Brute-force-estäjäohjelma

Kirjoitin aikani kuluksi blogiini ohjelmoijan näkökulmasta luoda mahdollisimman turvallinen kirjautumis (Käyttäjätunnus/salasana) -sivu, joka on ainakin oman mielipiteeni mukaan yksi mielenkiintoisimmista haasteista, jota on verkkopalvelun ohjelmoinnissa, ja erityisesti se, kuinka siitä saa teknisiltä ratkaisuiltaan mahdollisimman turvallisen. https://tietokoneblogi.wordpress.com/

Katselin tuota Java 7:n APIsta .net -pakettikokoelman sisältöä Oraclen manuaalista https://docs.oracle.com/javase/7/docs/api/java/net/package-summary.html

ja ajattelin ohjelmoida aikani kulluksi koodin, joka estäisi hakkereilta salasana-kentän brute-forcettamisen netin ylitse. Facebookista en tiedä, mutta sen tiedän, että Googlella on oma Britce-Force-esto-ohjelma ainakin sähköpostissa.

Kun saan koodini kuosiin, pistän koodin Pastebin-tililleni kaikkien nähtäväksi tai Githubiin, jotta siitä olisi jotain uudelleenkäyttö-arvoa jos joku löytäisi, tai tietoturva-aukkoja.

Huomenna aloitan kehitystyön käytännössä.

8

3253

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • salasana12345678

      Tuollainenhan on olemassa jo, ainakin linuxeissa. Voit määrätä montako kertaa voi salasanaa arvata ja määrittää ajan milloin voi kokeilla uudelleen. Monesti oletuksena on 3 yritystä ja 15min jäähy.
      Helposti saa myös blokattua koko IP:n. (koodi löytyy varmaan githubista).

      • Turbo-Urpo1

        On ollut iät ajat turhaa vaivaa joka paikassa. Erityisesti tämä väsytyshyökkäys (brute-force) ei ole ollut niin kauan kuin minä muistan, edes kokeilemisen arvoinen keino löytää salasan tai tunnus alueelle jossa sitä vaaditaan.

        Noissa python koodeissa, olisi mukava nähdä käytetty tulkki, sillä ensimmäisellä rivillä:

        #!/usr/bin/python
        tai
        #!/usr/bin/python3


      • Ei ole kovin tehokasta blokata ip osoitetta ja se on sitäpaitsi turhaa koska hyökkääjä voi käyttää ja hyödyntää bottiverkkoa.


    • "On ollut iät ajat turhaa vaivaa joka paikassa."

      Itseasiassa ei ole. Bruteforce hyökkäykset eivät ole ihan puhtaasti bruteforcea vaan näissä hyödynnetään salasanalistoja kun ihmiset laittavat usein hölmöjä salasanoja tai toistavat samoja salasanoja, joten kun on näitä murrettuja tilejä salasanoineen ollut jaossa niin niistä saa aika kivan listan salasanoja kokeiltavaksi. Lisäksi toki sanakirjat kun arvotaan yhdistelmiä ja haarukointi vaikka alueen mukaan mitä salasanoja missäkin alueella käytetty.

      Tuo että tehdään bruteforcesta kelvottoman hidasta auttaa tehokkaasti tuohon.

      • Turbo-Urpo1

        Niin kauan kun minä muistan, on kirjautumisen yrityksiä rajattu, 3 . . > ja toistuva väärä salasana, on johtanut siihen että joutuu odottamaan 15min .. 24h. Toki tuonakin aikana voi jauhaa niitä salasanoja, mutta järjestelmä kuittaa sen vääränä vaikka antaisitkin oikea, ja ajan lasku alkaa aina uudestaan viimmeisestä yrityksestä. Näin se on ollut, eihän siinä muuten ole mitään järkeä.

        MÄÄRITELMÄ
        Ensimmäisenä edellytyksenä hyökkäyksen toimivuudelle on se, että hyökkääjä saa kokeilla salasanoja niin monta kertaa kuin haluaa. Toinen edellytys on se, että hyökkääjä pystyy kokeilemaan salasanoja mahdollisimman nopeasti kyllin lyhyessä ajassa. Jos hyökkäykseen menisi viikon sijaan vaikkapa miljardi vuotta, ei hyökkäyksen voida sanoa olevan toimiva.


