Mua pelottaa jutella voimistelusta vanhempien kanssa

Selssu

Oon kymmenen vuotias ja haluisin alottaa telinevoimistelun mut mua pelottaa jutella siitä mun vanhempien kanssa ja haluisin alottaa sen niiiiiiiin paljon

3

114

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • voimistelija

      mikä sua siinä pelottaa

    • 25vAuttaja

      Itsellä oli sama lapsena. Vanhemmille oli vaikea puhua. Mitään ei uskaltanut kokeilla koska vanhempani olivat todella kieltäviä ja vaikeita keskustella.

      Joten en puhunut ja en tehnyt.

      Nyt olen 25 vuotias neitsyt nainen, en pysty hoitamaan itseäni. Vaikea laittaa housut jalkaan. Suomessa kukaan ei uskalla katsoa vaikka laittaisinkin housut jalkaan. Kaikki tuntuu turhalta. En pysty kouluun menemään. Ei työpaikkaa. Syrjäynyt täysin. En pysty kokeilemaan uusia asioita, lähtemään pois paikkakunnaltani, ei ole kavereita ja viimeinen keskusteluni oli psykiatrisessa sairaalassa.

      Älä. Ikinä. Tee samaa virhettä kuin minä. Välttelevyys EI OLE IKINÄ VAIHTOEHTO. Puhut vanhemmillesi nyt heti! Loppuun saakka käytte läpi sun voimistelun ja jos ne kieltää. Pyydät uudestaan. Ja Uudestaan. JA UUDESTAAN. Älä luovuta. Jos luovutat nyt, luovutat elämässä yleensä myös. Älä kysy neuvoa kuraattoreilta, älä kysy neuvoa herkiltä ihmisiltä. Joissain asioissa pitää vaan kasvattaa itsetunto ja rohkeus JA MENNÄ NIITÄ PÄIN. Puhut vanhemmilesi ja se on PISTE.

    • 60vsoon

      25 vuotiaanakaan peli ei ole pelattu.
      Pikkuaskelin - liikuntaharrastus on ensimmäinen askel parempaan tulevaisuuteen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      91
      2551
    2. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      67
      1475
    3. Kyläkauppias ajoi kännissä töistä kotiin

      Ei edes kallis auto estä humalassa ajamista, vaikka luulisi alkolukko olevan sellaisessa jo vakiovarusteena. https://ww
      Maailman menoa
      86
      1467
    4. EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!

      Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje
      Maailman menoa
      13
      1208
    5. Miks me oikein

      Rakastuttiin vaikka kaikki on mahdotonta?
      Ikävä
      81
      943
    6. Kiitos upeasta palvelusta kukkamyyjä

      Kiitos sinulle upea kaunis kukkamyyjä Kuhmon torilla 🌹 Upea iloinen asenteesi ja kaunis hymysi pelasti päiväni ❤️ Jäi
      Kuhmo
      16
      930
    7. Ratikka Turkuun

      Ei hyvä. Ja syy on siinä , kukaan ei osaa suunnitella oikeaa reittiä. Pitää huomioide, kiskoja sijaintia ei voi muutta
      Turku
      110
      830
    8. Miehet trikoissaan

      On se kauhian näkköistä, kun miehet tiukossa trikkoissa juoksentelloo ja mulukku paestaa trikkoijjen läpi. Kahtokkee pe
      Suomussalmi
      39
      828
    9. Nainen, mikset lähetä

      miehelle viestiä? Tiedän, että sulla on asiaa ja kysyttävää.
      Ikävä
      54
      793
    10. Rakastan sinua

      Yhä.
      Ikävä
      30
      726
    Aihe