Adventtia vietetään joulukuun alusta jouluun, kuten hyvin tiedetään. Tuleeko sanasta adventure, vai vänta vai mistä?
Vastaukset 2
Latinan sanasta adventus, "saapuminen", joka on partisiipin perfekti verbistä advenire, "saapua". Tarkoittaa joulun saapumista.
- Anonyymi
Kotimaisten kielten keskuksesta kysyttynä vastaus
Vastaus: Joulu on evankelisen kirkon suurin juhla (molemmat sanat on lainattu samasta germaanisesta sanasta, juhla ensin, joulu myöhemmin). Joulua edeltää odotusaika samaan tapaan kuin toista suurta juhlaa, pääsiäistä, edeltää paastoaika. Joulun odotusaika on adventti tai adventtiaika. Sanaa adventti käytti jo Mikael Agricola kirjoituksissaan. Sana on kulkeutunut meille ruotsin kielen kautta latinan kielestä, jossa adventus tarkoittaa Kristuksen tulemista ja alun perin tuloa, saapumista. Sana on johdettu verbistä advenire ’tulla luo, saapua’, joka koostuu etuliittteestä ad- ’luo, kohti’ ja verbistä venire, joka tarkoittaa tulemista.
Kyseessä on siis Kristuksen saapumisen odotus.
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1532006
Naisten liian suuret vaatimukset?
Palstalla näkee usein vlituksia siitä, että naisilla on miehille liian suuria vaatimuksia. Haluankin nyt mielenkiinnosta3471458Johanna Tukiainen oli seonut ja hyökännyt ystävänsä kimppuun.
Ollut suora lähetys ja repinyt hiuksista ystäväänsä.1761024Olen Aito Narsisti
Kysykää mitä haluatte liittyen tähän aiheeseen. Joitain kokemuksiani asiaan liittyen voin harkintani mukaan jakaa.279744- 269636
- 33631
Outo liikkuja
Tämä tyyppi josta kirjoitettiin Ähtärin Ilmoitustaululla. Joka yritti varastaa auton meijeritieltä. Hän liikkui koulut12621- 191573
Iso käsi pormestarille hyvin hoidetusta työstä
Puolangan kunta on siistinyt Paljakan rinteitä kesän aikana – yksi keskeneräinen lakiasia hidastaa vielä rinnekeskuksen20522- 42512
