Minkä kokoisia eläimiä vegaani voi syödä. Missä kokoluokassa kulkee raja? Maitohappobakteeri, lehtikirva, hyppyhäntäinen, marjalude, silakka, kana, sika, lehmä.
Eläimen sallittu koko
4
102
Vastaukset
- EinariNulju
Entäs nulju? No, vegaanilepakot tosi imeskelevät vitunhuulia, hehee. Vai tarkoitiko elimen kokoa, Buaahuuaa.
- PystyyhänSe
Maitohappobakteeri ei ole eläin. Eikä kyllä kasvikaan.
Mielestäni vegaani pystyy syömään minkä kokoisia eläimiä vain. Isommat tietysti pitää palastella sopivan kokoisiksi.
Marjalude on tiettävästi kauhean pahan makuinen enkä sitä suosittele vegaanille, eikä muillekaan. - EiOmenoita
Tuli mieleen ihan yksittäinen tapaus: Vegaani ei voi syödä omenoita, ainakaan ulkomailta tuotuja koskapa niiden pinnalla on usein shellakkakerros suojana.
Veikkaan että aika moni vegaani popsii omenoita ihan pokkana eikä ymmärrä miettiä tuota. Saattaa olla muitakin kasvikunnan tuotteita, joissa joku vastaava ongelma.- Anonyymi
No, minä pesen aina hedelmät ja vihannekset astianpesuaineliuoksella ja kuivaan pyyhkeeseen. Pesuaine irrottaa bakteerit ym ja pyyhe poistaa ne pestyltä pinnalta. Laimennettua pesuainetta on keittiössä valmiina spraypullossa.
Niitä vihannestiskin tuotteita hypistelevät kaikenlaiset pyllynsä rapsuttelijat. Eilekin tomattilaarilla oli aika huonon hajuinen tyyppi. Vieraat suolistobakteerit eivät ehkä ole terveellisiä, ja tuotteiden pinnoilla voi olla just niitä säilyvyyttä parantavia ja örkkejä torjuvia mitä lie aineita.
Yleensä kannattaa ostaa suomalaisia tuotteita ja tukea suomalaista työtä. Suomessa on kylmä talvi, joka vähentää tuholaisten määrää. Siksi täkäläisessä ei-luomussa on todennäköisesti vähemmän torjunta-aineita kuin läpimämmiltä alueilta tuodussa.
Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kun väestö ikääntyy ja veronmaksajat vähenee, mitä sitten vasemmistolaiset?
Maahanmuutto ei vaan ole ratkaisu väestön ikääntymiseen. Maahanmuutto lykkää ja hidastaa väestön ikääntymistä ja työv20044336 kW saunan lämmityksestä kohta 10 euron lisämaksu / kerta
Kokoomuslainen sähköyhtiöiden hallitsema Energiavirasto ehdottaa 5 kW:n rajaa, jonka ylittämisestä tulee lisämaksu. Tark703391"Mitä sä nainen tuot sitten pöytään" ?
Jos mies provaidaa ja suojelee... Pitääkö miesten kysyä tuollaisia?1033006Ekologinen kommunismi tulee voittamaan fossiilikapitalismin
Kiina on mahtitekijä uusiutuvien energialähteiden kehityksessä, ja Trump osoitus viimeisestä öljyn perään itkemisestä, m212865Minja jytkyttää vas.liiton kannatusta ylöspäin
Alkaa raavaat duunarimiehetkin palaamaan vasemmistoliiton kannattajiksi. Eduskunnassahan on vain kaksi työntekijöiden p932667Oikeistopuolueiden kannatus vain 37,8 %, vasemmiston 43,0 %
Keskustaan jää 17,4 prosenttia ja loput ovat sitten mitä ovat. Mutta selvästikin Suomen kansa on vasemmalle kallellaan.332137Mahonselän jäät - Saaristokunta Lieksa brutaalisti kriisin partaalla!
Lieksan loppuvuoden hyvän kehityksen jälkeen ei olisi uskonut että palstan ahkerista kommentoijista huolimatta matkailu1382098- 202082
- 872049
Mies, kerro minulle vielä jotakin aivan uniikkia
ja ainutlaatuista minkä vain me kaksi voisimme ymmärtää jos olemme sen kokeneet ja eläneet, jotta ihan varmasti tietäisi371799