Esiripun etymologia

Anonyymi

Mistä tulee sana "esirippu"?

Pitkänäperjantaina se taisi revetä. Ja Churchill keksi ilmaisun joka suomennettuna oli "rautaesirippu".

Mutta mikä se rippu on? Mistä tuo ilmaisu tulee?

5

1762

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Eiköhän tuo tule jostain edessä riippuvasta, kuten juuri verhosta.

      Taitaa olla ainoastaan lähikielistämme saksassa, missä verhon määrityksenä on roikkua jonkin edessä; Vorhang.

      Onko suomi ainoa kieli, missä teatterilavan tai elokuvateatterin valkokankaan edessä olevalla verholla on oma erityisnimi?

    • Anonyymi

      Mitenkäs "veil of the temple" joka siis löytyy vanhasta King James versiosta? Siitä tuli curtain vasta myöhemmin. Ilmeisesti ei ollut kyse ihan ohuesta kangassuikaleesta.

      Eiköhän 1600 - luvullakin ikkunaverhot olleet kuitenkin curtains ja veil esimerkiksi merkityksessä huntu tai esimerkiksi beyond the veil = kuolemanjälkeinen.

      Jos sanojen alkuperä kiinnostaa niin on olemassa kirjat Suomen sanojen alkuperä ja kirjasarja Suomen kielen etymologinen sanakirja

      • Anonyymi

        Joo, eihän tällaisia palstoja tarvita. Hankkikaa vaan kaikki nuo mahdolliset kirjat niin eipä tarvitse kysellä täällä. Sama koskee muitakin palstoja.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Joo, eihän tällaisia palstoja tarvita. Hankkikaa vaan kaikki nuo mahdolliset kirjat niin eipä tarvitse kysellä täällä. Sama koskee muitakin palstoja.

        Jostakinhan sen tarkistettavan tiedon on oltava peräisin kun palsta itsessään ei ole kovinkaan uskottava.


    • Anonyymi

      Sanalle suoraan ei löydy mitään selitystä, joten sen joutuu käsittelemään osissa.

      'Esi-'

      Tämä on ihan tuttu prefiksi, että joku on jotain ENNEN (ajassa), tai jonkin EDESSÄ (fyysisesti), tai PEITTÄÄ jonkin. Esim. esiliina, esinahka, esi-isä, esiaste, esihistoria jne.

      'rippu'

      Tämän sanan kohdalla täytyy mennä Wanhan Suomen kieleen: jokin on kiinni jossain: 'kijnirippuwa', tai osa jotain. Esim. "Mutamaa ei kelpaa maansekoituxexi pellolla, sen sjinä kjini rippuwan happamuden tähden" Eli todnäk '-rippu' juontuu tästä... "rippua", "rippuwa" jne., josta edelleen juontuu sanat 'riippua', 'ripustaa', 'ripustin', 'riipus'.

      Eli tässä tapauksessa '-rippu' on ripustetettu/riippuva kangas tms. ja 'esirippu' näyttömöä ENNEN, tai sen EDESSÄ, tai sen PEITTÄVÄ kangas tms.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Alle 15 oli

      Arvasi että lapsi asialla hallin palossa. Surullista. Mutta jos osaa/kykenee käyttää tulentekovehkeitä niin pitää osata
      Vimpeli
      89
      2658
    2. Heh, persut = vassarit = 10,0 %

      Minja tuli nyt jo Riikan rinnalle, sitten alkaa tekemään kaulaa. Molemmilta kympin arvoinen suoritus! https://www.hs.f
      Maailman menoa
      204
      1682
    3. Onko kaivattusi yllättänyt sinut?

      Piditkö häntä toisenlaisena ihmisenä?
      Ikävä
      116
      1610
    4. Paula Koivuniemi täyttää tänään 78 vuotta! Sydämelliset onnittelut!

      Paula Koivuniemi, tuo suomalaisen iskelmän ikoninen artisti, täyttää tänään 78 vuotta. Muutaman vuoden estradeilta pois
      Suomalaiset julkkikset
      41
      1471
    5. Olen miettinyt pitkään miksi hän ei uskalla

      Hän kyllä yrittää tiedän sen ja olen yrittänyt olla helposti lähestyttävä ystävällinen lempeä jne. mutta silti hän yhä v
      Ikävä
      64
      1242
    6. Juhannusterveiset kaivatulle

      Onko teillä yhteisiä juhannuksia vietettynä ja millaista juhannusta viettäisit kaivattusi kanssa juhannuksena 2025? 🌻
      Ikävä
      76
      1015
    7. Kaupunki osti Absin

      Nyt vaan yrittäjiä kaivataan
      Haapavesi
      56
      979
    8. Rakastan sinua

      Kohta sanon tämän livenä, älä pelästy.
      Ikävä
      74
      906
    9. Sä oot kyllä

      Aika erikoinen nainen
      Ikävä
      45
      877
    10. Millaistakohan

      Sun kanssa suhde olisi?
      Ikävä
      61
      845
    Aihe