Kasvisöljy-kookosöljyä kattilan pohjalle, kohtuullisesti esim. 3 rkl ja sitten ne maissinjyvät sinne, kattila kiinni ja keskilämmöllä odottamaan, että paukkuminen alkaa.
Pientä ravistelua välillä, että kaikki jyvät poksahtavat. Sen jälkeen kulhoon ja kevyesti suolaa, esim. hienoa merisuolaa. Maustaakin voi jos haluaa, esim. chiliä ripsaus, jos tykkää tulisemmasta. Muista sammuttaa liesi.
Sitten se kysymys: karotonoideja ainakin näyttäisi olevan, mutta osaako joku sanoa, onko ravintoarvoja, merkittäviä antioksidantteja esim. kuten väitetään ?
Mitä elimistö tykkää popcorneista ?
Popcorn terveellistä vai ei ? Paukkumaissi siis
7
288
Vastaukset
- kerranviikossapaukkuu
Kasvis-kookosöljy? Miksi kun parempiakin öljyjä tähän hommaan löytyy, esim maapähkinäöljy.
Paukkumaissi sisältää maissia, öljyä ja suolaa. Noin 60% hiilareita, proteiinia suunnilleen saman verran kuin rasvaakin. Energiaa noin 400kcal/100g.
Jos ei syö joka päivä eikä ämpärillistä kerralla niin tuskin huonoin valinta.
Antioksidantit ymv voit unohtaa, ei popcornia syödä sen takia, että se olisi erityisen terveellistä, vaan sen takia, että se on hyvää.- einiinpahaa
Itseasiassa popcorn on täysjyvämaissia eli hyvinkin terveellistä kunhan käyttää hyvää öljyä paahtamiseen ja välttää liiallista suolan lisäämistä.
Lisää tietoa https://fineli.fi/fineli/fi/elintarvikkeet/1552?q=popcorn&foodType=ANY&portionUnit=G&portionSize=100&sortByColumn=name&sortOrder=asc&component=2331&
Ja eikun nauttimaan.
Iltalehden terveysjournalismia: porkkana vastaan popcorn. Jippii.
https://www.iltalehti.fi/elintavat/a/5dc6209c-ad80-4c6f-a0f8-16cbd763e69e
Popcorn on maissia. Normaalisti nautittuna popcorn on maissia, öljyä ja suolaa. Eläimille syötetään rehuksi maissia eikä popcornia. Tähänkään ei ole syynä maissin runsas antioksidanttien määrä, vaan että viljakasvissa nyt yleensäkin on enemmän energiaa kuin paljon vettä sisältävässä juureksessa.- MaissinTerveellisyys
Moni on allerginen maapähkinäöljylle, joten siksi muu kasvisöljy ja kookoksesta tulee ihana tuoksu ja maku pop corniin - siksi.
Makuja on monia ja elimistöjä yhtä monta, kuin ihmistäkin, joten älkääpä torpatko heti, kun joku täällä kirjoittaa, kuinka itse tekee tai valmistaa mitäkin, kuten nyt pop cornia, eli maissinjyviä.- Eiallergiaa
Ei sentään moni ole allerginen, itse en tunne ainuttakaan. Maapähinäöljyn maku tuoksu ovat paremmat kuin kookoksella. Toki nämä ovat makuasioista.
- PähkinallergiaYleinen
Kyllä vaan moni on allerginen, juurikin maapähkinälle, mutta myös monille muille pähkinöille. Kysykää vaikka lääkäreiltä, jos ette usko.
- Eiallergiaa
Siitä huolimatta, en tunne ensimmäistäkään ihmistä joka olisi maapähkinälle allerginen. Mutta jos sitä tunnet, älä tarjoa heille. Maapähkinäallergiassa ongelma on se, että ne joilla on allergia se voi olla todella rajoittava ja aihettaa ikäviä ongelmia.
Yleensä allergian aiheuttaa maapähkinän proteiini, jota ei oljyssä ole läheskään samoja määriä kuin itse pähkinässä (puhdistetussa öljyssä ei ole lainkaan) . Suomessa tilastojen mukaan allergiasta kärsii noin 1%, Suurin osa maapähkinän aiheuttamista allergisista reaktioista on lieviä. Lähde Duodemic 2003 - 119 1104-5.
Kookosöljyn terveellisyydestä voidaan olla montaa mieltä:
https://www.menaiset.fi/artikkeli/hyva_olo/ravinto/tutkimukset_osoittavat_hehkutettu_kookosoljy_on_epaterveellista
Itse käytän kookosöljyäkin, mutta en paukkumaissin valmistamiseen. Viinirypäleensiemenöljyä tulee käytettyä eniten, kestää lämpöä ja on ravintoarvoiltaan hyvä, mutta ei voita maapähkinäöljyä paukkumaissin teossa. Oliiviöljyä käytän vain kylmissäruuissa.
Eiköhän tämä riitä maapähkinäöljystä, kookosöljystä ja paukkumaissista. Lopuksi kevennys:
https://www.iltalehti.fi/elintavat/a/5dc6209c-ad80-4c6f-a0f8-16cbd763e69e
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Oletko kertonut jo muille tunteistasi?
Ystävillesi esimerkiksi? Minä en ole vielä kertonut kenellekään tästä meidän jutusta.854950- 932553
- 412536
- 1972361
- 1331929
ROTAT VALTAAVAT ALUEITA
Asukkaat nyt loukkuja tekemään ja kiireellä, jätehuolto kuntoon, jätteet niille kuuluville paikoille, huomioikaa yrittäj241851- 1781560
Miten minusta tuntuu että kaikki tietää sun tunteista mua kohtaan
Paitsi suoraan minä itse, vai mitä hlvettiä täällä tapahtuu ja miksi ihmiset susta kyselee minulta 🤔❤️161461Reuters: Ukraina on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan. Jopa 40 konetta vahingoittunut
Ukrainan turvallisuuspalvelu SBU on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan, kertoo Reuters. Uutistoimiston läh3501251Alavuden sairaala
Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan51169