Onko täällä lääkäreitä? Luin juuri, että Maailman lääkäriliitto on antanut on 2015 antanut lausunnon, jonka mukaan jokaisen tulisi saada määrittää oma sukupuolensa. En tiedä, tarkoittavatko he myös juridisessa mielessä.
Miten lääketiede on mennyt tähän, että selitetään nuorten ihmisten kokema sukupuolisdysforia niin huuhaa-idealla kuin että he eläisivät "väärässä sukupuolessa". Tämä idea on kuin jostain rajatiedon Ultra-lehdestä.
Transsukupuolisillahan ei ole mitään eroa tavallisiin aivotoiminnassa eikä hormonierityksessä. Ei ole siis ns. tieteellistä keinoa todistaa, että he olisivat väärän sukupuolenkehossa. Ainut keino on siis luottaa ihmisen omaan tulkintaan omasta tilastaan.
Viimeinkin pääsen kysymykseeni: eikö siinä ole silloin helkkarin iso virheen mahdollisuus?
Sukupuolen korjaus ja lääketiede
2
134
Vastaukset 2
- sofiawise
Hauskan johtopäätöksen tekee Duodecim-lehti siitä, että vuonna 2016 Suomessa lähemmäs 800 ihmistä hakeutui sukupuoli-identiteetin tutkimuksiin ja samanlainen kasvu tutkimuksiin ja hoitoon hakeutuvien määrässä on havaittu koko läntisessä Euroopassa ja Pohjois-Amerikassa. Päättely: "Onkin todennäköistä, että transsukupuolisuus on paljon aiemmin luultua yleisempää, mutta luotettavia väestötutkimuksia aiheesta ei ole."
Kysymys on kuitenkin todennäköisesti muovien ftalaattien vaikutuksesta teollisten maiden ihmisten hormonieritykseen. Nehän ovat hormonihäiritsijöitä, ja vauvat saa niitä jopa tuttipullon muovista, tai saivat, ennen kuin se muovityyppi pari vuotta sitten kiellettiin. Ympäristössämme on paljon hormonihäiritsijöitä kuten muovipullot, säilyketölkit, pesuaineeet, palonsuoja-aineet, lelut, kosmetiikkaa sekä kasvinsuojelu- ja torjunta-aineet.
Toinen syy on henkinen, luulen. Sukupuoli on aika abstrakti asia nykyihmiselle, joka elää pääasiassa päässään, ei synnytä juurikaan, ei käytä lihasvoimaa. Sitten haetaan sitä sukupuolta sen ulkoisista tunnusmerkeistä.
Kolmas syy voi olla kulttuurimme rujous ja rivous naisen esittämisessä viihteessä ja mediassa. En ihmettelisi, vaikka tuo itseään tyrkyttävän bimbonaisen malli herättäisi niin suurta vastenmielisyyttä joissakin nuorissa tytöissä, että he haluavat torjua koko naiseuden, luuevat että se on sellaista.
Neljäs syy: trans on trendikästä! Tällä hetkellä.
Viides syy: amerikkalaiset sukupuolenleikkausklinikat käärivät tässä boomilla lujasti rahaa. - näin_Turkissa
Naiseksi tahtoville miehille on tehokas, halpa ja perinteinen turkkilainen menetelmä: munat pois kiveksineen yhdellä miekaniskulla. Ilman anestesiaa tietenkin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 681105
- 981064
Tiesitkö? Jorma Uotisen EX-rakas on Helena Lindgren - Nämä ovat välit nyt: "Me ollaan..."
Jorma Uotinen ja Helena Lindgren olivat avoliitossa v. 1982-1999. Pariskunta oli aikansa näyttävä julkkispari, missä i23923Olet nainen ollut vaikein rasti
Eniten olet tunteitani myllännyt ja niitä kuluttanut, ja tuottanut. 🤔65875Anteeksi J-mies
Anteeksi että myötävaikutin siihen että rakastuit minuun, jota et voi koskaan saada. Viimeksi kun näimme ja katselimme t126860- 134817
Kuhmolainen opettaja tuomittu vainoamisesta
https://yle.fi/a/74-20248184 ”Kuusikymppinen kuhmolaisnainen piinasi naapureitaan lähes kahdeksan vuoden ajan. Nainen20770- 57766
Kenen viisautta on ollut laittaa tie väärällä murskeella pilalle
Kenen viisautta on ollut kun Siimeksen/Kylmänpurontie pantu pilalle kun on ajettu liian karkeaa mursketta. Rengasliikke27741- 45676
Minä muistan
Minä muistan sinut nauravana. Sellaisena, joka sai tavallisenkin hetken tuntumaan vähän kevyemmältä, kuin huoneeseen ol46661Elämäni biisi -paljastus: Tänä lauantaina 26.9. nämä julkkikset istahtavat sinisille sohville!
Katsotko Elämäni biisiä? Elämäni biisi on monen suomalaisen suosikki. Vieraslista lauantaina 26.9. tarjoilee vieraita m6623- 19617
Koska Martina viettää aikaansa lapsiensa kanssa
Äiti vaan juoksee miehen perässä Tallinnassa, Lontoossa, Turussa. Kyllä oli kätilö oikeassa, kun sanoi, että ei olisi ka142612Ähtäri on taas TV: n ja radion ykkösuutinen
Uusi podcast on julkaistu ja on nyt kuunneltavissa. Mot on tehnyt hyvää työtä! Mikko Savola ja kepu ei ota mitään vast48610Mitä muuta on olemassa kuin lisääntyminen
Jos mies ei pääse lisääntymään niin mikä hänen osansa elämässä on? mitä jää jäljelle? Hän on vain muiden palvelija kok129609Siinä kävi mies nyt niin että tämä ämmä muuttaa ulkomaille
Vuonojen maa kutsuu, joten ei hätää. Et kuule minusta enää. 😂 Lycka till! Ämmä riittää.82596- 48594
- 35590
Pahkalassa tapahtuu
Mitäs on tapahtunut yöllä pahkalan kerrostaloilla.oli poliisia ja ambulanssia taas vaihteeksi12569