Eläimen sallittu koko

Hjkhjk

Minkä kokoisia eläimiä vegaani voi syödä. Missä kokoluokassa kulkee raja? Maitohappobakteeri, lehtikirva, hyppyhäntäinen, marjalude, silakka, kana, sika, lehmä.

4

127

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • EinariNulju

      Entäs nulju? No, vegaanilepakot tosi imeskelevät vitunhuulia, hehee. Vai tarkoitiko elimen kokoa, Buaahuuaa.

    • PystyyhänSe

      Maitohappobakteeri ei ole eläin. Eikä kyllä kasvikaan.

      Mielestäni vegaani pystyy syömään minkä kokoisia eläimiä vain. Isommat tietysti pitää palastella sopivan kokoisiksi.

      Marjalude on tiettävästi kauhean pahan makuinen enkä sitä suosittele vegaanille, eikä muillekaan.

    • EiOmenoita

      Tuli mieleen ihan yksittäinen tapaus: Vegaani ei voi syödä omenoita, ainakaan ulkomailta tuotuja koskapa niiden pinnalla on usein shellakkakerros suojana.

      Veikkaan että aika moni vegaani popsii omenoita ihan pokkana eikä ymmärrä miettiä tuota. Saattaa olla muitakin kasvikunnan tuotteita, joissa joku vastaava ongelma.

      • Anonyymi

        No, minä pesen aina hedelmät ja vihannekset astianpesuaineliuoksella ja kuivaan pyyhkeeseen. Pesuaine irrottaa bakteerit ym ja pyyhe poistaa ne pestyltä pinnalta. Laimennettua pesuainetta on keittiössä valmiina spraypullossa.

        Niitä vihannestiskin tuotteita hypistelevät kaikenlaiset pyllynsä rapsuttelijat. Eilekin tomattilaarilla oli aika huonon hajuinen tyyppi. Vieraat suolistobakteerit eivät ehkä ole terveellisiä, ja tuotteiden pinnoilla voi olla just niitä säilyvyyttä parantavia ja örkkejä torjuvia mitä lie aineita.

        Yleensä kannattaa ostaa suomalaisia tuotteita ja tukea suomalaista työtä. Suomessa on kylmä talvi, joka vähentää tuholaisten määrää. Siksi täkäläisessä ei-luomussa on todennäköisesti vähemmän torjunta-aineita kuin läpimämmiltä alueilta tuodussa.


    Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä kaivatussasi

      on parasta?
      Ikävä
      90
      1328
    2. Koska muru nähdään

      Kaksin?
      Ikävä
      45
      677
    3. Et vaan tajua

      Että rakastan sua
      Ikävä
      20
      629
    4. Mikä kaivatussasi

      on pahinta?
      Tunteet
      46
      569
    5. Olen jo oppinut tuntemaan

      sinun kirjoitustyylisi
      Ikävä
      47
      563
    6. Sinisilmäiselle tutulle miehelle

      Iltaisin ikävä pahenee ja olet usein mielessä. Toivon merkitseväni sinulle paljon. On ihan hirveän vaikeaa miettiä, mit
      Ikävä
      38
      549
    7. Sanoppa ihan rohkeasti

      Mun huonot puolet! En suutu…
      Ikävä
      70
      531
    8. Nainen ... ala olemaan miehille täysin hyödytön

      Otsikossa on paras neuvo jokaiselle naiselle, jonka hän voi koskaan saada. Moni mieshän ajattelee jo nyt, että naiset o
      Sinkut
      132
      528
    9. Mikä herkku

      Kaivattusi On? 😁
      Ikävä
      41
      512
    10. Ylen typerät rinnastukset.

      Näin YLE…..Saksassa ei ole äärioikeisto ollut vallassa sitten Hitlerin . YLEn toimittajille tiedoksi . Hitler oli Saksan
      Maailman menoa
      176
      478
    Aihe