Globaali lämpötila

Maan ilmakehän lämpötila on ollut voimakkaassa nousussa jo 60 vuotta. Sitä ennen nousu oli hitaampaa.
1753
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 17

Vanhimmat

Ei ole ollut.
Miksi valehtelet?
Miksi et koskaan perustele noita koomillisia väitteitäsi mitenkään?
Luuletko, että tuollainen päättömien väitteiden jankuttaminen jotenkin muuttuu todeksi, kun sitä riittävän kauan toistaa?

Tässä jönssille kumottavaa, eli täysin päinvasatainen väite ja peruste väitteelle.
Viimeiseen 60 vuoteen ei ole havaittavissa mitään lämpenemistä.

http://notrickszone.com/2018/02/18/greenland-antarctica-and-dozens-of-areas-worldwide-have-not-seen-any-warming-in-60-years-and-more/

Jutun lopussa lista ja esitys havaitusta muutoksesta globaalieista paikoiusta.

1Äänestä

Toiveajattelua, katso vaikka ikkunasta ulos.

Äänestä

Kuka ja miten Maan ilmakehän lämpötila mitataan on mitattu 60 vuoden ajan?
Koko ilmakehän mittaus on käytännössä mahdoton, saati että sellaista olisi jatkettu yli puolen vuosisadan ajan. Paikallisia lämpötilasarjoja on olemassa mutta se on eri asia.

Äänestä
  • Tuossa on yllä hyvä linkki, josta voit tarkastella mittauksia useasta eri pisteetä, eikä missään näy aloittajan valheellisesti esittämää lämpenemistä.

    Äänestä



Eikös tuo hiili kovin vähän lämmitä, jos tuo nuin on noussu.

Äänestä

No yksi keino miten voi taistella ilmastonmuutosta vastaan on se että ostaa enemmän kotimaisia tuotteita (hedelmät ovat poikkeus) ja tiedettäisiin että se eläin ei ole ollut sairas silloin kun se on teurastettu (esim :tämä puolan tapaus).

Kun ostetaan kotimaista tulee pienempi saastumisen jälki koska niitä ei ole kuskattu jostain keski euroopasta.

Esim:21,87-20,95€
Saa aika monta kotimaista tuotetta kunhan osaa valita tuotteen, vertailla hintoja ja hyödyntää tarjouksia mitä kaupassa silloin on.

JA ne jotka asuu maalla tai taajamissa pystyisivät uudelleen käyttään paperi ja pahvi roskat takassa lämpö energiaksi tai puuhellalla lämmittää ruokansa. Vegaanit voisivat kasvattaa oman ruokansa itse kotona, lasitetulla parvekkeella, takapihalla, ikkunalaudallansa, pihalla jos asuu maalla.


Nuoria pitäisi valistaa että eivät roskaisi tai heittäisi kierrätetteviä pulloja ja tölkkejä luontoon.

Ei tämä massa/humaanitäärinen maahanmuutto auta asiaa siihenkin pitää puuttua ja vähentää aika paljon.

Jos nämä tietyt ihmiset (Ilmasto alarmkistit/viherpiirpertäjät) alkaisitvat kasvattaa omaa ruokaansa eli rehuja kotonaan niin sekin olisi Ilmasto teko siinä muodossa että eivät kuluttaisi sähköä silla uudella sähkö autollaan ja ostaisivat vaatteensa, lakanansa, kenkänsä, tyyny liinansa ja suihku pyyhkeensä kirpputorilta käyvä kerran viikossa suihkussa ja pesevät kerran viikossa vaateensa niin säästyisi vettä.

JA lopuksi Suomen vaikutus ilmastonmuutokseen on nuijapää itämeressä eli ei kovinkaan suuri.

Äänestä
  • Täältä näköjään häipyy kommentteja myös sillä tavalla, ettei tule edes huomautusta. että tästä on poistettu kommentti.Tästä häipyi minun kommenttini ties mistä syystä. Oliko syy kenties se, että väitin, että on sellaisia nuijia, jotka ei tajua, että vain nuijapää uhkaa.

