Edesmennyt hyönteistutkija William R. Thompson (1887-1972) kirjoitti esipuheen Darwinin "Lajien synty" -kirjan englanninkieliseen satavuotispainokseen 1956.
Hän pani merkille kirjan epätieteellisen asenteen ja pahoitteli sitä toteamalla: "Jos perusteet eivät kestä tarkastelua, niille ei tulisi antaa hyväksymistä, ja hatarien todisteiden perusteella tapahtuvaa joukkokääntymystä täytyy pitää valitettavana.........Ne tosiasiat ja tulkinnat, joihin Darwin nojautui, eivät enää ole vakuuttavia. Pitkäaikaiset perinnöllisyyttä ja muuntelua koskevat tutkimukset ovat kalvaneet darvinistisia näkemyksiä."
Thompson huomauttaa myös: "Lajien synnyn" menestyksen pitkäaikainen ja valitettava vaikutus oli se, että biologit tottuivat laatimaan teorioita, joita oli mahdoton todistaa oikeiksi ---- Darvinismin menestystä seurasi tieteellisen nuhteettomuuden heikkeneminen."
Lopuksi hän sanoo: "Tällainen tilanne, jossa tieteenharjoittajat järjestäytyvät puolustamaan oppia, jota he eivät pysty tieteellisesti määrittelemään ja vielä vähemmän näyttämään toteen tieteen edellyttämällä täsmällisyydellä ja jossa he yrittävät säilyttää sen uskottavuuden yleisön silmissä tukahduttamalla arvostelun ja jättämällä vastaväitteet huomioon ottamatta, on tieteessä luonnoton ja epämiellyttävä."
Lähde: Kirja "Elämä maan päällä - kehityksen vai luomisen tulos?", 1985, sivut 182-183
Tiedemies lyttää darvinismin
11
85
Vastaukset
Tuskin kukaan enää on "oikeaoppinen" darwinisti, koska moderni tiede on muokannut evoluutioteoriaa paremmin tosiasioihin perustuvaksi jo yli sataviisikymmentä vuotta.
Hämmästyttävän usein Darwin toki oli oikeassa myös arvailuissaan, joten oli paitsi hyvin älykäs, tietävä ja looginen, niin myös jossain määrin onnekas. ; )
Evoluutio on tieteellinen fakta, mutta evoluutioteoriaa kehitetään yhä uusien todisteiden pohjalta yhä tarkemmaksi. Niin se tiede toimii, muillakin osa-alueillaan.- cvcbb
Olematon tiede ei voi mitään muokata.
Evoluutio on häpeällinen uskonoppi jossa uskotellaan että ihmiset ovat eläimiä. - raajamato
cvcbb kirjoitti:
Olematon tiede ei voi mitään muokata.
Evoluutio on häpeällinen uskonoppi jossa uskotellaan että ihmiset ovat eläimiä.Jeesuksesi kävi paskalla, kun mikä tahansa maapallon eliö.
- japointtisi
oli?
- Knark5
Mark5 tahtoo korostaa sitä, että 1887 syntynyt tieteilijä ja 1985 ilmestynyt kirja ovat hänelle moderneista moderneinta tiedettä.
Tiedemiehen lyttäys ei tainnut perustua tieteeseen. Sitaatit englanninkielisestä wikistä:
"E. Kingsland has noted that:
Thompson believed that all species possessed an essence, or form, in the strict Aristotelian sense, which could not be changed by material means."
Kyseinen tiedemies lyttäsi myös teistisen evoluution. :
"Thompson also rejected theistic evolution and was critical of the ideas of Pierre Teilhard de Chardin."
Mitä Thompson tarjosi tilalle:
"Thompson could not suggest an alternative hypothesis for the ones he had rejected; he simply regarded evolution as an unsolved problem.[6]"
Ei yhtään mitään."Mitä Thompson tarjosi tilalle:
"Thompson could not suggest an alternative hypothesis for the ones he had rejected; he simply regarded evolution as an unsolved problem.[6]"
Ei yhtään mitään"
Evoluution vaihtoehto on luominen. Kun evoluutio on osoitettu vääräksi, ainoaksi vaihtoehdoksi jää luominen. Sitä ei tarvitse erikseen tarjota tilalle, koska muuta varteenotettavaa vaihtoehtoa ei ole.
"Alussa loi Jumala taivaan ja maan" (1.Moos.1:1)- Pirjo3v
Mark5 kirjoitti:
"Mitä Thompson tarjosi tilalle:
"Thompson could not suggest an alternative hypothesis for the ones he had rejected; he simply regarded evolution as an unsolved problem.[6]"
Ei yhtään mitään"
Evoluution vaihtoehto on luominen. Kun evoluutio on osoitettu vääräksi, ainoaksi vaihtoehdoksi jää luominen. Sitä ei tarvitse erikseen tarjota tilalle, koska muuta varteenotettavaa vaihtoehtoa ei ole.
"Alussa loi Jumala taivaan ja maan" (1.Moos.1:1)Niin, nyt sun vaan pitäisi osoittaa se evoluutio vääräksi. Yritä etsiä todisteita tältä vuosituhannelta...
Ketjusta on poistettu 7 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
SDP palauttaa Suomen kansalle kulta-ajat
Hyvinvointivalto on pääosin SDP:n ja osin myös Maalaisliiton rakentama. Hyvinvointivaltion ylläpito edellyttää oikeude14913178Aamun Riikka: työttömyydessä lähestytään viime laman synkintä vaihetta
Nopeasti mentiiin upean Marinin hallituksen ennätystyöllisyydestä toiseen ääripäähän, kohti Suomen historian kurjimpia t729621Älkää vassarit kuvitelko, että Marinin kulta-ajat palaavat
Vaikka demarit voittaisivat seuraavat vaalit, se ei palauta Marinin taskut-täyteen-kelasta-aikaa takaisin, ei voi eikä h959113Suomen velka kasvoi ennätysvauhtia - Mäkynen repostelee
– Velka kasvoi eniten tilaston historiassa, Mäkynen kirjoittaa. – Vuoden 2025 toisella neljänneksellä selvästi eniten k207756Giorgia Meloni vs Riikka Purra
Kyllä Italian pääministeri on kauniimpi ja seksikkäämpi, kuin Suomen valtiovarainministeri Riikka Purra. Mitä jotkut näk386724Johtuuko vasemmistolaisten inho kristinuskoa kohtaan heidän islamin uskostaan?
Tätä jäin pohdiskelemaan.1486158Ohhoh. Kokoomusvirkamiehen mukaan Suomessa ei ole työttömyyskriisiä
Kun kokoomuksen johtama hallitus epäonnistuu täydellisesti talouspolitiikassaan, niin aikaisemmin erittäin pahaksi määri153134En lähde armeijaan enkä siviilipalvelukseen
Maanantaina telkan uutisissa toistamiseen kerrottiin tästä luuserista, joka kärsii muka "masennuksesta", mutta nauraa rä3911209Aikuisten säälittävä käytös
Mikä mahtaa aikuisia hiertää ja mistä näin kovaa että alaikäisen pahoinpitelyn jälkeen vielä kirjotellaan täällä. Sana v71154YLE: Stora Enso Imatra aloittaa yyteet
www.hs.fi/talous/art-2000011528377.html Yle: Stora Enso aloitti muutosneuvottelut Imatran-tehtailla Metsäteollisuus|Yl841000