voiko joku kerto mitä täällä suomessa on sillä aikaa tapahtunut?
2 vuotta etelä-afrikassa
9
54
Vastaukset
- neitinäppärä1
Kiitti, kysymästä! pottuja on syöty. Entä sä varmaan krokotiilejä, boata. ? "tolkku" osaa aina kysyä.
- pottukukko
"boa" pääsi, "aamu-uinnilleen" jos tiedät, mitä tarkoitan? selvennän, kulli, sai "pimppiä" selviskö????
- saurvijauhe
Sarvikuonon sarvea [tai sen jauhetta] enää tullut kontissa satamaan, joka olisi ollut läpikulku, matkalla Kiinaan.
Sen verran 2 vuoden e-afrikan oleskelusi aikana oli näkynyt muutoksia täällä tullihallituksessa. - samatahtionaskelten
Viistoista vuotta ja taas irvaili terveyskekuksen hoiturit kun kipsiä jalkahein tuunasivat. Eilen muuten Luikasta oli koipikävelypaanalla.
- ExPat
Suomi on muuttunut Zimbabweksi (ex-Rhodesiaksi), valitettavasti. Ei tänne enää kannata paluumuuttaa. Maailmalla on vielä valkoisen miehen valtioita, mutta tämä ei ole enää sellainen. Itsekin lähden rouvani kanssa pian pois, eläkkeet Suomesta, elämä muualla auringon alla.
Lycka till. - harrastelutjatkuvat
Noo. Golfia voit täälläkin harrastella työksesi. Etuoikeutettu kun olet. Pöheikköön kadonneet pallot joudut täällä itse etsimään ja golfkärryn omin käsin perässä vetämään.
- europoika
Yks Sveitsiläinen rättikauppias on pistänyt tämän maan täysin ahdinkoon. Junat eivät kulje, jos yöllä on ollut hallaa. Taksia saa ajaa, vaikkei sinulla olisi autoa, saati ajokorttia. Lainaat vain naapurin maitokärryjä, ja annat palaa. Sitten se sai aikaan vielä sellaisen lain, että ala-asteikäiset saavat ajella autolla, mutta ajokorttia ei tarvita, tai liikennesääntöjä ei tarvitse osata. Jos kaikki kaverit eivät mahdu autoon, saa perään laittaa asuntovaunun jolla kamut saa vietyä lähimmälle kioskille ostamaan keskikaljaa. Sit se muija vielä yritti saada jonkun rautatien jäämereltä keskieurooppaan tuon lätäkön ali, joka on tuossa hesan ja tallinan välillä. Siihen olisi uponnut muutaman vuoden suomen valtion budjetin verran rahaa. Lastensairaalan hallituksessakin se taitaa olla. Kansalta ja yrityksiltä kerättiin rahat, ja hän poimii vuokratuotot.
Joten ei täällä mitään ihmeellistä ole tapahtunut.
Tervetuloa vaan takaisin suomeen paksun lompakon kera, että pärjäät. - lerssiotsa
Ja tollo pääministeri huuteli lestadiolais hurmoksessaan maailmalle: Minun koti on teidän kaikkien koti.
Viesti meni perille, kohta täällä oli 30 t. karvakättä irakista anomassa turvapaikkaa.
Ja ne pojat osasi pistää bileet pystyyn.
Nyt on suomalaisia pikku tyttöjä rais.. siis siunatussa tilassa, pilvinpimein.
Muutta, tuo ei tolloa pääministeri Sippilää hetkauta. Onhan lestadiolaiset miehet samanlaisia kuin muslimit. Omiakin pikkutyttäriä saa raiskailla.
Kaksi uskontoa on lähestynyt toisiaan rajusti kotomaassamme.
Pieniä vivahde eroja tosin on. Lestat ei vielä ymmärrä aasien päälle, mutta tulevat sen kyllä oppimaan. Suomi jatkanu romahdustaan. Tilastojen kaunistelua. Paskka maanni.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Medvedev: Suomi tuhoutuu ydinsodassa ensimmäisenä
Venäjän ydinaseilla on lyhyin matka Suomeen, joten ydinsodassa Suomi tuhoutuu heti sodan alkuminuuteilla, muilla mailla6022154- 1081088
Hotellille löytyi ostaja....
Tämän päivän Kainuun Sanomissa oli uutinen, että pesänhoitajan mukaan Hotelli Kainuu myydään ensiviikolla. Hieno homma,201032Saana airola ja. muusikko spekulaatiota
Saara airolan kirja muusikko mies. Oisko redrama tai lauri tähkä? Saana oli 13 v vuonna 2014 Tekoäly sanoo : tähkä Julki4897Onko se loukkaavaa
Kun joka kerta tuijotan sun peppua. En mahda sille mitään, että se vangitsee katseeni. Pohdin vain että ei minusta ole k101845- 81802
Onko kaivattusi seinäruusu?
Kun hän saapuu paikalle, huomaako kukaan, vai kääntyvätkö päät? Onko se hyvä vai huono juttu? Oletko sinä huomattu vai50749Jos saisit palata takaisin johonkin vuoteen
Mikä vuosi se olisi? Ja mitä siinä hetkessä tapahtuisi?89742- 63725
- 65563