Pallo laajenee neljässä ulottuvuudessa ajan ja paikan symbioosissa. Alkeishiukkanen on mitätön, mutta niiden lukumäärä on ääretön. Tämä aiheuttaa avaruuden laajenemista. Hiukkanen ei välitä ajasta eikä edes sen paikkaa tunneta koskaan tarkasti. Toisaalta se on olemassa ja toisaalta taas ei.
Ainehiukkasista johtuen myöskin gravitaatiolla on merkitystä. Niinpä musta aukko haluaa kovasti kasvaa. Nyt kuitenkin massattomat valon nopeudella kulkevat hiukkaset vastustavat luhistumista. Vaikka hiukkasilla ei ole massaa, niin nopeudesta johtuen energiaa on valtavasti niiden lukumäärästä johtuen. Näistä hiukkasista ei edes tunneta kuin murto-osa. Niitä ei vielä pystytä havaitsemaan.
Nyt kun edellä oleva yhdistetään, niin ei tarvi ihmetellä, miksi maailmankaikkeus laajenee.
Koska aika ja paikka on samassa koordinaatistossa, niin ei voida yksikäsitteisesti sanoa, onko alkuräjähdys joskus tapahtunut vai tuleeko se joskus tapahtumaan. Alkuräjähdyksiä todennäköisesti tapahtuu äärettömän paljon jatkuvasti ja kukaan ei pysty sanomaan missä räjähti ja milloin eikä sitä, räjähtikö vai räjähtääkö se menneisyydessä vaiko tulevaisuudessa.
Vaikka puhutaan koko maailmankaikkeudesta, niin samaa pätee myös alkeishiukkasiin. Kukaan ei tiedä hiukkasen paikkaa. Tässä juuri yhdistyvät atomaariset ja galaktiset asiat. Samasta alkeishiukkaspuurostahan kaikki rakentuu.
Kaiken teoria
5
<50
Vastaukset
- Anonyymi
Lisään tuohon, jotta ei siis tarvi ihmetellä miksi maailmankaikkeus laajenee kiihtyvällä nopeudella. Laajenemisen takia avaruutta ja tyhjiötä tulee koko ajan lisää. Tyhjiöhän ei tyhjä, sieltä realisoituu koko ajan lisää hiukkasia ja mitä enemmän tyhjiötä sitä enemmän hiukkasia. Hiukkaset lisääntyvät siis koko ajan kuten agressiiviset syöpäsolut. Gravitaation suhteellinen osuus pienenee jatkuvasti. Tämä johtuu siitä, että tyhjiön laajeneminen tapahtuu neliulotteisessa avaruudessa. Tästä johtuu kiihtyvyys. Hiukkasia syntyy siis huomattavan paljon enemmän, kuin jos laajeneminen tapahtuisi kolmiulotteisessa avaruudessa.
- Anonyymi
Gravitaatio vaikuttaa kolmiulotteisessa avaruudessa. Siksi gravitaation voimaa voidaan verrata vaikkapa yhteen pisteeseen suoralla. Niin suuri ero on eri ulottuvuuksilla.
Jos gravitaatiota kuitenkin ajatellaan neliulotteisesti, niin kukaan ei pysty sanomaan kiihtyykö vaikko supistuuko maailmankaikkeus. Tässä koordinaatistossa aika ja paikka ei ole yksikäsitteistä.
- Anonyymi
voidaan jopa ajatella että alkeishiukasetkin, atomit laajenevat. Nykyisten mittauslaitteiden sensitiivisyys ei vain siihen riitä. Sama päätee mittauslaitteiden kykyyn nähdä syvälle avaruuteen.
Einsteinin E=mc^2 tulkittuna muotoon m= E/c^2 kertoo sen että materia on harhainen illuusio. - Anonyymi
Palstaltahan löytyy oikea Einsteinkin!
- Anonyymi
Ja aina lyötyy myös se pakollinen kiintiöurputtaja.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p535650Räppäri kuoli vankilassa
Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "722741Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä
Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella181990No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen
Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol371826Onko Sanna menossa Ukrainaan viettämään vuosipäivää?
Kun on bongattu Varsovan lentokentältä?1591811- 191753
Kulukusuunnat
Eikö kuhmolaiset iha oikiasti tiiä kumpi o vasen ja kumpi oikia? Tuolla ku liikennemerkissä näkyy nuolet ylös ja alas, v5151881-vuotias Frederik avoimena - Ei omasta mielestä kelpaa tästä syystä realityihin: "Veemäinen..."
Junttidiscon kuninkaana tunnettu Frederik, 81, on esiintymislavoilla suvereeni tekijä. Mies on viihdyttänyt ympäri Suome191151Muusikko yritti tappaa kaksiviikkoisen vauvan
Karu epäily: Muusikko, 32, yritti tappaa kaksiviikkoisen vauvan Oulussa. IS:n selvityksen perusteella miestä ei ole syy801139Tynkä Eläintarha ei ole enää visiitin väärti
Ähtärin MesiZoo on vajonnut alas. Näytillä olevien eläinten määrä on romahtanut lähemmäs -40%. Paikat ovat päässeet pah64956