Millä eri tavoilla hiilidioksidia voi hajottaa takaisin hiileksi ja hapeksi?
Hiilidioksidin hajotus?
7
458
Vastaukset
- Anonyymi
Jos kaarihitsauksessa käytetään suojakaasuna hiilidioksidia, niin CO2 hajoaa hiileksi ja hapeksi ja jossain määrin ioneiksi ja plasmaksikin.
- Anonyymi
Suoraan se onnistuu esimerkiksi pelkistysreaktiolla. Sytytetään magnesiumliuska palamaan ja laitetaan se palavana hiilidioksidiin. Palaminen jatkuu, mutta nyt hapettuva magnesium ottaa happensa hiilidioksidilta ja samalla vapautuu pelkistynyttä hiiltä nokena.
Sama reaktio kuin kaarihitsauksessa. Metalli hapettuu ja ottaa hapen hiilidioksidilta. - Anonyymi
Kukkien kasvattaminen kukkaruukussa on ihan hyvä konsti. Kukat yhteyttävät ja aineenvaihduntatuloksena on happea ilmakehään.
- Anonyymi
Joku hakee kemian kotitehtävään valmiita ratkaisuita?
- Anonyymi
Ei kun yritän keksiä miljardibisneksen, myymällä hiiltä co2:sta erottelevia koneita - > toistaiseksi taitaa energiatehokkain keino olla istuttaa puita kaikkialle, kuten Kiina näyttää jo tekevän?
Saharaan isoja altaita, joista haihtuu vettä ja sataa aavikolle, humusta sekaan ja puuta kasvamaan? - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ei kun yritän keksiä miljardibisneksen, myymällä hiiltä co2:sta erottelevia koneita - > toistaiseksi taitaa energiatehokkain keino olla istuttaa puita kaikkialle, kuten Kiina näyttää jo tekevän?
Saharaan isoja altaita, joista haihtuu vettä ja sataa aavikolle, humusta sekaan ja puuta kasvamaan?Helpointa on olla tuottamatta sitä CO2 päästöä alun perinkään. Korvaa ison osan energiantuotannosta sellaisella joka ei aiheuta päästöjä eli lisää ydinvoimaa ja lähellä päiväntasaajaa myös aurinkovoimaa.
Tyhmäähän se on ehdoin tahdoin ensin päästää CO2 ilmakehään ja vasta sitten alkaa sitä sieltä pois keräämään. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Helpointa on olla tuottamatta sitä CO2 päästöä alun perinkään. Korvaa ison osan energiantuotannosta sellaisella joka ei aiheuta päästöjä eli lisää ydinvoimaa ja lähellä päiväntasaajaa myös aurinkovoimaa.
Tyhmäähän se on ehdoin tahdoin ensin päästää CO2 ilmakehään ja vasta sitten alkaa sitä sieltä pois keräämään.Miksi ilmakehään päästetetty hiilidioksidi pitäisi poistaa? Kasvit eivät kasva ja eläimet kuolevat nälkään.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
IL - PerSut tykittää - Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi!!
Entistä rajumpi elinkautinen tulee – Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi Henkirikosten uusijat voidaan ja17222237Some kuhisee Sanna Marinista: "Wau"
Sanna Marinia hehkutetaan. Muun muassa Jodelissa kommentoidaan The Sunday Timesin julkaisemaa kuvaa Marinista. Hän ant739440Sannalla tänään vuorossa The Daily Show
Eli nyt mennään jo satiirin puolelle. Tuohan on vähän kuten Lindströmin ohjelma Suomessa.297430Onko rajojen kiinnipitäminen ihmisoikeuksien vastaista?
Maahanmuutosta puhutaan usein niin kuin kyse olisi vain numeroista ja rajoista. Kyse on kumminkin ihmisistä, jotka halua3256622Äärioikeistopurran nukke Petteri Lapanen paniikissa
Kun Suomen historian paras pääministeri antoi vankan lausunnon, kuinka "keskustelu politiikassa on käpertynyt lähinnä va796291SIELTÄ SE TULI: Kepu-Kurvinen: "Emme enää lähde punavihreään hallitukseen"
Nyt muuten nauretaan loppuviikko, että tähänkö kaatui Lindtmanin pääministerihaaveet. "Antti Kurvisen mukaan puolue ei1805904Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.
https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot334930HS - Sanna Marinin kirja on priimaluokan vedätys!
Kirja-arvio|Toivo on tekoja tulisi ensisijaisesti nähdä maineen rahallisen hyödyntämisen voimaannuttavana merkkipaaluna.984573Minja Koskelan "istumista" kertovassa uutisessa ei sanottu persuista mitään
eli jälleen kerran äärivasemmistolainen valehtelee, hän kun väittää että juuri persut ovat lähetelleet Koskelalle vähemm974329"Rauhanomainen" miekkari hesassa: "Eläköön aseellinen vastarinta" - lakana
Kyseessä on Suomen Palestiinalaisten yhdistyksen viime perjantaina järjestämä ”Hiljainen kynttiläkulkue Palestiinalaiste1153780