Ikuisuuden puoliväli

Jos maailmankaikkeus on ollut ikuisesti olemassa, niin onko mitään käsitystä millainen se oli
olemassaolonsa puolivälissä verrattuna nykyiseen maailmankaikkeuteen? Olisiko se voinut olla
lähes nykyisen kaltainen?

10

66

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • planeetta_ei.kirj

      Ehdotus: Jos se on ollut ikuisesti olemassa, se on ollut aina keskimäärin samanlainen.

    • mitenmittaatsit

      Miten se "puoliväli" sitten mitataan jos esim. aikaa ei ole olemassakaan tai on suhteellista?
      Mittanauhallako mittaat puoliväliin 50cm metristä?

    • ääretön_aika

      Suhteellisuusteorian mukaan sekuntikin on ikuinen ja sisältää äärettömän paljon ajanhetkiä. Jotta aika kulkisi yhden sekunnin eteenpäin, universumin pitää kulkeutua yksi ajanhetki kerrallaan äärettömän monta kertaa eteenpäin.
      Silti ikuisuuden puolivälin voi ihan helposti määrittää kuten minkä tahansa täsmällisen tarkan ajanhetken suhteellisuusteorian mukaan.

      • "Suhteellisuusteorian mukaan sekuntikin on ikuinen"

        Ei ole, vaikkakin suhteellisuusteorian mukaan eri havainnoitsivat voivat kokea aikaa suhteessa eri tavalla.

        "sisältää äärettömän paljon ajanhetkiä."
        Pienin mahdollinen ajanhetki on Planckin aika, joita mahtuu sekuntiin noin 5.39 × 10^−44 s.

        "Silti ikuisuuden puolivälin voi ihan helposti määrittää kuten minkä tahansa täsmällisen tarkan ajanhetken suhteellisuusteorian mukaan."

        Ikuisuuden puoliväli ei valitettavasti ole aikamääre, eikä ikuisuus kerro mitään pituudesta samalla tavalla kuin ääretön ei kerro miten pitkälle lukusarja jatkuu.


      • ääretön_aika

        "Pienin mahdollinen ajanhetki on Planckin aika, joita mahtuu sekuntiin noin 5.39 × 10^−44 s."

        Suhteellisuusteorian mukaan nimenomaan näin ei ole, vaan planckin aikaankin mahtuu äärettömän paljon lyhyempiä ajanhetkiä. Ajanhetkiä on äärettömästi suhteellisuusteorian mukaan.

        Olet sekoittanut kvanttifysiikan ja suhteellisuusteorian. Ne ovat fysiikassa kaksi rinnakkaista ja täysin erilaista vallitsevaa teoriaa jotka ovat myös keskenään ristiriitaisia - tilanteesta riippuen voidaan soveltaa jompaa kumpaa, tai ei kumpaakaan.


      • olisiaikahauskaa

        Hah, niin taisin mainitakin joskus jotain että Zenon on suosikkifilosofeitani.... ristiriitaisuuksia kaikki teoriat :)

        Hauskaa olisi pohdiskella tuollaisia jossain baarissa vaikka shakkipöydän ja kaljatuopin edessä :D


    • Nyt puolitetaan jo universumikin. Sen aika.

      Jos ei sitä aikaa ole, ei sitä voi puolittaakaan. Aika ei ole mikään erillinen abstraktio vaan aina jonkun aika. Galaksin aika, universumin aika. Suht.teoriassa ei tehdä eroa sille, että universumin aika on erilainen kuin galaksien ym aika.

      Universumin aikaa ei olekaan tai se on ikuinen aika.

      Silläkin asialla on merkitys että universumissa ja sen osissa ja asioissa on sekä ajattomia asioita, ikuisia asioita, että muuttuvia, ajallisia asioita. Ei ole filosofiassa vielä eritelty mitkä asiat kuuluvat mihinkin luokkaan. Kosmologian filosofiassa.

      • Luoda_lantaa

        Jätteidenkäsittelyn filosofiassa tuotoksesi on otettu ilolla vastaan.


    • Jos maailma olisi ikuinen, se ei vanhenisi koskaan. Se olisi aina ikuisuuden päässä ikuisuuden kuvitellusta alkuhetkestä.
      Voitaisiin myös esittää kysymys, että jos ikuisuudesta karsittaisiin pois joka toinen päivä, niin olisiko ikuisuus sen jälkeen "puoli ikuisuutta?" Ja kuinka monta vuotta se silloin olisi?

    • ehdottomasti.näin

      Maailma luotiin 6023 vuotta sitten. Tuon ovat monet tiedemiehet todistaneet. Maailma tuhoutuu hiilidioksidin aiheuttamaan kasvihuoneilmiöön kolmenkymmenen vuoden kuluttua. Tuon ovat todistaneet monet ilmastoteologit. Ikuisuuden puoliväli on ohitettu jo kauan sitten.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Minkähän takia ns. persuille ei tunnu työ maistuvan?

      Vaikuttavat olevan joutoväkeä syystä tai toisesta  – työttömiä tai työeläkeloisia. Muiden rahoilla pötköttelevää väkeä,
      Maailman menoa
      73
      4271
    2. Miksiköhän vasemmistossa on niin paljon ns. tapatyöttömiä ja muita köyhiä?

      Tokihan Minja Koskela oli sitä mieltä, että ei terveenkään ihmisen ole pakko tehdä töitä, sitä neuvoa moni vassu noudatt
      Maailman menoa
      17
      2738
    3. Olit ihan

      Kiihkona silloin. Sen näki ja lähes tunsi. Ei tainnut olla kaukana et olisit vetänyt lähellesi jos siihen olisi hetki tu
      Ikävä
      24
      2497
    4. Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue

      se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod
      Maailman menoa
      15
      2432
    5. Trump huonommassa kunnossa kuin Usasta virallisesti sanotaan?

      "Terveys on vakaa mutta ei normaali".Uskallan melkein sanoa,että Trumpin terveydentilaa kaunistellaan.Myös se että se nu
      Maailman menoa
      109
      2318
    6. Suomen veroaste 5 %-yks liian matala

      Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.
      Maailman menoa
      110
      2194
    7. Kolme neljästä suomalaisesta kannattaa miljonääriveroa

      Kertoo vasemmistoliiton teettämä kysely. Veron ulkopuolelle jätettäisiin asunto. "Puolet vastaajista oli sitä mieltä, e
      Maailman menoa
      99
      2151
    8. Evoluutioon ja alkuräjähdykseen uskominen vaatii todella vahvaa uskoa

      Että tyhjästä syntyi ja kehittyi kaikki se mitä näemme ympärillämme.
      Luterilaisuus
      609
      1946
    9. MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa

      TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,
      Suomalaiset julkkikset
      14
      1945
    10. Yleveron tuotto siirrettävä S-ryhmälle

      Yleisradio on mukana kansanmurhassa. Tuollaista ei voi tukea verovaroin. S-ryhmä on ainoa selkärankainen iso toimija S
      Maailman menoa
      23
      1683
    Aihe