhteiskunta välttyy myös poukkoilulta, jota tapahtuu kun valta vaihtuu ja mennään taas toiseen suuntaan.

      Jos antaisin yhden neuvon, se on tämä; älä ainakaan tee päätöksiä puolueen valintaan jonkun maahanmuuton perusteella.

      Tämä on samanarvoista kuin joskus Suomessa mentiin tappelemaan naapuripitäjän nakkikioskille. Maahanmuutolla ei ole mitään merkitystä yhteiskunnan menestyksen kannalta. Muussa tapauksessa joku Ruotsi ja Saksa olisivat köyhiä maita. Talouden kannalta sillä näyttä olevan vain positiivinen merkitys.

    • Anonyymi

      Mitään puoluetta ei kannata enää äänestää, koska demokratia Suomessa on muisto vain. Kansaa petetään ja samat ihmiset ovat oikeasti aina vallassa joitakin merkityksettömiä julkkisia mukaan lukematta. Äänestät tai et lopputulos on sama.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. IL - Kansanedustaja tehnyt ITSEMURHAN eduskuntatalossa!!

      "IL:n tiedot: Kansanedustaja tehnyt itsemurhan Eduskuntatalossa Iltalehden tietojen mukaan kansanedustaja on tehnyt its
      Maailman menoa
      399
      8666
    2. Eemeli Peltonen teki itsemurhan eduskuntatalossa

      Kevyet mullat sitten vaan. Ei mulla muuta.
      Maailman menoa
      168
      3021
    3. Kuka pistetty kylmäksi

      Ketähän joutunu puukkohipan uhriksi? Tietääkö kukkaan?
      Kajaani
      16
      1413
    4. Oletko samaa mieltä

      Että on parempi olla erillään?
      Ikävä
      76
      1038
    5. Mietin että

      Onko tarinallamme vielä luvussa tilaa kohtaamiselle vai jääkö se tähän.
      Ikävä
      68
      1017
    6. Postilaatikoista

      Tuntuu kaikki tietävän tekijän/tekijät, mutta miksi nimiä ei julkaista???
      Kihniö
      27
      975
    7. Sylikkäin.

      Sylikkäin, suudellen. Milloin haluaisit näin nainen tehdä ? Vain häntä ajatellen 😘. Tietenkin jos häntä asia kiinnosta
      Ikävä
      62
      940
    8. Nainen arvaa kuka

      En ikävä kyllä elä enää pitkään
      Ikävä
      55
      923
    9. Sano nyt kiertääkö

      Huhut meistä tai jostain muusta?
      Ikävä
      65
      880
    10. Eemeli Peltosen viimeinen postaus Facebookissa!

      "Olen ollut kevätistuntokauden viimeisillä viikoilla paljon poissa eduskuntatyöstä. Sain toukokuussa hyvää hoitoa HUSiss
      Maailman menoa
      73
      864
    Aihe