Munakello ja keittiöajastin taitaa olla sama asia.
Tykkään käyttää noita, ja minulla on käytössäni peräti kolme asumusta, joissa pitää olla välineet kokkaamiseen.
Tulikin mieleen, miten ammattikokit valvovat keitto- ja paistoaikojaan töissä?
Itsellä on perintönä saatu vanha painava nelikulmainen ajastin. Se on erittäin laadukas, kestänyt jo ainakin kahden vuoden ajan. Nykyään kun aikaa on paljon (ikä yms, ei ansiotyötä enää) joudun päivittäin laittamaan ruokaa. Olen käyttänyt myös halpoja, noin 4€ ajastimia, ja ne kaikki ovat hajonneet muutaman kk:n käytön jälkeen.
En osta paristoa vaativia ajastimia. Yksi sellainen lakkasi toimimasta, kun en saanut oikeanlaista pientä paristoa siihen, ja se oli juotetavaa mallia. Oma juotokseni ei onnistunut, koska tavallinen patteri on aina ilman juotoskorvakkeita ja se olisi pitänyt olla pöydällä laitteen ulkopuolella ison koon vuoksi. Roskiin meni tämäkin DX.COM:n laite.
Näistä keittiöajastimista ei löydy ainakaan suomeksi vertailuja, testejä. Englanniksi en ole vielä hakenut testejä.
Ostin Prismasta kalleimman, eli Heirolin 12,95€ maksavan ajastimen, jossa on magneettikiinnitys esim. jääkaapin oveen. Tuntuu laadukkaalta, mutta olen käyttänyt sitä vasta kaksi kertaa. Saa nähdä kuinka kauan tämä kestää.
Tässä on linkki, josta löytyy kalliimpia laitteita:
https://www.vertaa.fi/ajastimet/
Veikkaisin, että hinnoissa on ilmaa (design-tuotteita osa) myös sen vuoksi, että näitä myydään jossain erikoiskaupoissa.
... Tarkistin, että tässä oli noin kaksi eri verkkokauppaa kyseessä, kaikki ruotsalaisia.
Tuntuu siltä, että keittiöajastimet eivät tartu hakukoneeseen kovin helposti. Ruotsissa ajastimia ehkä myydään enemmän kuin Suomessa.
Terv. ukko63v
Keittiöajastimet
Anonyymi
0
118
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Valtion alijäämä = yritystukien määrä = 10 mrd. euroa
Mutta persut eivät vaan suostu tasapainottamaan valtion budjettia, vaikka yritystuet on tiedetty haitallisiksi. Miksi p907158Suomi käyttää sosiaalietuuksiin suhteessa eniten rahaa koko maailmassa
Suomi käyttää sosiaaliturvaetuuksiin enemmän rahaa suhteessa bruttokansantuotteeseen kuin mikään muu maa maailmassa. Su3576228Grahn-Laasonen: "Kansalainen joutuu pettymään, jos demareita äänestää"
Ministeri viittaa tuoreeseen Helsingin Sanomien juttuun, jossa demarijohtajan keinoja Suomen suunnan muuttamiseksi esite583583Vähän fiksumpi Nimi kisa ? :=)
Kirjoita teidän etunimet allekkain. Jos nimissä on joku kirjain sama, poista se. Tee sama tarkistus kaikille kirjaimill293319Mikä on suurin luonne- eroavuus sinussa
Ja kaivatussasi? Vaikuttaako se huonoon vai hyvään suuntaan siinä, että teistä voisi tulla jotain?1911811Kenen haluaisit voittavan Amazing Racen: Tuomas ja Esko, Millu ja Karoliina vai Maria ja Vilma?
Amazing Race Suomi huipentuu lauantaina finaaliin. Jäljellä on kolme paria ja tiedossa on tehtäviä, jotka järkyttävät os171528Gallup: Katsotko Salkkareita tai oletko katsonut?
Salatut elämät on suomalaisten suosikkisarja vuosikymmenestä toiseen. Salkkareiden parissa viettää aikaa sukupolvet laps181256- 601253
Elämäni biisi starttaa uudessa muodossa - Voi olla pettymys faneille!
Elämäni biisi ja juontaja Katja Ståhl ovat suomalaisten suosikkeja. Lauantai-iltaisin ohjelma on vetänyt tv-katsojat arv11160Amazing Race Tomas rehellisenä Esko-appiukon, 63, tilasta: "Sairastelut ja..."
Tomas Grekov ja Esko Rotola-Pukkila ovat mukana Amazing Race Suomi -kisassa. Ja nyt vuorossa on finaali. Hankaluuksia m11137