      • Juups, Samoilla linjoilla "M-Kar"-nimimerkin kanssa.

        Brute-forcea nopeammat ja mahdollisesti myös taloudellisemmat hyökkäysmetodit on tosiaan Dictionary-Attack tai sitten hajautustaulua käyttäen "Hash Rainbowtable attack". Nekin vielä, kun yhdistää, niin aika tehokkaasti voi saada salasanan selville.

        Toisaalta jos mikään muu ei auta, Brute-force on tosiaan hitain kaikista, mutta sillä saa 100% varmasti auki kaikki salasanat, jos vain löytyy konetehoa edestä takaa ja verkkopalvelu ei ole kehittänyt mitään suojausta raa-an konevoiman käyttäjille.


    • lukeevälittäänäppäilyt

      Keyloggeri on nopea tapa. Windowsissa on sellainen oletuksena.

    • Lisäsin Dropbox-kansioon yhden Eclipse-projektin importoituna, jossa on muutama ydin luokka, ja sitten yksi luokka, jossa BruteForcer-demo ajetaaan main-metodisa. Oletan, että hyökkääjä tietää käyttäjätunnuksen olevan "jDoe", ja sen, että salasana on neljä merkkiä pitkä. En jaksanut tuohhon BruteForcer luokkaan ohjelmoida enempää sisäkkäisiä for-lauseita, kuin neljä.

      Ohjelma on vielä vaiheessa, eikkä äkkiseltään kokeiltuna antanut oikeita tulosteita, mutta olio-perusteinen lähestymistapa kun on, niin tuosta eteenpäin kehittelemälllä voi saada jotain uudelleenkäyttöarvoa, niin ei tarvitse itse ohjelmoida kaikkea alusta.

      Kaikilla valuu jo se kuola suupielissä valuu, että pääsee kehittämään Java-koodia.

      Pistin Dropboxiin jakoon kaikkien nähtäville "leluni", joten tässä linkki!

      https://www.dropbox.com/s/ozo67hdr35cpbgp/BruteforceDeny.zip?dl=0

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä on loppuelämäsi suunnitelma

      Kaivattuasi kohtaan? Olet päättänyt jotain?
      Ikävä
      109
      1175
    2. Sinkkumiehet hukkaavat tärkeän ässän hihastaan kun

      ...eivät suostu kavereiksi naisten kanssa. Mikä voi olla heillä syynä? Hyväksyvät vain naisen, joka suorastaan anelee sa
      Ikävä
      116
      998
    3. Uskaltaisitko vielä

      Lähestyä vai et kaivattuasi?
      Ikävä
      125
      906
    4. Keitä täällä on??

      Kertokaa nimenne!! 🤔
      Ikävä
      93
      749
    5. "Kaikkien miesten asia" - kampanja on alkanut

      Miehillä on naisiin kohdistuvan väkivallan lopettamisessa merkittävä rooli. Ei riitä, ettei itse tee väkivaltaa. Miesten
      Maailman menoa
      285
      704
    6. Tiedät, että en voi enää laittaa viestiä

      Aikaa kulunut. Eikä se näyttäisi enää luontevalta vastata näin pitkän ajan jälkeen. Tiedän myös, että sinä et enää lait
      Ikävä
      74
      641
    7. Lautakunta käsittelee Iisalmen kulttuuri- ja vapaa-aikajohtajan virkasuhteen purkua koeajalla:

      Lautakunta käsittelee Iisalmen kulttuuri- ja vapaa-aikajohtajan virkasuhteen purkua koeajalla: "Aina valinta ei mene nap
      Iisalmi
      54
      606
    8. Lienee aika luopua siitä kaikesta

      mitä meillä ikinä olikaan. Hassua, koska juuri mitään ei ole edes ollutkaan. En vaan jaksa tätä mahdotonta juttua enää j
      Ikävä
      64
      582
    9. Kun kohtaatte rakkauden, tarttukaa siihen

      Toimisinko jälkiviisaana toisin? Varmasti. Vaikka silloin kuvittelin tekeväni, niin kuin on oikein. Mahdollisimman siist
      Ikävä
      48
      569
    10. Mitä toivot

      Kaivattusi suhteen?
      Ikävä
      72
      501
    Aihe