    Denialistiksi täällä kyllä saa haukkua niitä jotka kannasttaa ja puolustaa todellista tiedettä. ja todistaa pseudotiedettä vastaan. Ilmastotieteen väittämät kun on pseudotiedettä, vaikka koko maailma niihin uskoisi. 1800-luvulla ei vielä edes ollut juuri muuta kuin pseudotiedettä.

    Väittämä, että happi ja typpi ei absorboi lämpöä, on pseudotiedettä. Todellinen tiede on todistanut päinvastaista jo kauan sitten, ja sen mukaan toimii maailman teollisuus. Teollisuus tulee toimimaan sen tieteeliisen faktan mukaan niinkauan kuin teollisuutta on olemassa. Ei ole muuta vaihtoehtoa.

    Muös lääketieteen järjestelmät tulee toimimaan tieteellisen faktan mukaan niin kauan kuin nykyaikainen lääketiede on olemassa. Happi toimitetaan sairaaloihin nestemäisenä ja lämmitetään siellä tarpeen mukaan.

    Pienemmissä laitoksissa saattaa olla painepullopatteristo, mutta kyllä sekin happi täytyy lämmittää. Laboratoriossa taas on nestetyppitankit. Alarmistithan ei näistä asioista tiedä mitään. Alarmistit tietää vain pseudotieteellisiä väittämiä eikä edes kaikkia niitä.

    Äänestä

Kyllähän sinä Jöns tiedät että me elämme nyt valheen jälkeistä aikaa,jäimme valheesta kiinni,housut kintuissa.

Äänestä
  • Olet tuon esittänyt useaan kertaan, mutta ei jöns vaan huomaa, että on housut kintuissa. Ne joilla on housut kintuissa ei myöskään näe, että keisarilla ei ole vaatteita. Tätä tämä maailma on, että huijatut huijaa. Tämänkertainen huijaus on vaan hurjan paljon vahingollisempi kuin aiemmat.

    Se kun aiheuttaa paljon sairauksia ja pahentaa sairauksia, sekä aiheuttaa paljon taloudellisia vahinkoja. Mitään järkeä siinä huijauksessa ei ole muuta kuin huijarien mielestä. 1800-luvulla se ei vielä ollut huijausta. Se oli vaan yritys selittää eräs luonnonilmiö. Huijausta siitä tuli 1970-luvulla.

    Äänestä

  • Ainakin tuon 19.2.2019 20:10 annetun nasan käyrän mukaan globaali lämpötila nousee. Kukin voi halutessaan itse tarkistaa asian niin ei tarvitse uskoa palstaväitteisiin.

    Lyhytlinkkinä samainen käyrä löytyy jatkossakin osoitteesta urly piste fi kauttaviiva 1a0r

    Kun palstalle kirjoitettu ei kenenkään mielipiteisiin kuitenkaan vaikuta niin kauhiasti ei tähän viitsi aikaa käyttää tai vaivaa nähdä. Tuollaisten höpöttelyviestien tarkoituksena kun on saada keskusteluun osallistuva käyttämään ylimääräistä aikaa toisen mielipiteen muuttamiseen.

    Äänestä

  • Ei nouse, vaan globaali lämpö vaan laskee koko ajan.
    Mitään nousua ei ole havaittavissa viimeisen 60 vuoden aikana.

    Äänestä

NASA:n mukaan lämpötilat ovat pudonneet jyrkästi viimeisen kahden vuoden aikana.

että repikää siitä...viherhipit

Äänestä
  • Ja höpsistä taas eelis.
    Ilmasto vaan viilenee koko ajan.
    Sekö harmittaa?

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 6 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Jönsas kirjoitti:

Maan ilmakehän lämpötila on ollut voimakkaassa nousussa jo 60 vuotta. Sitä ennen nousu oli hitaampaa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu