Läppäjuttu

kysymyksessä

Jaggerillä todettiin vaarallinen läppävika lääkärintarkastuksessa vaikka hän on hyvässä kunnossa, kuntoili ahkerasti ja oli juuri aloittamassa esiintymiskiertuettakin. Jos vika on noin paha että pitää vaihtaa tekoläppä välittömästi, niin kuinka on mahdollista ettei vika oireillut mitenkään eikä haitannut kuntoiluakaan?

5

154

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • totuudenlöytäjä

      Läppävika voi tulla myös yhtäkkiä. Se johtuu läpän rakenteesta. Läpän pitää ryhdissä ohuet rihmat joiden toinen pää on kiinni läpässä ja toinenpää sydämen kammion seinämässä. Jos noita rihmoja menee poikki, läppä ei toimi enään niinkuin sen pitäissi. Verta pääsee virtaamaan takaisin sydämen eteiseen. Ei kuntoilu estä läppävikaa. Olen ollut hoitoalalla.

      • kysymyksessä

        Jos Jaggerille olisi tullut yhtäkkinen läppävika niin olisihan hän senkin huomannut suorituskyvyn laskuna kuntoillessaan, mutta läppävika huomattiin rutiinitarkastuksessa joka tehdään aina esiintymiskiertueelle lähtiessä eikä hän ilman sitä lääkärintarkastusta olisi tiennyt asiasta mitään.


      • totuudenlöytäjä
        kysymyksessä kirjoitti:

        Jos Jaggerille olisi tullut yhtäkkinen läppävika niin olisihan hän senkin huomannut suorituskyvyn laskuna kuntoillessaan, mutta läppävika huomattiin rutiinitarkastuksessa joka tehdään aina esiintymiskiertueelle lähtiessä eikä hän ilman sitä lääkärintarkastusta olisi tiennyt asiasta mitään.

        Sanoin,. että läppävika voi tulla MYÖS yhtäkkiä. En sanonut, että läppävika tulee aina yhtäkkiä. Jos yksi tai kaksi noista rihmoista menee poikki, sen ei vielä välttämättä vaikuta sydämen toimintaan paljonkaan, mutta se tulee esille tutkimuksissa poikkeavana sydänäänenä. Se taas viittaa siihen, että ongelma voi pahentua. Voi mennä lisää rihmoja poikki. Silloin tilanne onkin jo vaarallinen.


    • Kuolemaodottaa

      Miksi läppäät kun kuitenkin kuolemme?

      Yritetään elää siihen asti.

    • Ghhgj

      Aateloidun Sir Mick Jaggerin suonissa virtaa nykyisin parempioktaanista sinistä verta.
      Se asettaa suuremmat vaatimukset läpille, kuten katsastuksessa on nyt todettu.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Rakas

      Eihän se tietysti minulle kuulu, mutta missä sinä olet? 😠
      Ikävä
      54
      2398
    2. Pidit itseäsi liian

      Vanhana minulle? Niinkö?
      Ikävä
      62
      2292
    3. SDP:n lyhyt selviytymisopas

      1. Komitea on vastaus, oli kysymys mikä tahansa Jos maailma on muuttumassa tai jossain palaa, demari ei hätiköi. Ensin p
      Maailman menoa
      15
      1790
    4. Joko olet luovuttanut

      Mun suhteen?
      Ikävä
      62
      1602
    5. Haluaisitko oikeasti

      Vakavampaa välillemme vai tämäkö riittää
      Ikävä
      52
      1562
    6. Mitä se olisi

      Jos sinä mies saisit sanoa kaivatullesi mitä vain juuri nyt. Ilman mitään seuraamuksia yms. Niin mitä sanoisit?
      Ikävä
      41
      915
    7. Toivoisitko

      Toivoisitko, että kaivattusi olisi introvertimpi tai extrovertimpi? Itsenäinen tai tarvitsisi enemmän apua/sinua? Osoit
      Ikävä
      111
      837
    8. Nanna Karalahti :Paljastus bisneksistä Jere Karalahden kanssa!

      Ottanut yhteyttä seiskalehden toimittajaan ja kertonut totuuden yhteisestä Herotreeni-nimisestä verkkovalmenuksesta.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      118
      787
    9. Sotekeskus

      Aloite on hyvä, kiitokset siitä. Mutta jos olette yhtään seuranneet hyvinvointialueen kokouksia niin sehän on jo nuijit
      Ähtäri
      33
      758
    10. Sinunkin pitää jättää

      Se kaivattusi rauhaan.
      Ikävä
      40
      713
    Aihe