On annettu perin harhaajohtaavaa tietoa broilerin paremmuudesta co2 päästöihin verrattuna muihin eläinkunnan tuotteisiin,väitän jopa ,että broilerin tuottaminen on ilmaston kannalta huonompaa kuin esim naudanlihan tuottaminen,hyvät lukijat,saanen kertoa teille broilerin tuotannosta ilmaston kannalta ja vertaan kulloinkin naudan kasvattamiseen
Broileri:
Broileri emot tuodaan autolla tälläl hetkellä joko Ruotsista tai tanskasta ,auton ja laivan co2 päästöt
Nauta:
Itse uudistuva ,tilalla oleva eläin
Broileri emot kasvatetaan korkeassa lämpötilassa 36c ,lämmityksestä johtuvat päästöt
Nauta :riittää kun vesi on sula
Broileri emot siirretään tuotantotiloille kasvattuaan,auton co päästöt
Nauta:yleensä vasikat kasvavat samalla tilalla kuin syntyvät,joskus siiirretäään
Broileri emot tuottaa munia jotka siirretään 2 kaksi kertaa viikossa tilalta hautomoon ,taas auton co2 päästöt
Nauta ----
Munat haudotaan n.38 c. asteessa ,tarvii energiaa
Nauta------
Kuoriuduttuaan broileri untuvikot siirretään kasvattamoihin,auton co2 päästöt taas
nauta------
Taas broileri halli lämmitetään 36 asteeseen ,co2 päästöt isot
nauta-----
Kesällä broileri halli ilmastoidaan tuuletuksella,erittäin paljon vaativalla energialla
nauta,laitumella
Broileri vaatii aluksi ympäri vuorokauden valoa eli energiaa
nauta,tykkää nukkua
Kuivike:
Broileri,turve ,Suomen ilmaston kannalta huonoin vaihtoehto,soiden kuivattaminen ja nosto lisää co2 päästöjä
Nauta ,olki
eläimen ruoka:
Broileri: soija täydennetty rehu:kaadetaanko sademetsää sinun takia ?viljanviljely,vilja toimii vain kasvuaikana hiilinieluna n.2kk/v
nauta.pääosin korsi rehua joka on koko ajan hiilinieluna sulanmaan aikana,hiukan viljaa ja kotimaista rypsi rouhetta tai melassi leikettä
Arvon lukija ,kun seuraavan kerran syöt broileria niin mieti kuinka paljon tämä lautasellasi oleva lintu on tarvinnut energiaa päästäksesi lautasellesi.
Broilerin ilmastovaikutus
7
862
Vastaukset
- Anonyymi
Yksi kysymys: Mitä vitun väliä? Minua kiinnostaa miltä ruokani maistuu, ei se mitä joku hippiluuseri siitä ajattelee.
- Anonyymi
Seuraavassa elämässäsi kun olet broileri (karma is biatch) saatat olla hieman eri mieltä..
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Seuraavassa elämässäsi kun olet broileri (karma is biatch) saatat olla hieman eri mieltä..
No onneksi elämäsi broilerina jäisi lyhyeksi, kolmen kuukauden jälkeen olet jo hot wingsinä jonkun lautasella.
- Anonyymi
Ilmasto on jokapäiväinen asia ja jokainen kuluttaja on suurin vaikuttaja siihen,että voidaanko maapallolla elää tulevaisuudessa .Maatalous tuottajat tuottavat sitä mitä kuluttajat haluaa ja varmasti tuottavat myös vihanneksia samoilla pelloilla mikäli kulutus kääntyy järkevämpään suuntaan ympäristön kannalta ja eikä se,että on pelkästään ilmasto asia vaan oman terveyden asia ,emmehän me suomalaiset halua sairastaa elintaso sairauksia,emmehän?
- Anonyymi
Maapallo tuottaa omat päästönsä jotka on kymmenkertaa suuremmat kuin meidän päästöt
- Anonyymi
Tuossa taas apukoululainen asialla. Maapallo selviaa ilman ihmisia, mutta ihmiset tarvitsevat sopivan ilmasaton Maapallolla.
- Anonyymi
Juo viinaa ja nussi. Tee mahdollisimman monta lasta ennen kuinolet 30 vuotias, joka lienee normaali kuolinika ihmisurokselle. Kaikki mitka vaikuttavat ihmisten elamisen tuota vanhemmaksi ovat Saatanan keksitoa.
Ketjusta on poistettu 10 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lataus pakkaskelissä
En olisi koskaan ostanut sähköautoa jos olisin tajunnut että ne eivät lataa pakkasissa suurteholatauksella vaan istut tu1686559Kun väestö ikääntyy ja veronmaksajat vähenee, mitä sitten vasemmistolaiset?
Maahanmuutto ei vaan ole ratkaisu väestön ikääntymiseen. Maahanmuutto lykkää ja hidastaa väestön ikääntymistä ja työv1033064Miksei Trump ole kiinnostunut Suomen valloittamisesta?
Täällähän on enemmän turvetta kuin Norjalla öljyä. Eikö Ttump ole turvenuija?1031851Aktivistinainen pysäytti ICE-agentin luodin päällään USA:ssa!
Video ampumistilanteesta: https://edition.cnn.com/2026/01/07/us/video/ice-shooting-minneapolis-digvid "Media: ICE:n am501575- 161297
Kyllä mä suren
Sitä että mikään ei ole kuten ennen. Ei niitä hetkiä ja katseita. Toisaalta keho lepää eikä enää tarvitse sitä tuskaa ko111290Ekologinen kommunismi tulee voittamaan fossiilikapitalismin
Kiina on mahtitekijä uusiutuvien energialähteiden kehityksessä, ja Trump osoitus viimeisestä öljyn perään itkemisestä, m131185"Mitä sä nainen tuot sitten pöytään" ?
Jos mies provaidaa ja suojelee... Pitääkö miesten kysyä tuollaisia?311165- 561140
Yhteen hiileen velanottoveljet V P K
Tytäryhtiöissä palaa julkista rahaa ja vastuuttomuuden takia -ei pakollisten -kuntalain edellyttämien asioiden takia! N751083