Aika ja alkuräjähdys

Aikaa, tai paremminkin ajankulun nopeutta, pidetään muuttumattomana elementtinä vakio-olosuhteissa, näin ymmärrän. Poikkeuksena massakeskittymien aiheuttama ajan hidastuminen jne.
Aikaa alkuräjähdyksestä nykypäivään pidetään siis 14 miljardin vuoden pituisena "vakioaikaisena" tapahtumana.
Toisaalta taas voitaisiin ajatella niinkin että aika olisi hetkeä ennen alkuräjädyksessä käytännössä hidastuneena nollaan eli pysähdyksissä ja aika vapautui alkuräjähdyksessä hurjaan nopeuteen mikä hiljalleen hidastui meidän aikakäsityksemme mukaiseen vakioaikaan.

PS. Tämä siis vain minun henkilökohtaisena "vaihtoehtoisena totuutena", kertokaa toki miten tiede ja alan harrastajat tämän "kerettiläisen" arvion kumoaa. En jää tätä ajatusta tänne OSP:nä trollaanmaan vaikka en ajatukselleni vastakaikua saisikaan.
1165
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

Jos aikaa ei ollut.
Niin alkoi räjähdyksessä.
Ja loppuu kun räjähdys jälkimainingeissa on ohi.
Sitte voi tulla uusi räjähdys. Tms.
Siis isossa kuviossa.
Edestaa...
Ja kuka tätä ohjaa ja miksi?
Ja ei siihenkään syytä tarvitse olla.
Vaan räjähtää, laajenee, ja romahtaa, ja palaa alkuun,, jne,, toistuu tai ei...

Äänestä

Ensimmäinen virke menee pieleen. Jos ajan kokija liikkuu, hänen aikansa kulkee hitaammin kuin paikoillaan olijan, verrattuna paikoillaan olijan aikaan. Sekunti on siis aina saman mittainen omasta kellosta katsottuna, mutta eri nopeuskoordinaatiosta katsottuna eri mittainen. Se on vähän monimutkainen juttu, mutta lukemattomilla kokeilla varmistettu jo yli 50 vuotta sitten.
Tässä viihdyttävä, kansantajuinen video asiantuntijalta:
https://www.youtube.com/watch?v=7ZlIoleJkHI&t=1321s

Äänestä
  • Massa ja liike ovat ajanopeuteen vaikuttavia tekijöitä jne. En sitä yritä kieltää vaikka vaikka niin ajatukseni ymmärsit.
    Ajatukseni koski "universaalia" aikaa, Millä todistamme että aika universaalilla tasolla oli yhtä nopeaa 12 miljardia vuotta sitten kuin nykyään.

    Äänestä

  • Vaikeaa sanoa miten sen voisi todistaa suuntaan tai toiseen, siitä kun on kulunut niin kauan, eh, aikaa. Tiede ei tietääkseni tunne mekanismia, joka tekisi 12 miljardia vuotta vanhasta ajasta erilaista.

    Äänestä

Mitenkäs sinä mittaat tuota "ajankulun nopeutta"? Mihin sinä johonkin kulunutta aikaa vertaat? Johonkin toiseen aikaanko???

Äänestä

Luin ensimmäiset sanat ja siitä sai sen käsityksen, että aika olisi itsenäinen ulottuvuus.
Se on sitä vain mitään ymmärtämättömille.

Äänestä

Ajan nopeus on yhtä kuin valonnopeus, eli se on vakio.
Jos universumin aika olisi sen syntyhetkillä rientänyt nopeampaa kuin nykyisin olisi myös kaikkien muiden tekijöiden atomitasoa pienempienkin toimia nopeutetulla aikataululla.
Muuten yhtälö on mahdoton ja silloinhan myös tässä nopeutuneessakin ajassa kaikki olisi tapahtunut ajallaan . Vertailukohde "universaalinen aika" kun ei ole olemassa muuten kuin meidän omassa aikamääritteessämme.

Äänestä
  • Entä paikalliset ajan hidastumat, eikö yhtälön pitäisi päteä myös ajan paikallisessa hidastumisessa ?

    Hidastuuko massiivisen naapuritähden pinnalla ajan lisäksi myös fotonien poukkoilu ja atomien värähtely?
    Onko fysiikan ja matematiikan kirjoissa käytetty "universaalinen aika humpuukia?

    Äänestä

Aika on illuusio. Sitä emme ollenkaan havaitsisi, jos maailmankaikkeus ei pyrkisi kohti suurempaa kaaosta, eli jos entropia ei kasvaisi. Hän joka kaiken on alkuun saattanut ja joka kaiken liikuttaa, on itse ajan ulottumattomissa.

Äänestä

Maailman kaikkeus laajeenee vakionopeutta...eli valoa nopeammin ...taas universumin sisällä valon nopeus on maksimi nopeus. Mitä nopeammin liikut sitä hitasmmin aika kulkee...fotonilla aika on käytännössä pysähtynyt..eli jos inflaation jälkimainingeissa syntyi fotoni joka nyt yrittää saada kiinni laajentuvaa maailmankaikkeutta koskaan sitä saavuttamatta. Koska fotonilla ei ole aikaa..sille sen kuolin hetki ja syntyhetki on sama...onko fotonin kannalta maailmankaikkeus edes olemassa

Äänestä

Aika on suhteellista, eli sillä ei ole merkitystä miten määritämme ajan pituuden alkuräjähdyksestä nykyisyyteen, ei silläkään ole merkitystä laajeneeko maailmankaikkeus, kiihtyen, hidastuen vai vakionopeudella. Määritelmämme ajasta on aina paikallinen; kuten on aikakin, paikallinen ja suhteelinen.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


vaihtoehtoinen.totuus kirjoitti:

Aikaa, tai paremminkin ajankulun nopeutta, pidetään muuttumattomana elementtinä vakio-olosuhteissa, näin ymmärrän. Poikkeuksena massakeskittymien aiheuttama ajan hidastuminen jne.
Aikaa alkuräjähdyksestä nykypäivään pidetään siis 14 miljardin vuoden pituisena "vakioaikaisena" tapahtumana.
Toisaalta taas voitaisiin ajatella niinkin että aika olisi hetkeä ennen alkuräjädyksessä käytännössä hidastuneena nollaan eli pysähdyksissä ja aika vapautui alkuräjähdyksessä hurjaan nopeuteen mikä hiljalleen hidastui meidän aikakäsityksemme mukaiseen vakioaikaan.

PS. Tämä siis vain minun henkilökohtaisena "vaihtoehtoisena totuutena", kertokaa toki miten tiede ja alan harrastajat tämän "kerettiläisen" arvion kumoaa. En jää tätä ajatusta tänne OSP:nä trollaanmaan vaikka en ajatukselleni vastakaikua saisikaan.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu