Kulttuuri-ihminen ei halveksi entistä, mutta toteaa, että nykyisin tiedämme paremmin.
Ihmisen varhaiskauteen kuului aika, jossa uskonnot muodostuivat heijastumana yhteiskunnallisesta rakenteesta. Kun perheyhteisö oli suurin yhteisö, ajattelutapa oli sen mukainen, animismi, jossa koko maailma oli täynnä henkiä, jotka eivät hallinneet toisiansa.
Kun syntyi heimoja ja valtioita, uskonnot saivat myös hallitsevat jumalat. Lopulta niilläkin oli yksi muita mahtavampi, ylijumala, joka hallitsi muita. Samalla kehittyi taju syy ja seuraus -yhteydestä. Maailma ei ollut enää vain jumalien oikkujen varassa, vaan tietyt tapahtumat näyttivät johtavan toisiin. Muillakin eläimillä alkeita jo on, mutta ihmiset kehittyivat paljon pitemmälle.
Kun kulttuuri jo siirtyi uudelle tasolle, filosofit alkoivat tutkia tarkemmin syitä ja seurauksia. Syntyi myös matematiikka, joka ennen oli ollut perin vähäista. Edeelleen kuva maailmasta oli paljolti arvailua, ja suuri osa meni pieleen, mutta silti oikea tieto koko ajan lisääntyi.
Lopulta on saavuttu aikaan, jolloin on ymmärretty, että ainoa tie totuuteen on havaintojen tekeminen ja niiden sitominen toisiinsa matemaattis-loogisella teorialla.
Siirtyminen tiedon tasolta toiselle, ei ole suinkaan tapahtunut jyrkästi. Vaiheet ovat eri ihmisten kohdalla menneet limittäin. Älykkäämmät ja toimeliaammat ovat luoneet uutta ja opettaneet kansalle. Joka tapauksessa mikään tiedon taso ei olisi ollut mahdollinen ilman edellistä
Osa on kuitenkin halunnut pysytellä jollakin vanhemmalla tasolla, uskonnollisella tai filosofisella. Uskonnollisen tason harjoittajat vetovat yleensä perintöön ja johonkin pyhään tekstiin. Filosofisen tason harrastajat taas yleensä pyrkivät esittämään oppinsa järkevämpänä kuin nykyinen tieteellinen ajattelu.
Olisi hyvin lyhytnäköistä halveksia menneen ajan ajattelua. Ihmiset olivat jo satoja tuhansia vuosia sitten geneettisesti jokseenkin yhtäläisiä meidän kanssamme, mutta kulttuuri oli paljon varhaisempi. Ei silti vähäinen. Kun katsellaan menneen ajan tuotteita, on suorastaan mykistävää, miten ihmiskunta on tiedollisesti ja taidollisesti edistynyt ja saavuttanut nykyisen kukoistuksen.
Tiedon ja kulttuurin ylämäki
5
133
Vastaukset
- Anonyymi
Tällä hetkellä tuntuu Suomessakin vallitsevan ajatusmaailma, jossa tunne on tärkeämpi päätöksenteon väline kuin järki. Asiantuntijuuden halveksunta ja tieteenvastaisuus on saavuttamassa uuden maksiminsa. Seuraukset maksavat aika paljon niin rahassa kuin elämän laadussakin.
Varsinkin vaitoehtohoitojen käytössä että rokotevastaisuudessa on jo uuden sukupolven aika. Sillä ei enää ole kokemusta alkeellisista oloista ja niiden tuomista vahingoista. Historia on joillekin liki tuntematonta.
Koska vahinko kohdistuu eniten lapsiin, valitiolla on tietyt velvollisuutensa.
- Anonyymi
Ympärillä olevista kulutustavaroista tulee aina vain huonompia ja heikkolaatuisempia, joka tarkoittaa sitä että vanhaa ja arvokasta tietoa jatkuvasti jää unohduksiin. Artisaanitaidot ja ymmärrys parhaiden materiaalien ja valmistustapojen hienouksista katoavat vanhojen mestareiden kuoltua.
Esim. suutarit eivät siirrä tietotaitoaan taas uusille sukupolville vaan tilalle tulee halpatyövoiman maista rumia ja heikkotekoisia liimakenkiä. - Anonyymi
Kyllä menneitä älyttömyyksiä pitää halveksia.Tämähän nyt on selvää jopa sille kulttuuri-ihmiselle, jota kuvailet varmasti jonkinlainen yli-ihminen mielessäni kajastuen.
Kulttuuri-ihminenkin halveksuu kaikkea ala-arvoista ja jo keskinkertaistakin, koska --- no, keskinkertaiselta ihmiseltä puttuu kunnianhimo. Tämän (halveksunnan, kirj. huom.) kultturi-ihminen tekee toki siveästi nurkan takana, eikä naura alemmilleen päin naamaa niin kuin jotkut alemmat, vähemmän kultturellit ihmiset tekevät. - Anonyymi
"Filosofisen tason harrastajat taas yleensä pyrkivät esittämään oppinsa järkevämpänä kuin nykyinen tieteellinen ajattelu."
Voisitko mainita muutamia esimerkkejä niitä löytynee paljon, kun on niin yleistä?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kuolemanrangaistus
Mielestäni kuolemanrangaistus on väärin kaikissa tilanteissa. Vaikka joku olisi murhannut 10 ihmistä, hänen surmaaminen633944Muistakaa persut, että TE petitte, ei kokoomus
Miksikö kukaan ei arvostele kokoomusta? No sen vuoksi, että kokoomus noudattaa vaalilupauksiaan. Sen sijaan TE persut,2093531Seuraava hallituspohja - Kokoomus, kepu, persut + KD
Kokoomus saa ainakin 20% kannatuksen ensi vaaleissa, keskusta sanoisin noin 15%, persut todennäköisesti enemmän, ehkä 172522956Outo ilmiö - vasemmistolaiset eivät kirjoita mitään kokoomuksesta
joka sentään johtaa hallitusta, ja jonka talouspolitiikkaa noudatetaan. Nämä muutamat vasemmistolaiset jotka täällä aina722514Maria Veitola kommentoi soutelija Saarion huomionhakuisuutta
"Minusta on jotenkin kuvottavaa, kuinka kovalla intensiteetillä Suomi-media seuraa miessankari Jari Saarion merihätää. S3221900Riikka Purra ei estä tehomaksun käyttöönottoa
Sähkön hinnoittelua koskevan määräyksen on määrä astua voimaan vuoden 2029 alusta, Energiavirastosta kerrotaan. Määräyk211823Lopetan ikävöinnin
Ei meistä enää koskaan tule mitään. Olen ikävöinyt ja kaivannut enkä saa mitään vastakaikua ja lämpöä. Parempi erillään51652Väestöstä vain vassarit vaihtuvat nopeammin kuin persut
Kevääseen 2023 verrattuna vassareita 50 prosenttia enemmän, ja persuja 25 prosenttia vähemmän.121537Muovipusseista pitäisi saada panttimaksu takaisin
Ostan joka päivä yhden muovipussin, ja niistä palautuu keskimäärin takaisin kaupan pullomaatin yhteydessä olevaan roskik511501Jos kaikki lopulta kuolevat, onko edes pahimmillakaan rikoksilla mitään väliä?
Kaikki kuolevat lopulta. Siksi ihmisten tekemillä rikoksillakaan ei lopulta ole mitään merkitystä. Joidenkin mielestä t21496