Miksi käytetystä bemarista ei saa paljon mitään hyvitystä?

bemppu

Meinasin vaihtaa viisi vuotta vanhan vitos bemarin uuteen, mutta hyvitys vanhasta oli naurettavan alhainen.

10

84

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • KateusOnSäälittävää

      Persaukisen ja kateellisen ininää nurkasta, noloa.

      • Anonyymi

        Se on ikävä kuulla että olet persaukinen ja kateellinen bemarikuski.


    • Kkkkdkdkkd

      Koska rikkaat tai tyhmät haluavat maksaa paljon uudella isolla Bemulla ajamisesta. Viisi vuotta vanhalla ajamisesta ei enää kukaan vastaavasti haluakaan maksaa, vaan hintaero tavisautoihin kutistuu.

      Vastaavasti tämä johtaa siihen, että viisi vuotta vanha bemu voi jo olla järkiostos, kun ilmat puhallettu hinnoista. Ainakin järkevämpi kuin upouusi.

    • JihuuMitäÄlykköjä

      Viisivuotiaana hinnasta on kadonnut keskimäärin noin 50% merkistä riippumatta, paitsi Teslasta 60-70%.

      • Todettu_on

        Ja Audista noin 75%, mutta jo kolmessa vuodessa.


      • JihuuMikäÄlykkö

        Siinäpä meillä asiantuntija!


      • TyhmyysSenKunLisääntyy
        Todettu_on kirjoitti:

        Ja Audista noin 75%, mutta jo kolmessa vuodessa.

        Eli noin viisivuotta vanhan Audin saa siis jo ilmaiseksi noilla sinun "specseilläsi"

        Ei tänne oloe pakko tulla paljastamaan tyhmyyttänsä. Se on kuule ihan vapaaehtoista....


    • BMW kuuluu niihin automalleihin, joiden hinta vanhempien autojen hinta tippuu aina uuden mallisarjan markkinoille tullessa hyvinkin runsaasti.
      Nytkin esimerkiksi yhtäpaljon ajettujen (ja suhteellisen samoin varusteltujen) vertailukelpoisten 2017 mallien hinta on vanhalla F10/11 mallilla 10000-15000€ halvempi kuin tuon uuden G30/31 mallisarjan hinta on. Ja tämä hinta ero sitten luonnollisesti heijastuu ketjussa alaspäin vanhempien autojen hintoihin.
      Eli jos kyseisten autojen arvon-alenemaa vain miettii, niin vaikkapa nuo 5-sarjan BMW:t kannattaisi ostaa mallisarjan parin ensimmäisen vuoden aikana ja vaihtaa pois vuotta-paria ennen uuden mallin markkinoille tuloa (jolloin vaihdon joutuu luonnollisesti tekemään johonkin toiseen malliin/merkkiin). Perinteisesti BMW:llä on 5-sarjan malli-ikä ollut 7-8vuoden välillä, ennen uuden mallin saapumista markkinoille.

    • Anonyymi

      Koska syttyy todennäköisesti palamaan. Ei kukaan halua sellaista myydä ja ottaa tästä vastuuta.

    • Anonyymi

      Minä ajan parissavuodessa jo loppuun ja vaihtoon menee 100t jälkeen. Ei kannata viittävuotta pitää.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä on loppuelämäsi suunnitelma

      Kaivattuasi kohtaan? Olet päättänyt jotain?
      Ikävä
      91
      1097
    2. Uskaltaisitko vielä

      Lähestyä vai et kaivattuasi?
      Ikävä
      125
      876
    3. Sinkkumiehet hukkaavat tärkeän ässän hihastaan kun

      ...eivät suostu kavereiksi naisten kanssa. Mikä voi olla heillä syynä? Hyväksyvät vain naisen, joka suorastaan anelee sa
      Ikävä
      103
      855
    4. "Kaikkien miesten asia" - kampanja on alkanut

      Miehillä on naisiin kohdistuvan väkivallan lopettamisessa merkittävä rooli. Ei riitä, ettei itse tee väkivaltaa. Miesten
      Maailman menoa
      276
      657
    5. Keitä täällä on??

      Kertokaa nimenne!! 🤔
      Ikävä
      70
      605
    6. Tiedät, että en voi enää laittaa viestiä

      Aikaa kulunut. Eikä se näyttäisi enää luontevalta vastata näin pitkän ajan jälkeen. Tiedän myös, että sinä et enää lait
      Ikävä
      73
      583
    7. Lienee aika luopua siitä kaikesta

      mitä meillä ikinä olikaan. Hassua, koska juuri mitään ei ole edes ollutkaan. En vaan jaksa tätä mahdotonta juttua enää j
      Ikävä
      64
      562
    8. Lautakunta käsittelee Iisalmen kulttuuri- ja vapaa-aikajohtajan virkasuhteen purkua koeajalla:

      Lautakunta käsittelee Iisalmen kulttuuri- ja vapaa-aikajohtajan virkasuhteen purkua koeajalla: "Aina valinta ei mene nap
      Iisalmi
      54
      536
    9. Kun kohtaatte rakkauden, tarttukaa siihen

      Toimisinko jälkiviisaana toisin? Varmasti. Vaikka silloin kuvittelin tekeväni, niin kuin on oikein. Mahdollisimman siist
      Ikävä
      33
      493
    10. Mitä toivot

      Kaivattusi suhteen?
      Ikävä
      72
      483
    Aihe