Lainaus YLEn uutisesta https://yle.fi/uutiset/3-10696341
"Nasan laskelmien mukaan meteorilla oli läpimittaa kymmenisen metriä ja painoa lähes 1,4 tonnia. "
Tuon kokoisen pallon tilavuus on runsaat 500 m^3, joten ominaispainoksi tulee noin 3 kg / m^3. Vertailu vuoksi todettakoon, että styrosin ominaispaino on n. 14 kg / m^3. Jos uutinen pitää paikkaansa, niin mistähän tuo meteori mahtoi koostua.
Tomittajan moka vai kevyt meteori?
10
102
Vastaukset
Jo korjattu painoksi 1500 tonnia.
- martta00
"ominaispainoksi tulee noin 3 kg / m^3"
siis tietenkin tiheydeksi.. - näsäviisas
Tonni tarkoitti alkujaan n. 217 kg massaa suhteessa 1 m^3. Wikipedian tonnin määritelmä on aivan sieltä itsestänsä peräisin olevaa vaihtoehtoistatotuutta. Merenkulussa käytettiin aikoinaan termejä kuollutta tonnia ja elävää tonnia. Riippuen siitä tarkoitettiinko 217 kg massaa vai 1m^3 tilavuutta.
Niin että mitä tonneja siellä Beringinmeren / -salmen yllä nyt sitten räiskähti.Eipä edes amerikkalaiset ole käyttäneet merenkulun vanhoja mittoja sen enempää maalla kuin avaruudessakaan.
"Long ton" on vähän yli tonnin ja "Short ton" vähän alle, eli oletettavasti reilusti jonkun meteorin arvioidun koon toleranssien sisällä, ilmoitettiinpa meteorin paino aivan missä tonneissa tahansa.- näsäviisas
Kollimaattori kirjoitti:
Eipä edes amerikkalaiset ole käyttäneet merenkulun vanhoja mittoja sen enempää maalla kuin avaruudessakaan.
"Long ton" on vähän yli tonnin ja "Short ton" vähän alle, eli oletettavasti reilusti jonkun meteorin arvioidun koon toleranssien sisällä, ilmoitettiinpa meteorin paino aivan missä tonneissa tahansa.Erehdyt rakas palstalainen.
Eivät amerikkalaiset ole mitään oletusarvoisia verrokkeja. Tosin sanavalintasi kirjoituksesi ensimmäisessä lauseessa sisältää myös pienen epäilyn. Kansakoulussa jo aikoinaan fysiikan ja laskennon tunneilla tähdennettiin tonnin määritelmän eroa. Tarkoitettiinko sillä massaa vai tilavuutta.
Teknillisen koulun ja -opiston matematiikan harjoituskirjoissa myös ohimennen tehtiin ero näiden kahden SI-järjestelmään kuulumattoman suureen välille.
Termit "Long ton" ja "Short ton" ovat puolestansa juuri tätä Wikipediassa esiintyvää "amerikkalaisuutta". Ei koske meitä eurooppalaisia. näsäviisas kirjoitti:
Erehdyt rakas palstalainen.
Eivät amerikkalaiset ole mitään oletusarvoisia verrokkeja. Tosin sanavalintasi kirjoituksesi ensimmäisessä lauseessa sisältää myös pienen epäilyn. Kansakoulussa jo aikoinaan fysiikan ja laskennon tunneilla tähdennettiin tonnin määritelmän eroa. Tarkoitettiinko sillä massaa vai tilavuutta.
Teknillisen koulun ja -opiston matematiikan harjoituskirjoissa myös ohimennen tehtiin ero näiden kahden SI-järjestelmään kuulumattoman suureen välille.
Termit "Long ton" ja "Short ton" ovat puolestansa juuri tätä Wikipediassa esiintyvää "amerikkalaisuutta". Ei koske meitä eurooppalaisia.Tonnia tilavuusmittana käytetään laivoissa, ei avaruuden kohteissa.
- vyysikko
Kollimaattori kirjoitti:
Tonnia tilavuusmittana käytetään laivoissa, ei avaruuden kohteissa.
Entäs avaruusaluksissa?
vyysikko kirjoitti:
Entäs avaruusaluksissa?
Jopa amerikkalaiset käyttävät avaruustekniikan rakennesuunnitelmissa ja kansainvälisessä kommunikoinnissa SI-järjestelmän yksiköitä, joten kuormatilavuus ilmoitetaan kuutiometreinä.
Meteori eli tähdenlento on valoilmiö, jonka saa aikaan meteoroidin palaminen sen saapuessa ilmakehään. Meteori ei siis ole painava tai kevyt.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1811508
No nytkö tuli lähtö Orpolle?
Pieniä oli Marinin aamupalasilakat joulukaloiksi vrt. Orpon 35 miljoonan euron kähmintä johonkin Vapaavuoren urheiluhall1951202Kauhavan häiriköijistä
Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä431101Haluan sinut, kuuletko minua.
Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad42794- 14700
Miksi Lapset kiusaa yöllä
Miksi Lapset kiusaa yöllä ihmisiä? Miksi vanhemmat antaa tämän tapahtua? Eikö ne huomaa ettei lapset ole kotona vai eivä30691Sama ransetti taas!
Keikkui tällä kertaa Honkavaaran tien varressa muutaman sadan metrin päässä Louhenkoskelta.. Otin rekisterin ylös ja ver21680- 37673
Viimeinen lankafest
Käykää viimeisessä lanka festissä. Ensivuonna sitä ei enää ole. Rahat on loppu. Harmi .19621Tehdäänkö tänään toiveista totta?
Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..46617